Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Żeby zachować spokój i skupić się na rzeczach ważnych

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

II etap porodu

 

Po wstępnym badaniu w izbie przyjęć pacjentka kierowana jest na salę przedporodową, gdzie podłączona jest do kroplówki i poddawana jest systematycznemu badaniu, pod stałym nadzorem - zapisu KTG. - Ten zapis pokazuje nie tylko zapis tętna płodu, ale i skurcze macicy. Co dwie godziny systematycznie bada się pacjentkę, czy rozwiera się ujście, tzn. czy pojawia się efekt działania wkraplanej oksytocyny i czy następuje skracanie się części pochwowej szyjki macicy oraz rozwieranie kanału szyjki. Rozwarcie kanału szyjki macicy mające 10 cm oznacza rozpoczęcie się porodu i od tego czasu liczy się drugi okres porodu, kiedy dziecko powinno się urodzić, co może trwać około 20-30 minut. Od momentu rozwarcia całkowitego kobieta powinna być przeniesiona – na salę porodową, na łóżko porodowe i od tego też okresu towarzyszyć jej musi lekarz położnik. W drugim okresie porodu przy rodzącej zwykle jest położna i lekarz, a kiedy pojawia się główka dziecka, wzywany jest lekarz neonatolog.
- W naszym szpitalu zarówno sala przedporodowa jak i porodowa jest do dyspozycji tylko jednej kobiety i jej rodziny - jest to wliczone w usługę w ramach kontraktu NFZ – opowiada Grażyna Komnnata- Gajda.

 

III etap porodu

 

W trzecim okresie porodu rodzi się łożysko, co trwa około dziesięciu - piętnastu minut. Jeśli nie ma komplikacji, lekarz zszywa krocze (jeśli było konieczne nacięcie), położna je opatruje i po tym zabiegu kobieta przewożona jest na salę poporodową - w naszym szpitalu są to pokoje dwuosobowe - opowiada lekarka. - Przez cały ten czas może być przy niej rodzina, zwykle to bywa mąż lub partner, który trzyma kobietę za rękę i zachęca podczas porodu do parcia – opowiada ginekolog. – Obecność bliskiej osoby nie zawsze jednak jest dobra dla przebiegu akcji, zdarza się, że mężowie źle znoszą to co się dzieje, nawet mdleją, a kobiety są rozkojarzone i nie słuchają tego, co do nich mówi położna lub lekarz. Niektóre wręcz chcą dobrze „wypaść” w oczach męża – opowiada lekarka.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K, aleksandra_szewczyk.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj