Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Termin porodu. Jak obliczyć datę porodu? Ile tygodni trwa ciąża?

Pomoże kalkulator, data ostatniej miesiączki i badanie USG

Od zapłodnienia do przyjścia dziecka na świat upływa zwykle 38 tygodni, czyli 266 dni. Problem w tym, że moment zapłodnienia trudno jest precyzyjnie określić, stąd termin porodu podany przez lekarza rzadko jest precycyjny.

Ile tygodni trwa ciąża? Od zapłodnienia do przyjścia dziecka na świat upływa zwykle 38 tygodni, czyli 266 dni.

Fot. iStockphoto

Ile tygodni trwa ciąża? Od zapłodnienia do przyjścia dziecka na świat upływa zwykle 38 tygodni, czyli 266 dni.

Nawet skrupulatnie obserwująca swoje ciało kobieta, która wie kiedy przypadają jej dni płodne i znająca datę stosunku płciowego, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia, samego momentu zapłodnienia precyzyjnie nie może znać, bo zapłodnienie to proces a nie jednorazowy akt. Bardzo często zaś ciąża bywa sporym zaskoczeniem.

Dlatego przyjęło się zakładać, że doszło do zapłodnienia 14-tego dnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Do tego dnia dolicza się 40 tygodni i w ten sposób wyznacza przypuszczalny termin porodu, tym bardziej wiarygodny, im bardziej regularny cykl miesiączek miała kobieta.

Również badanie USG i parametry pomiarów dziecka w łonie matki służą do wyznaczania terminu porodu. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że rzeczywisty termin porodu może nie pokrywać się co do dnia z wyliczonym. Rozbieżności mogą wynikać choćby z faktu, że dzieci na różnych etapach ciąży mogą być, co do rozmiarów, nieco inne. Rozwój płodu, podobnie jak rozwój dziecka, jest w pewnym stopniu sprawą indywidualną.

 

Jak obliczyć termin porodu? Ile tygodni trwa ciąża?

Kobieta, pamiętając datę ostatniej miesiączki i liczbę dni w cyklu, sama może obliczyć prawdopodobny termin porodu - służy do tego Kalkulator Ciąży i Porodu.

Tak, czy inaczej mając na uwadze, że wszelkie terminy porodu są tylko orientacyjne, przyjmuje się, że dziecko, które przyjdzie na świat 14 dni przed i do 14 dni po terminie wyznaczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki – jest urodzone w terminie. Można więc powiedzieć, że "książkowa" ciąża trwa 40 tygodni - ale ciąż, które trwają dokładnie tak długo, nie ma wiele.

Jeśli dziecko urodzi się wcześniej, przed 38. tygodniem ciąży, mówimy o porodzie przedwczesnym. Jeśli później, po 42. tygodniu ciąży, mamy do czynienia z ciążą przenoszoną i z porodem opóźnionym.

Groźniejszy, z punktu widzenia zdrowia dziecka, jest oczywiście poród przedwczesny, istnieje bowiem ryzyko, że dziecko przychodzi na świat jeszcze nie gotowe do samodzielnego życia poza organizmem matki. Dlatego objawy porodu przed 37. tygodniem ciąży są niepożądane - w miarę możliwości lekarze starają się opóźnić poród, by dziecko miało szansę jak najdłużej przebywać w łonie matki.

Z kolei przenoszenie ciąży jest zagrożeniem ze względu na zmniejszającą się wydolność łożyska, jako środka transportu życiodajnych substancji dla dziecka. Zazwyczaj jednak kobieta ciężarna, u której termin porodu minął znajduje się już pod stałą opieka lekarską i stan jej dziecka jest monitorowany.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mysia83 | 12-01-2015 14:40:16

  U mnie w obydwu ciążach było podobnie, tzn różnica miedzy terminem z miesiączki, a terminem z usg była niewielka, przy synku 2 dni, przy córeczce 3 dni. Jednak synek się przeterminował aż 8 dni
 • Modzelka8 | 16-02-2015 14:47:29

  U mnie termin z miesiączki wypadał na 10 września a z USG na 14 września. W końcu urodziłam 15 września
 • Doris85 | 24-03-2015 13:51:29

  Ciekawe jak to będzie u nas - wg OM 2.08, wg USG 30.07. Póki co mamy w rodzinie licytację czy maluch zrobi nam niespodziankę szybciej czy raczej nas dłużej przetrzyma
 • dorota2010 | 31-03-2015 14:24:18

  Mi termin wyszedl okresu na 28 czerwca, a w 5 miesiacu na badaniu USG, ze jest o tydzien za duzy i mam na 18 czerwca.

Poczytaj również

Polecamy

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Otyłość brzuszna mężczyzn

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj