Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie rośliny domowe są bezpieczne dla dziecka?

Uwaga na trujące rośliny!

W zasięgu raczkującego i dreptającego malucha nie powinno być żadnych roślin. Dziecko może je zjeść i zatruć się.

Pół biedy, gdy maluch zje kwiat drzewa owocowego, jest jednak wiele roślin, którymi dziecko może się podtruć.

Fot. iStockphoto

Pół biedy, gdy maluch zje kwiat drzewa owocowego, jest jednak wiele roślin, którymi dziecko może się podtruć.

Kroton - zjedzenie jego liścia może wywołać biegunkę i nudności.
Oleander - po spożyciu fragmentu rośliny mogą nastąpić zaburzenia pracy serca.

Wśród roślin domowych trujące są krotony, oleandry, anturium, filodendrony, draceny, hoje i fikusy. Również kupowane w grudniu gwiazdy betlejemskie mają silnie trujący sok. Już niewielka jego dawka może być przyczyną wysypki na ciele oraz gwałtownej biegunki czy nawet podrażnienia nerek. Najczęstszymi objawami zatrucia są bóle głowy, wymioty oraz biegunka. Trujący na ogół bywa sok, który wypływa z uszkodzonych kwiatów: złamanego liścia czy lub pędu. Dlatego ważne, by dziecko nie było w stanie dosięgnąć nawet zwisających liści.

 

Trucizny doniczkowe

Zjedzenie liścia krotonu może wywołać biegunkę i nudności. Bardzo niebezpieczny jest oleander, który może powodować nawet zaburzenia pracy serca. Z kolei sok difenbachii powoduje pieczenie warg i języka, obrzmienie jamy ustnej i gardła oraz podrażnienie spojówek. Podobnie filodendron, skrzydłokwiat, anturium czy monstera, które w tkankach mają nierozpuszczalne szczawiany wapnia, silnie podrażniają skórę i błony śluzowe. Silnie alergizujące są rośliny o intensywnym zapachu, jak np. pelargonia, bertolonia, begonia pachnąca czy hiacynt, dlatego warto pozbyć się ich z mieszkania. Niebezpieczne są także kaktusy. Maleńka rączka może bardzo się pokłuć, a tego typu rany bardzo długo i trudno się goją.

W domu, w którym mieszka małe dziecko nie powinno być roślin, które mają kolorowe owoce czy ciernie. Z pewnością maluch zwróci na nie uwagę i może się poważnie pokaleczyć lub połknąć kolorowe kuleczki.

Psianka pieprzowa podobna do papryki ozdobnej, ma bardzo trujące owoce. Mogą one wywołać u dzieci zaburzenia żołądkowe.

Co robić, jeśli dziecko połknęło liść lub owoc?

Jeśli zauważymy, że dziecko połknęło liście czy owoce kwiatów, trzeba natychmiast reagować. Jak najszybciej należy wywołać torsje u dziecka. Bóle brzucha, gorączka powinny być sygnałem, że trzeba wezwać karetkę i poinformować lekarza, z jaką rośliną poszkodowany miał kontakt. Jeżeli malec tylko poliże kwiat, trzeba mu bardzo dokładnie wypłukać usta z substancji.

 

Trucizny ogrodowe

Jednak nie tylko kwiaty domowe są trujące. Również w ogrodzie można się z nimi zetknąć. Do tych najbardziej niebezpiecznych należą m.in. azalia, konwalia, kaladium, narcyz, bluszcz, naparstnica, ostrokrzew, cebulki hiacynta, hortensja, łodyga i kłącza irysa, nasiona i liście cisu japońskiego, ostróżka polna, wawrzyn, nasiona powoju, oleander, liście rabarbaru, groszek pachnący, liście krzaków pomidorów, jemioła.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

 • moniaijulka | 07-02-2015 22:22:58

  O jej, ale jestem zaskoczona! Po tylu roślinach nie spodziewałabym się że są trujące. Na Gwiazdkę będę musiała pilnować małej z dala od Gwiazdy Betlejemskiej, Julka juz będzie chodzić więc na prawdę trzeba uważać. Na szczęście mam w domu tylko parę kwiatów, bo nie mam ręki do hodowania, także jest dobrze. Co innego z roślinami ogrodowymi, my nie mamy ogródka ale obie babcie mają ogromniaste ogr...
 • Modzelka8 | 20-02-2015 18:40:13

  Janek na święta już będzie miał ponad roczek, więc Gwiazda Betlejemska też już będzie u nas zakazana a w dzieciństwie uwielbiałam rabarbar
 • mikaa997 | 03-03-2015 12:03:15

  u nas w tym roku nie było w domu jemioły bo jej kuleczki są trujące.
 • donnavito | 08-03-2015 22:16:48

  Najlpiej zaczac hodowac zioła, nie zaszkodza i przydadzą się w kuchni.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj