W zasięgu raczkującego i dreptającego malucha nie powinno być żadnych roślin. Dziecko może je zjeść i zatruć się.
Wśród roślin domowych trujące są krotony, oleandry, anturium, filodendrony, draceny, hoje i fikusy. Również kupowane w grudniu gwiazdy betlejemskie mają silnie trujący sok. Już niewielka jego dawka może być przyczyną wysypki na ciele oraz gwałtownej biegunki czy nawet podrażnienia nerek. Najczęstszymi objawami zatrucia są bóle głowy, wymioty oraz biegunka. Trujący na ogół bywa sok, który wypływa z uszkodzonych kwiatów: złamanego liścia czy lub pędu. Dlatego ważne, by dziecko nie było w stanie dosięgnąć nawet zwisających liści.
Trucizny doniczkowe
Zjedzenie liścia krotonu może wywołać biegunkę i nudności. Bardzo niebezpieczny jest oleander, który może powodować nawet zaburzenia pracy serca. Z kolei sok difenbachii powoduje pieczenie warg i języka, obrzmienie jamy ustnej i gardła oraz podrażnienie spojówek. Podobnie filodendron, skrzydłokwiat, anturium czy monstera, które w tkankach mają nierozpuszczalne szczawiany wapnia, silnie podrażniają skórę i błony śluzowe. Silnie alergizujące są rośliny o intensywnym zapachu, jak np. pelargonia, bertolonia, begonia pachnąca czy hiacynt, dlatego warto pozbyć się ich z mieszkania. Niebezpieczne są także kaktusy. Maleńka rączka może bardzo się pokłuć, a tego typu rany bardzo długo i trudno się goją.
W domu, w którym mieszka małe dziecko nie powinno być roślin, które mają kolorowe owoce czy ciernie. Z pewnością maluch zwróci na nie uwagę i może się poważnie pokaleczyć lub połknąć kolorowe kuleczki.
Psianka pieprzowa podobna do papryki ozdobnej, ma bardzo trujące owoce. Mogą one wywołać u dzieci zaburzenia żołądkowe.
Co robić, jeśli dziecko połknęło liść lub owoc?
Jeśli zauważymy, że dziecko połknęło liście czy owoce kwiatów, trzeba natychmiast reagować. Jak najszybciej należy wywołać torsje u dziecka. Bóle brzucha, gorączka powinny być sygnałem, że trzeba wezwać karetkę i poinformować lekarza, z jaką rośliną poszkodowany miał kontakt. Jeżeli malec tylko poliże kwiat, trzeba mu bardzo dokładnie wypłukać usta z substancji.
Trucizny ogrodowe
Jednak nie tylko kwiaty domowe są trujące. Również w ogrodzie można się z nimi zetknąć. Do tych najbardziej niebezpiecznych należą m.in. azalia, konwalia, kaladium, narcyz, bluszcz, naparstnica, ostrokrzew, cebulki hiacynta, hortensja, łodyga i kłącza irysa, nasiona i liście cisu japońskiego, ostróżka polna, wawrzyn, nasiona powoju, oleander, liście rabarbaru, groszek pachnący, liście krzaków pomidorów, jemioła.
moniaijulka | 07-02-2015 22:22:58
Modzelka8 | 20-02-2015 18:40:13
mikaa997 | 03-03-2015 12:03:15
donnavito | 08-03-2015 22:16:48