ocena:

4 miesiąc ciąży - dolegliwości i objawy

Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru. U większości kobiet, które w pierwszym trymestrze męczyły się z dolegliwościami, nieprzyjemne objawy ciąży ustępują. Jednocześnie pod koniec czwartego miesiąca niektóre ciężarne (zwłaszcza te, dla których nie jest to pierwsza ciąża) mogą poczuć pierwsze ruchy dziecka – dzieje się to jednak nie wcześniej jak w 15-16 tygodniu ciąży.

czwarty miesiąc ciąży Czwarty miesiąc ciąży. Rozwój dziecka

Czwarty miesiąc to czas bardzo gwałtownego rozwoju płodu, który na początku tego miesiąca ma ok. 7 cm długości i 14 gramów wagi – a pod koniec nawet 25 cm długości i 200 gramów wagi.

Dominującą częścią ciała płodu nadal jest głowa (1/3 długości ciała). Wykształcają się indywidualne linie papilarne. Serce przepompowuje codziennie ok. 30 litrów krwi. W znaczący sposób powiększa się ilość płynu owodniowego – dzięki temu dziecko jest bezpieczniejsze (płyn owodniowy łagodzi skutki ewentualnych urazów doznanych przez kobietę). Dziecko pływa w płynie owodniowym jak w prywatnym basenie – jest bardzo aktywne, ale jeszcze zbyt małe, by kobieta mogła wyraźnie poczuć jego ruchy. Jednocześnie płyn owodniowy dostarcza dziecku wielu substancji odżywczych. Maluch najbardziej lubi gdy płyn owodniowy ma słodki smak.

Czwarty miesiąc ciąży to również czas dojrzewania i kształtowania się układu nerwowego – mózgu, w którym pojawiają się bruzdy oraz zwoje. Zdarza się, że podczas badania USG wykonanego w tym miesiącu na zdjęciach będzie można zobaczyć narządy płciowe dziecka i płeć dziecka przestanie być tajemnicą.

Czwarty miesiąc ciąży. Dolegliwości, objawy

Czwarty miesiąc ciąży zwykle przynosi ulgę w ciążowych dolegliwościach: znikają senność i zmęczenie, nudności i kiepskie samopoczucie. Kobieta zwykle odczuwa wzmożony apetyt (trzeba jednak pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania w ciąży i absolutnie nie jeść za dwoje!). Choć niektóre kobiety zachcianki ciążowe odczuwają na początku ciąży, większość właśnie na początku drugiego trymestru odczuwa chęć łączenia kwaśnego ze słodkim lub słonym albo jest w stanie w środku nocy zażądać pudełka lodów truskawkowych. Nie jest to do końca rozsądne, ale – jeśli zdarza się raz na jakiś czas, kobieta nie musi mieć wyrzutów sumienia.

Na początku drugiego trymestru duża część ciężarnych czuje też większy apetyt na seks. Jeśli lekarz nie zalecił wstrzemięźliwości – pary mogą cieszyć się sobą do woli, bo seks w ciąży jest wręcz wskazany.

Choć kobieta zwykle nie jest w stanie czuć jeszcze ruchów dziecka, rozumianych jako kopnięcia, już na początku czwartego miesiąca ciąży mogą pojawić się takie objawy jak „bąbelki” czy „skrzydła motyla” w brzuchu. Dziecko porusz się bardzo aktywnie, zwłaszcza późnym wieczorem, w nocy i rano – kiedy mama jest aktywna, dla odmiany maluszek śpi.

W czwartym miesiącu większość kobiet dostrzega już bardzo wyraźne powiększenie nie tylko piersi, ale i brzucha – nie jest to jeszcze ciążowa „piłka”, ale brzuch staje się wyraźnie większy, a skóra na nim się napina. Dlatego najpóźniej od czwartego miesiąca ciąży kobieta powinna pielęgnować codziennie skórę – peelingi, masaże, oliwka lub inne kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży zmniejszą prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów lub ograniczą ich wielkość.

Do codziennej rutyny przyszłej mamy powinna wejść też aktywność fizyczna – o ile w pierwszym trymestrze kobieta mogła nie mieć na nią po prostu siły, o tyle od czwartego miesiąca ciąży nie ma wymówek. Jeśli lekarz nie zalecił oszczędzającego trybu życia, ciężarna może pływać, spacerować w marszowym tempie czy chodzić na specjalne zajęcia fitness dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia w ciąży pomagają zachować dobre samopoczucie, zapewniają dotlenienie organizmu mamy i dziecka, zapobiegają kłopotom z kręgosłupem, przeciwdziałają problemom z krążeniem no i pomagają utrzymać w ryzach układ trawienia.

Oceń artykuł:

Oblicz swój tydzień ciąży

Tygodnie ciąży

  • Trzynasty tydzień ciąży

    8-centymetrowe dziecko zaczyna robić pierwsze miny. Marszczy czoło, robi „ryjki” ustami, wydyma policzki – ćwiczy mięśnie twarzy. Być może nawet właśnie po raz pierwszy ssie kciuk (jeśli przypadkiem trafi nim do buzi) – ten odruch będzie dziecku towarzyszył do samego...

    czytaj

  • Czternasty tydzień ciąży

    Dziecko jest już „duże” (przypomina dorodną pomarańczę) i waży 25 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy. Całe ciało (oprócz głowy i barków, które muszą pozostać „nieczułe”, ze względu na wysiłek przy porodzie) staje się bardzo wrażliwe na dotyk. To już koniec...

    czytaj

  • Piętnasty tydzień ciąży

    Martwisz się, że twoje dziecko rośnie, ale mało przybiera na wadze? Niepotrzebnie – składniki odżywcze w tym czasie są zużywane na rozwój wszystkich podstawowych układów i narządów, i na ćwiczenie nowych umiejętności. Za kilka tygodni u dziecka pojawi się tzw. biała tkanka...

    czytaj

  • Szesnasty tydzień ciąży

    Dziecko jeszcze nie kopie, ale możesz już odczuwać jego ruchy. To lekkie muśnięcia (ciężarne często mówią o „motylach” w brzuchu). Choć jeszcze nie osiągnęłaś półmetka ciąży, zacznij myśleć o porodzie! Jeśli na coś chorujesz bądź podejrzewasz, że z jakichś powodów nie...

    czytaj

Ostatnio komentowane

Warto zobaczyć

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj