Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alergia u niemowlaka

Pokarmowa, wziewna, kontaktowa. Objawy, przebieg, leczenie

Alergia u niemowlaka może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia. Jest to alergia pokarmowa, która może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi jak i mlekiem mamy.  Pokarm matki również może uczulać niemowlę. Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka?


Najczęstszą postacią alergii jest nietolerancja białka mleka krowy.

Fot. iStockphoto

Najczęstszą postacią alergii jest nietolerancja białka mleka krowy.

Alergia u mojej pierwszej córki miała przebieg książkowy. W drugim tygodniu życia zaczęły jej dokuczać kolki jelitowe. Pojawiały się o dwóch stałych porach w ciągu doby – w godzinach wieczornych i nad ranem. Trwały około półtorej godziny. Po dwóch miesiącach dołączyła się wysypka.

Kolki zakończyły się po około pięciu miesiącach, a wysypka (w tym na pupie i kroczu), zamieniła się w pękające i krwawiące ranki. Kiedy dziewczynka skończyła rok zaczęły się przewlekłe katary i powtarzające się zapalenia oskrzeli.

 

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Pediatra zalecił mi dietę eliminacyjną. Głównym winowajcą było mleko, więc nie mogłam jeść mleka krowiego i dużej części jego przetworów a także innych potencjalnie alergizujących produktów. Dzięki diecie po kilku miesiącach opanowana została męcząca wysypka.

Potem, kiedy półrocznemu dziecku wprowadzałam jedzenie dodatkowe, dokładnie sprawdzałam skład produktów. Każda próba włączenia do jadłospisu mleka krowiego powodowała kolejne chorobowe reakcje (katar, kaszel, zapalenie oskrzeli).

Teraz dziewczynka ma ponad pięć lat i je wszystko, ale na wiosnę dostaje leki, które pozwalają jej przetrwać katar i kaszel (czasami pojawia się też gorączka), który towarzyszy pyleniom roślin.

 

Nadwrażliwość układu immunologicznego

Alergia to nadwrażliwość układu immunologicznego np. na kurz, pyłki roślin, składniki pokarmowe, sierść zwierząt. Lista przykładów możliwych reakcji alergicznych jest długa. Może to być katar sienny (pyłkowica), astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, alergia na leki czy niektóre pokarmy.

Alergia u niemowląt, w tej chwili występuje dość często. Może wystąpić już między 2. a 3. miesiącem życia, choć zdarzają się również przypadki alergii u noworodków.

Najczęstszą postacią alergii u niemowląt  jest nietolerancja białka mleka krowy. W tym czasie trzeba je wykluczyć z diety matki karmiącej. Nawet niewielkie ilości alergenu mogą podrażniać system odpornościowy dziecka, dlatego mamom karmiącym zaleca się wtedy wyeliminowanie z diety mleka krowiego pod każdą postacią – twarożki, serki, jogurty, sery, masło, słodycze.

Ogranicza się też jedzenie produktów, które uznawane są za najsilniejsze alergeny i często wywołują objawy nadwrażliwości pokarmowej. Są to m.in.: cielęcina, wołowina, jajka kurze, ryby, orzeszki ziemne i laskowe, soja, kakao, czekolada, poziomki, truskawki, cytrusy i pomidory.

Pediatrzy są zgodni, że alergii u niemowląt najlepiej zapobiega karmienie piersią. A najskuteczniejszą ochroną przed alergią jest wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia, bez pokarmów uzupełniających.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że we wczesnym okresie życia i rozwoju dziecka (0 – 6 miesięcy) karmionego mlekiem matki, nie ma potrzeby dokarmiania ani dopajania. Przede wszystkim chodzi tu o mleko modyfikowane, które też może być alergenem.

Drugim w kolejności rodzajem alergii, który dotyka niemowlęta, jest alergia kontaktowa - przede wszystkim na substancje, zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych i środkach piorących, ale niektóre niemowlęta bywają uczulone na przykład na pampersy. Najrzadziej u niemowląt występują alergie wziewne.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, wojtaszek.

Komentarze

 • wojtaszek | 08-04-2015 14:34:47

  Bardzo dziękuję koleżanką za możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami na temat alergii u dzieci a redakcji za wyróżnienie mojej aktywności i nagrodę
 • malinkowo_truskawkowo | 09-09-2015 21:11:16

  wojtaszku ja rowniez zauwazylam ze probiotyk przynosi bardzo dobre efekty! stsouje Latopic, jest super skuteczny oprocz tego kapie dziecko w emoliencie Latopic, to emulsja do kapieli, lagodna dla skory, przy regularnym stosowaniu lagodzi podraznienia skory, nawilza ja, oprocz emuljsi stosuje tez krem do twarzy i ciala z tej samej firmy, mysle ze taka kompleksowa kuracja przynosi najlepsze efekty
 • mamibis | 17-03-2016 09:22:18

  A inhalacji próbowaliście? Myśmy kupili inhalator od Diagnosis () i zachwalamy. Może rzeczywiscie pomóc.
 • szary_kot | 23-04-2017 17:07:06

  Ja, proponuję Ci zaopatrzyć się w dermokosmetyki "dr. Michaels" - one dobrze radzą sobie z tego typu przypadłościami.

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj