Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Żeby zachować spokój i skupić się na rzeczach ważnych

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

II etap porodu

 

Po wstępnym badaniu w izbie przyjęć pacjentka kierowana jest na salę przedporodową, gdzie podłączona jest do kroplówki i poddawana jest systematycznemu badaniu, pod stałym nadzorem - zapisu KTG. - Ten zapis pokazuje nie tylko zapis tętna płodu, ale i skurcze macicy. Co dwie godziny systematycznie bada się pacjentkę, czy rozwiera się ujście, tzn. czy pojawia się efekt działania wkraplanej oksytocyny i czy następuje skracanie się części pochwowej szyjki macicy oraz rozwieranie kanału szyjki. Rozwarcie kanału szyjki macicy mające 10 cm oznacza rozpoczęcie się porodu i od tego czasu liczy się drugi okres porodu, kiedy dziecko powinno się urodzić, co może trwać około 20-30 minut. Od momentu rozwarcia całkowitego kobieta powinna być przeniesiona – na salę porodową, na łóżko porodowe i od tego też okresu towarzyszyć jej musi lekarz położnik. W drugim okresie porodu przy rodzącej zwykle jest położna i lekarz, a kiedy pojawia się główka dziecka, wzywany jest lekarz neonatolog.
- W naszym szpitalu zarówno sala przedporodowa jak i porodowa jest do dyspozycji tylko jednej kobiety i jej rodziny - jest to wliczone w usługę w ramach kontraktu NFZ – opowiada Grażyna Komnnata- Gajda.

 

III etap porodu

 

W trzecim okresie porodu rodzi się łożysko, co trwa około dziesięciu - piętnastu minut. Jeśli nie ma komplikacji, lekarz zszywa krocze (jeśli było konieczne nacięcie), położna je opatruje i po tym zabiegu kobieta przewożona jest na salę poporodową - w naszym szpitalu są to pokoje dwuosobowe - opowiada lekarka. - Przez cały ten czas może być przy niej rodzina, zwykle to bywa mąż lub partner, który trzyma kobietę za rękę i zachęca podczas porodu do parcia – opowiada ginekolog. – Obecność bliskiej osoby nie zawsze jednak jest dobra dla przebiegu akcji, zdarza się, że mężowie źle znoszą to co się dzieje, nawet mdleją, a kobiety są rozkojarzone i nie słuchają tego, co do nich mówi położna lub lekarz. Niektóre wręcz chcą dobrze „wypaść” w oczach męża – opowiada lekarka.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K, aleksandra_szewczyk.

Komentarze

  • mikaa997 | 09-01-2015 19:46:53

    Jeśli ktoś ma taką możliwość to polecam udział w szkole rodzenia, tym bardziej, że w wielu miastach powstało wiele darmowych szkół. Dzięki zajęciom byłam na prawdę dużo spokojniejsza i mój partner też wiedział co się dzieje (uczestniczył ze mną w zajęciach).
  • joanka106259 | 22-02-2015 18:57:10

    Ja czytając artykuł i przypominając sobie mój pierwszy poród mogę powidzieć tylko, że piękna ta teoria. W artykule wszystko tak pięknie wygląda a rzeczywistość bywa dużo bardziej brutalna, niestety.
  • Doris85 | 04-04-2015 15:14:57

    Wybieram sie do szkoly rodzenia, zeby lepiej sie przygotowac do porodu i dowiedziec wiecej o pielegnacji maluszka. Torba bedzie juz tez gotowa miesiac - dwa przed. Lepiej miec wszystko gotowe i dpokojnie czekac
  • margerita090 | 25-11-2016 14:22:31

    Artykuł nie napawa optymizmem. Nie znalazłam ani słowa o pozycjach wertykalnych, o ruchu w pierwszym etapie ani o tak często zalecanej pozycji pionowej w pierwszym jak i nawet w drugim okresie porodu....

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj