Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Stres i lęki mogą nasilać dolegliwości

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Fot. iStockphoto

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Jeżeli dziecko moczy się codziennie tylko w nocy i trwa to od urodzenia a nie jest spowodowane chorobami dróg moczowych, wówczas mówimy o pierwotnym izolowanym moczeniu nocnym. Etiologia nie jest do końca znana. Przyczyną może być przepełnienie pęcherza moczowego, który produkuje zbyt dużą ilość moczu. Częściej dopada to dzieci rodziców moczących się w dzieciństwie.

O moczeniu nocnym wtórnym mówimy, gdy dziecko zdołało nauczyć się kontrolować czynność pęcherza we śnie po czym nagle zaczyna siusiać w nocy do łóżka. Przyczyną mogą być zaburzenia czynności pęcherza, zakażenie układu moczowego, wady anatomiczne dróg moczowych, zaburzenia emocjonalne, alergia pokarmowa czy zespół bezdechu sennego.

Do lekarza na pewno należy iść, gdy w nocy moczy się dziecko, które ukończyło cztery lata, lub gdy rodzice podejrzewają, że malec może cierpieć na zapalenie pęcherza, które objawia się zazwyczaj nieprzyjemnym zapachem moczu, bólem i pieczeniem podczas siusiania, popuszczaniem moczu w ciągu dnia. — Gdy moczenie pojawia się po wielu suchych nocach i zdarza się każdej nocy, również należy odwiedzić specjalistę — podpowiada Barbara Leszczyńska, pediatra z warszawskiego Gabinetu Medycyny Rodzinnej przy ul. Dzierzby 20.

 

Mocz do analizy

Im wcześniej lekarz postawi diagnozę, tym szybsze będą efekty leczenia. Na początek bada się mocz, by sprawdzić czy nie pojawiły się infekcje dróg moczowych oraz sprawdza poziom glukozy, by wykluczyć cukrzycę. — Jeśli podejrzewamy, że moczenie jest przyczyną nieprawidłowej budowy dróg moczowych, bo np. dziecko popuszcza także w dzień, lub gdy badania ogólne wyszły źle, dodatkowo wykonujemy USG jamy brzusznej lub rentgen dróg moczowych — dodaje specjalistka.

Metody leczenia zależą od postawionej diagnozy. — W przypadku wrodzonych wad dróg moczowych robi się zabieg lub operację, po których zazwyczaj wszystko wraca do normy — wyjaśnia dr Leszczyńska. W pozostałych przypadkach leczenie polega na podawaniu leków, które albo regulują czynność dolnych dróg moczowych albo poprawiają zagęszczenie moczu nocą. Można w tym czasie zakładać dziecku na noc pieluchę i nagradzać za każdą suchą noc. Należy pamiętać, by na dwie godziny przed spaniem nie dawać żadnych napojów dziecku i koniecznie wysadzać je zanim się położy do łóżka, a później jeszcze raz, przed pójściem rodziców spać. Kuracja lekami trwa na ogół kilka miesięcy, po czym się przerwę w podawaniu medykamentów i sprawdza jak dziecko sobie radzi po ich odstawieniu. Efekty najczęściej są zadowalające i nie trzeba kontynuować leczenia. — Z pieluch powinno się zrezygnować jak najwcześniej, najlepiej po kilku lub kilkunastu suchych nocach, by dziecko mogło kontrolować moczenie się — dodaje.

 

Przyczyną siusiania do łóżka mogą być problemy psychiczne

Gdy w domu zdarzają się częste awantury, konflikty, następują zmiany w życiu malucha, np. pojawia się rodzeństwo lub idzie do przedszkola. W tym przypadku pediatra może skierować dziecko do psychologa. — Jego pomoc bywa uzupełnieniem leczenia, bo czasem rodzice nie uświadamiają sobie, jakie czynniki mogą dziecko stresować. Coś co dla dorosłego jest błahostką, np. kłótnia z koleżanką w przedszkolu lub między rodzicami, dla dziecka może być ogromnym problemem, z którym sobie nie radzi — tłumaczy lekarka.

 

Nie śmiać się i nie krzyczeć

Małe dziecko siusiające do łóżka lub w majtki, nie będzie przejmować się tym dopóki rodzice nie będą mu dokuczać, zawstydzać i naśmiewać się z niego. — Nie wolno krzyczeć na dziecko, które zrobi siku w majtki, mówić "jak mogłeś?, „coś ty zrobił?”, „znowu trzeba będzie prać”, „jesteś niegrzeczny, niezdara" itp.

Malec zacznie się jeszcze bardziej stresować i moczenie może się nasilić — ostrzega lekarka. Należy być cierpliwym, spokojnym i opanowanym. — Z kilkulatkiem lepiej spokojnie porozmawiać, być może będzie potrafił powiedzieć dlaczego siusia do łóżka — dodaje. — Gdy odpowiednio zmotywujemy pociechę, będziemy chwalić ją za każdym razem, gdy uda się jej przespać noc bez mokrego prześcieradła, nagradzać ją, gdy obudzi się, by zrobić siusiu, być może będzie bardziej zmotywowana do samodzielnego korzystania z toalety.

 

Mokra noc przy przeziębieniu

— Nie trzeba się martwić, gdy od czasu do czasu posika się dziecko, które jest akurat przeziębione, wypiło zbyt dużo przed snem, obejrzało bajki, które go wystraszyły lub było świadkiem jakichś dramatycznych zdarzeń — uspokaja dr Leszczyńska. Starszemu dziecku ma prawo sporadycznie przytrafić się tzw. mokra noc.

 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • jarzebina | 28-04-2019 22:16:43

    W wakacje skończy 5, odpieluchowana już dawna. Problem pojawił się wraz ze zmianą przedszkola, dlatego obstawiam problem na tle nerwowym. Dzięki za link, przejrze sobie i chyba na poczatek przejdziemy się do pediatry i zobaczymy co powie.
  • Lara30 | 11-10-2019 10:26:30

    Co to ten alarm wybudzeniowy?
  • muksaka | 28-11-2019 09:13:48

    alarm wybudzeniowy to takie urządzonko, którego część wkłada się w majtki, jest tam czujnik wykrywający wilgoć jak dziecko zaczyna siusiać alarm się wlącza i je budzi
  • jarzebina | 29-11-2019 00:25:14

    Dokładnie tak, dzięki temu dziecko nie zdąży się zmoczyć w łóżku, tylko kończy sprawę w toalecie. Bardzo dużo mam, które znam chwali sobie to rozwiązanie.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sen, nocnik, moczenie nocne, lęki, choroby, badania

Polecamy

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj