Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alergia u niemowlaka

Pokarmowa, wziewna, kontaktowa. Objawy, przebieg, leczenie

Alergia u niemowlaka może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia. Jest to alergia pokarmowa, która może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi jak i mlekiem mamy.  Pokarm matki również może uczulać niemowlę. Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka?


Najczęstszą postacią alergii jest nietolerancja białka mleka krowy.

Fot. iStockphoto

Najczęstszą postacią alergii jest nietolerancja białka mleka krowy.

Alergia u mojej pierwszej córki miała przebieg książkowy. W drugim tygodniu życia zaczęły jej dokuczać kolki jelitowe. Pojawiały się o dwóch stałych porach w ciągu doby – w godzinach wieczornych i nad ranem. Trwały około półtorej godziny. Po dwóch miesiącach dołączyła się wysypka.

Kolki zakończyły się po około pięciu miesiącach, a wysypka (w tym na pupie i kroczu), zamieniła się w pękające i krwawiące ranki. Kiedy dziewczynka skończyła rok zaczęły się przewlekłe katary i powtarzające się zapalenia oskrzeli.

 

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Pediatra zalecił mi dietę eliminacyjną. Głównym winowajcą było mleko, więc nie mogłam jeść mleka krowiego i dużej części jego przetworów a także innych potencjalnie alergizujących produktów. Dzięki diecie po kilku miesiącach opanowana została męcząca wysypka.

Potem, kiedy półrocznemu dziecku wprowadzałam jedzenie dodatkowe, dokładnie sprawdzałam skład produktów. Każda próba włączenia do jadłospisu mleka krowiego powodowała kolejne chorobowe reakcje (katar, kaszel, zapalenie oskrzeli).

Teraz dziewczynka ma ponad pięć lat i je wszystko, ale na wiosnę dostaje leki, które pozwalają jej przetrwać katar i kaszel (czasami pojawia się też gorączka), który towarzyszy pyleniom roślin.

 

Nadwrażliwość układu immunologicznego

Alergia to nadwrażliwość układu immunologicznego np. na kurz, pyłki roślin, składniki pokarmowe, sierść zwierząt. Lista przykładów możliwych reakcji alergicznych jest długa. Może to być katar sienny (pyłkowica), astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, alergia na leki czy niektóre pokarmy.

Alergia u niemowląt, w tej chwili występuje dość często. Może wystąpić już między 2. a 3. miesiącem życia, choć zdarzają się również przypadki alergii u noworodków.

Najczęstszą postacią alergii u niemowląt  jest nietolerancja białka mleka krowy. W tym czasie trzeba je wykluczyć z diety matki karmiącej. Nawet niewielkie ilości alergenu mogą podrażniać system odpornościowy dziecka, dlatego mamom karmiącym zaleca się wtedy wyeliminowanie z diety mleka krowiego pod każdą postacią – twarożki, serki, jogurty, sery, masło, słodycze.

Ogranicza się też jedzenie produktów, które uznawane są za najsilniejsze alergeny i często wywołują objawy nadwrażliwości pokarmowej. Są to m.in.: cielęcina, wołowina, jajka kurze, ryby, orzeszki ziemne i laskowe, soja, kakao, czekolada, poziomki, truskawki, cytrusy i pomidory.

Pediatrzy są zgodni, że alergii u niemowląt najlepiej zapobiega karmienie piersią. A najskuteczniejszą ochroną przed alergią jest wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia, bez pokarmów uzupełniających.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że we wczesnym okresie życia i rozwoju dziecka (0 – 6 miesięcy) karmionego mlekiem matki, nie ma potrzeby dokarmiania ani dopajania. Przede wszystkim chodzi tu o mleko modyfikowane, które też może być alergenem.

Drugim w kolejności rodzajem alergii, który dotyka niemowlęta, jest alergia kontaktowa - przede wszystkim na substancje, zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych i środkach piorących, ale niektóre niemowlęta bywają uczulone na przykład na pampersy. Najrzadziej u niemowląt występują alergie wziewne.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, wojtaszek.

Komentarze

  • Modzelka8 | 08-04-2015 08:47:16

    Kiedy u nas pojawiały się krostki po podaniu jakiegoś produktu to na ok. miesiąc wyłączałam go z diety po czym znów próbowałam wprowadzać caly czas obserwując reakcje dziecka. czasem bywało tak, że po tym miesiącu objawów alergii już nie było
  • wojtaszek | 08-04-2015 10:28:49

    Jaulia ja z uwagi na kolki które miał mój synek podawałam mu przez kilka miesięcy ( po uzgodnieniu z pediatrą probiotyk) i już po tygodniu zniknął problem kolki i nie mamy żadnych problemów z brzuszkiem. Ja również jestem zdania że jeżeli coś uczula dziecko ( w niewielkim stopniu) to należy na jakiś czas wyłączyć alergen z diety lub jeżeli to alergia wziewna starać się uchronić dziecko przed ...
  • MAMA | 08-04-2015 12:18:52

    Kończymy dyskusję na "gorący temat". Dziękujemy za duże zaangażowanie. Nagrody - ramki Odcisk Bobasa 3D - powędrują do użytkowniczek: Wojtaszek Modzelka8 Mikaa997 Prosimy o wysłanie maila zatytułowanego GORĄCY TEMAT ALERGIA na [email protected] W treści maila proszę wpisać dane do wysyłki i portalowy nick. Gratulujemy
  • wojtaszek | 08-04-2015 14:34:47

    Bardzo dziękuję koleżanką za możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami na temat alergii u dzieci a redakcji za wyróżnienie mojej aktywności i nagrodę

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj