Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niedotlenienie okołoporodowe. Przyczyny i skutki

Gdy poród się komplikuje

Największym zagrożeniem dla płodu podczas porodu jest niedotlenienie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji, np.do nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet zgonu. Rokowania zależą od tego, ile czasu dziecko nie oddychało.

Im bliżej terminu porodu, tym kontrola stanu łożyska i płodu powinna być częstsza

Fot. Fotolia.pl

Im bliżej terminu porodu, tym kontrola stanu łożyska i płodu powinna być częstsza

Niedotlenienie okołoporodowe to jedno z tych niebezpieczeństw zagrażających dziecku podczas porodu, których chyba każda kobieta w ciąży obawia się najbardziej.  - Przyczyny niedotlenienia okołoporodowego można podzielić na trzy grupy: matczyne - maciczno-łożyskowe oraz wewnątrzmaciczne i płodowe - mówi dr n. med. Ewa Surynt, ginekolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Do pierwszej grupy zaliczamy: zespół żyły głównej dolnej, obniżenie ciśnienia tętniczego u matki i spadek perfuzji (perfuzja to inaczej przepływ krwi przez łożysko, czyli element jaja płodowego będący łącznikiem między matką a płodem) matczyno-łożyskowej, zator spowodowany płynem owodniowym, zatorowość płucną, zbyt długie parcie, napad drgawek u matki.

Do drugiej grupy zaliczamy: przedwczesne oddzielenie łożyska prawidłowo usadowionego, nieprawidłowy przepływ łożyskowy i niewydolność łożyska podczas czynności skurczowej macicy, zwłaszcza podczas skurczy tężcowego oraz pęknięcie macicy.

Ostatnia grupa przyczyn to: powikłania pępowinowe (m.in. ucisk, owinięcie pępowiny, wypadnięcia sznura pępowiny) oraz zaburzenia rytmu serca płodu, np. blok przedsionkowo-komorowy.

- Objawem niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu są m.in. gorsze odczuwanie ruchów płodu przez matkę, nieprawidłowe zapisy KTG czy tez objawy centralizacji krążenia u płodu w ocenie fal przepływów w USG dopplerowskim – tłumaczy ginekolog.

 

Niedotlenienie okołoporodowe: jak zapobiegać?

Najważniejszą rolę w profilaktyce niedotlenienia okołoporodowego odgrywa oczywiście ciężarna. Liczenie ruchów dziecka w trzecim trymestrze musi wejść w nawyk, bo może uratować dziecku zdrowie lub życie - zwłaszcza w samej końcówce ciąży jest to niezwykle istotne. Przy czym warto pamiętać, że niepokojąca jest zarówno mniejsza niż zwykle aktywność dziecka, jak i jego nadmierne pobudzenie. Jeśli dziecko wykonuje dużo gwałtownych ruchów, może to oznaczać że brakuje mu tlenu.

Dzisiejsze metody diagnostyczne pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości przed i w trakcie porodu, ale całkowicie ryzyka nie da się wyeliminować. Ciążę po terminie obserwuje się przez cały czas - kilka razy w ciągu dnia ciężarnej wykonuje się KTG (zapis kardiotokograficzny), który pozwala monitorować stan płodu. Ponadto wykonuje się ocenę ultrasonograficzną przepływów naczyń (w pępowinie i tętnicy środkowej mózgu płodu), by sprawdzić stan płodu i ewentualne niedotlenienie.

- W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w obu badaniach, kolejnym etapem jest wykonanie testów stresowych (metody służące do oceny sprawności wydolności łożyska poprzez wywołanie czynności skurczowej macicy np. podając oksytocynę lub indukcja porodu (zastosowanie doszyjkowego cewnika Foleya, wlew oksytocyny do żyły, podanie prostaglandyn dopochwowo czy też amniocenteza czyli przebicie pęcherza płodowego). Czasem konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia - mówi dr Ewa Surynt.

 

Niedotlenienie okołoporodowe: leczenie

Niedotleniony noworodek wymaga natychmiastowej pomocy, polegającej głównie na podawaniu tlenu (poprzez maskę na twarzy), wspomaganiu oddechu (respirator), masowaniu serca. - Resuscytację noworodka rozpoczyna się w przypadku stwierdzenia nieregularnego i nieprawidłowego oddechu oraz słabszej pracy serca (niższej niż 100 uderzeń na minutę). Zazwyczaj skuteczne bywa udrożnienie dróg oddechowych i upowietrznienie płuc (poprzez odpowiednie ułożenie pacjenta i zastosowanie worka ambu). Bardziej złożone interwencje będą daremne, jeśli dwa powyższe kroki nie zostaną poprawnie i skutecznie wykonane - tłumaczy ginekolog.

W przypadku niedrożności dróg oddechowych spowodowanej np. obecnością smółki, skrzepu krwi, lepkiego śluzu lub mazi płodowej, dziecko poddawane jest odsysaniu. Rzadko pojawiają się wskazania do podania leków (adrenaliny) podczas resuscytacji noworodka. Im cięższa jest postać niedotlenienia, tym więcej czasu potrzeba, by dziecko zaczęło samo oddychać.

 

Niedotlenienie okołoporodowe: skutki

Skutki niedotlenienia zależą od czasu, w jakim dziecko nie oddychało, a także od indywidualnej wrażliwości noworodka. Wśród niedotlenionych podczas porodu dzieci zdarzają się takie, które mają niewielkie dysfunkcje rozwojowe, możliwe do wyrównania, ale są też dzieci z poważnymi konsekwencjami, np. z porażeniem mózgowym. - Stan noworodków resuscytowanych może ulec późniejszemu pogorszeniu. Po zabezpieczeniu właściwej wentylacji i stabilizacji układu krążenia, noworodek powinien pozostać na oddziale ze ścisłym monitorowaniem, jak również powinna być wdrożona opieka ukierunkowana na leczenie ewentualnych powikłań - dodaje dr Ewa Surynt.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

 • martynka002 | 17-01-2015 16:45:21

  ja bylam pod stala kontrola polozne od.23t.c oprocz tego liczylam ruchy a w pozniejszych tyg czeste KTG
 • mikaa997 | 10-02-2015 16:18:35

  najważniejsze to trafić na dobrego i mądrego lekarza który szybko będzie reagował. My kobiety rodzące nie możemy zbyt wiele zrobić same, wszystko jest w rękach położnych i lekarzy. To oni powinni nas odpowiednia instruowac kiedy przeć, jak długo itp. albo po prostu pownini nam zrobić cesarskie cięcie.
 • Modzelka8 | 16-02-2015 09:40:00

  Mój poród trwał kilkanaście godzin. Miałam skurcze co pół minuty, ale zero rozwarcia. Niepokoiło mnie to, że na KTG tętno malucha wahało się w granicach 125 (gdzie prawidłowe to mniej więcej 150), ale położna twierdziła, że to normalne. Dopiero kiedy o 19 przyszła położna na nocną zmianę i zbadała tętno, okazało się że spadło poniżej stu. Gdyby nie szybka decyzja o cięciu cesarskim, nie wiem ja...
 • Doris85 | 06-04-2015 09:57:30

  Co do liczenia ruchow wiem, ze sa rozne praktyki. W mojej przychodni ciezarna ok 30 tc dostaje obowiazkowo do wypelnienia karte ruchow dziecka, ktora pozniej na kazdej wizycie analizuje z polozna.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: termin porodu, poród, ciąża przenoszona, ciąża

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj