Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Siatki centylowe

Systematyczny wzrost

Co to są siatki centylowe? Podczas każdej wizyty u lekarza przy okazji szczepień, które robi się średnio co sześć tygodni przez pierwsze pół roku (oczywiście, jeśli dziecko jest zdrowe), pediatra sprawdza kombinację wagi i wzrostu na tak zwanej siatce centylowej. Dzięki tym specjalnym wykresom, które znajdują się w każdej książeczce zdrowia dziecka, można określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Najważniejsza dla każdego dziecka jest jego własna dynamika zmian wagi i wzrostu. Należy obserwować rozwój dziecka zawsze na tej samej siatce centylowej.

fot. Don Bayley/iStockphoto

Najważniejsza dla każdego dziecka jest jego własna dynamika zmian wagi i wzrostu. Należy obserwować rozwój dziecka zawsze na tej samej siatce centylowej.

Jak czytać siatki centylowe? Granice normy centylowej mieszczą się pomiędzy 3. a 97. centylem. Maksymalny 97 centyl pokazuje wartości dla dużych dzieci, a w 3. centylu klasyfikują się dzieci najmniejsze. Średnia waga i średni wzrost to 50. centyl.

Na siatkach centylowych pediatra odnotowuje również pomiar obwodu głowy dziecka.

Harmonijny rozwój

Krzywą rozwoju dziecka można rozrysowywać samemu na siatce. Nie musisz się denerwować, jeśli krzywa rozwoju twojego dziecka przebiega powyżej lub poniżej średniej. Najważniejsze jest, żeby wznosiła się systematycznie. Świadczy to o proporcjonalnym i harmonijnym przyroście wzrostu i wagi.

Siatki centylowe pokazują indywidualny rozwój każdego dziecka. Nie służą do porównywania dzieci, ale do śledzenia indywidualnego rozwoju. Dzięki nim sprawdzasz, czy nie ma dysproporcji w przyroście wagi i wzrostu dziecka w określonym wieku.

Niepokoić cię mogą nagłe przyrosty lub spadki odnotowane na siatce. O chorobie może świadczyć np. nagły spadek na znacznie niższy centyl. Jeśli waga dziecka utrzymywała się przez kilkanaście miesięcy na 50-tym centylu, po czym skoczyła na 90-ty centyl, być może trzeba pomyśleć o zmianie diety dziecka.

Ważne jest, żeby obserwować rozwój dziecka zawsze na tej samej siatce centylowej (te pomiary są wiarygodne). Dlatego nie ma co porównywać wartości centylowych z różnych siatek, ponieważ najważniejsza dla każdego dziecka jest jego własna dynamika zmian wagi i wzrostu. Pamiętaj! Są różne siatki centylowe - w tej chwili na przykład rozwój niemowlaków można monitorować w oparciu o siatki centylowe dla dzieci karmionych piersią. Osobne siatki centylowe są opracowane z myślą o wcześniakach.

Pamiętaj – nie ma w tym nic dziwnego, że jedne dzieci rosną szybciej, a inne wolniej. Normalne też jest w rozwoju dzieci, że są okresy szybszych i wolniejszych przyrostów wagi i wzrostu.

A jeśli chcesz wiedzieć, jakie będzie twoje dziecko, gdy dorośnie, to wykorzystaj wzór do takich obliczeń – ostateczny wzrost dziecka to średnia wzrostu rodziców minus 6,5 cm dla dziewczynki, a plus 6,5 cm dla chłopca.  I pamiętaj, że prognozy nie zawsze są wiarygodne!

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

    Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

    Czego rodzice dowiadują się z siatki centylowej? Co powinno ich niepokoić?

    Na siatce centylowej rodzice mogą śledzić jak przybiera na wadze i ile rośnie ich dziecko. Siatki centylowe są bardzo ważne do monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice dowiadują się z nich czy maluch przybiera na wadze i rośnie zgodnie z normą ustaloną dla określonego wieku i płci dziecka. Norma jest między 10 a 90 centylem. Martwić rodziców i lekarzy powinna zarówno niedowaga jak i nadwaga. O otyłości dziecka mówimy, gdy waga przekracza 97 centyl, a o niedowadze, gdy wartości są poniżej 10 centyla. W obu przypadkach potrzebne są częstsze wizyty u pediatry oraz dodatkowa diagnostyka, żeby określić przyczyny nadwagi lub niedowagi dziecka i ustalić właściwe postępowanie, np. odpowiednią dietę.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 04-01-2015 18:34:07

    Bardzo wazne jest zagladac do siatek w ksiazeczkach zwłaszcza w późniejszym wieku dziecka, bo na początku są badania, wizyty patronażowe itp. i nic nie przegapimy, potem troche mniej jest chodzenia do przychodni i wtedy trzeba samemu kontrolować.
  • mysia83 | 01-02-2015 13:00:51

    Nawet lekarz na bilansie sprawdza właśnie na którym centylu dziecko się znajduje...bo w sumie to nie chodzi o to, że każde dziecko ma byc na 50 centylu, chodzi o równomierny rozwój, czyli sprawdzanie czy np. dziecko nagle z 50 centyla nie wskoczyło w ciągu kilku miesięcy na 90...mogłoby to w przypadku wagi wskazywać na nadmierne przybieranie, albo gdy np. dziecko rosło równomiernie i nagle jest...
  • Modzelka8 | 04-03-2015 11:23:40

    Mi siatki centylowe bardzo pomogły, kiedy wydawało mi się że mam mało pokarmu i synek się nie najadą. Szybko wprowadziłam dane i okazało się że jest wszystko w normie. Dzięki temu uniknęłam zbędnego dokarmiania
  • mikaa997 | 07-03-2015 23:39:36

    Cieszę się, że jest coś takiego jak siatki centylowe gdzie w bardzo prosty sposób można sprawdzić czy nasz maluszek mieści się w granicach normy. Mój synek urodził się duży i cały czas wydawało mi się że może zbyt dużo waży jednak dzięki siatkom mogłam upewnić się, że wszystko jest dobrze.

Polecamy

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj