Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Klaps to zawsze porażka dorosłego

Trening rodzica

Nawet ci rodzice, którzy nie akceptują kar cielesnych, wytrąceni przez dziecko z równowagi potrafią przyłożyć klapsa. Dlaczego?

Pytaj dziecko o jego zdanie w sprawach, które go dotyczą, a unikniesz niepotrzebnych wybuchów dziecięcego buntu.

fot. BE&W

Pytaj dziecko o jego zdanie w sprawach, które go dotyczą, a unikniesz niepotrzebnych wybuchów dziecięcego buntu.

Każdy rodzic dobrze wie, jak bardzo dziecko swym zachowaniem potrafi dorosłego wytrącić z równowagi. Jednak można i trzeba nauczyć się kontrolować negatywne emocje, żeby to nie one kierowały naszym zachowaniem w stosunku do dzieci. Dorośli chcą, żeby ich szanować. Takie same prawo do szacunku mają dzieci.

 

Nazwij swoje emocje

Najważniejsze, to uświadomić sobie w jakich sytuacjach podnosi się nam ciśnienie w relacjach z dzieckiem i nauczyć się nazywać swoje emocje. To pozwoli nam odpowiednio reagować. Psychologowie podkreślają, że dorosłość i odpowiedzialność wiąże się z tym, że mimo różnych nawet bardzo silnych emocji, odpowiadamy za nasze zachowanie i kontrolujemy je.

- Musimy też pamiętać o tym, że dziecko nieustannie nas obserwuje i naśladuje nasze zachowania – tłumaczy psycholog Marlena Trąbińska Haduch z warszawskiego Centrum Dziecka i Rodziny. – Patrzy na wybuch złości mamy i jak mama radzi sobie ze złością, a potem tak samo zareaguje, kiedy się samo zdenerwuje – wyjaśnia psycholog. Czyli, jeśli wściekniesz się na dziecko i je uderzysz, popchniesz czy będziesz je szarpać, to nie dość, że je skrzywdzisz, ale pokażesz, że tak ma reagować na podobne swoje emocje. Nie zdziw się, że w złości twoje dziecko uderzy cię, kopnie albo tak potraktuje innego dorosłego czy inne dziecko. Jeśli w wybuchu złości rzucisz garnkiem, trzaśniesz drzwiami albo kopniesz w fotel, to możesz być pewna, że dziecko to powtórzy.

 

Przewinienie potraktuj z humorem

Nie denerwuj się zawsze i o wszystko. Nie warto prowadzić wojny o głupstwo. Niektóre niewielkie przewinienia możesz potraktować z humorem, co pozwoli rozładować negatywne emocje zarówno twoje, jak i dziecka. Jeśli dziecku wymsknie się jakieś niecenzuralne słowo, udaj, że nie słyszałaś. Jeśli marudzi przy jedzeniu, powiedz mu, że rozumiesz, że jest zmęczone albo że brokuły nie bardzo mu smakują. Jeśli zbije kubeczek, bo strasznie wierci się przy stole – pomyśl tak i powiedz mu, że to nie szkodzi, zdarzyć mogło się każdemu. W ten sposób studzisz też swoje rozdrażnienie.

- W sytuacjach trudniejszych trzeba powiedzieć dziecku, co się dzieje, nazwać swój stan – radzi psycholog Marlena Trąbińska Haduch. – Powiedz dziecku „złoszczę się, bo od 10 minut krzyczysz i nie rozumiem o co chodzi” albo „złoszczę się, bo mnie kopnąłeś i boli mnie noga”, albo „złoszczę się, bo po raz dziesiąty proszę cię, żebyś założył kapcie”, albo „złoszczę się i muszę na chwilę wyjść, żeby się uspokoić”.
- Dziecko wie i to dziecko w każdym wieku, że takie reakcje mamy są dla jego dobra, są pozytywną a nie siłową próbą rozwiązania konfliktu i poradzenia sobie z negatywnymi emocjami – zapewnia Marlena Trąbińska Haduch.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: corne, kasiatarka, halina2159.

Komentarze

  • marys82 | 10-03-2015 22:51:22

    nie uważam, że tak jest... klaps najbardziej bezpośrednią formą pokazania tego, że dziecko źle postępuje... a nie porażką dorosłego!
  • monin84 | 10-03-2015 23:37:15

    porażką jest to, jeśli nie umiemy zareagować stanowczo, a nie przyzwalać dziecku na wszystko !
  • marys82 | 14-03-2015 23:30:15

    ooo i tu się z Tobą zgadzam monin84
  • donnavito | 19-05-2015 22:06:29

    łatwo oceniac, jesli sie nie jest w danej sytuacji, niemniej ja mam nadzieje, ze nigdy nie podniose reki na moje dziecko, dorosły powinien kontrolowac się i swe emocje

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj