Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skutki epidemii otyłości

Zawał serca u przedszkolaka?

Grubość ścian tętnic u otyłych dzieci jest zbliżona do grubości ścian tętnic przeciętnego 45-latka. To zaś oznacza zwielokrotnienie ryzyka wystąpienia chorób serca – wykazali naukowcy z American Heart Association. Żeby sześcioletnie dziecko nie było otyłe, musimy od najmłodszych lat dbać o jego właściwe odżywianie.

W Stanach Zjednoczonych otyłość wśród dzieci uważana jest za epidemię.

Fot. iStockphoto

W Stanach Zjednoczonych otyłość wśród dzieci uważana jest za epidemię.

Badania przeprowadzono na 70 dzieciach w wieku od 6 do 19 lat. Metoda zastosowana przy mierzeniu grubości ścian tętnic wykorzystuje ultradźwięki i uznawana jest za dokładniejszą, niż inne wskaźniki chorób serca, jak np. poziom cholesterolu. Po raz pierwszy wyniki uzyskane tą metodą u dzieci porównano z takimi samymi wynikami u dorosłych.

- Myślę, że to sygnał ostrzegawczy - mówi główna autorka badań dr Geetha Raghuveer, kardiolog i profesor pediatrii z University of Missouri-Kansas City School of Medicine. – Te dzieci przypominają raczej dorosłych w średnim wieku.
Oznacza to, że dzieci narażone są na pojawianie się u nich chorób serca związanych z otyłością, które nie powinny w ogóle dotyczyć wieku dziecięcego.
- Te wyniki są zgodne z przewidywaniami, że otyłość i komplikacje z nią związane sprawią, iż choroby układu krążenia staną się problemem pediatrycznym - mówi dr David Ludwig, profesor pediatrii z Harvardu, który był współautorem badań z roku 2005 przewidujących, że otyłość może skrócić przeciętny czas życia  od dwóch do pięciu lat.

 

Przyszłość otyłych dzieci

W Stanach Zjednoczonych otyłość wśród dzieci uważana jest za epidemię (otyłych jest około 16 procent dzieci w wieku 2-19 lat).

Innym badaniem przedstawionym na tej samej konferencji było badanie przeprowadzone przez zespół doktora Juliana G. Ayera z University of Sydney na 991 australijskich dzieciach w wieku 5-15 lat. Wykazało ono, że u otyłych dzieci lewy przedsionek serca był powiększony.

Według dr Lee Goldman, kardiologa i dziekana fakultetu medycznego Columbia University, epidemia otyłości wśród nastolatków to największa bomba zegarowa, jeśli chodzi o chorobę wieńcową. Goldman był współautorem opublikowanych w grudniu 2007 r. na łamach „The New England Journal of Medicine” badań, w których posłużono się modelem komputerowym, aby przewidzieć, czy liczba zgonów z powodu chorób serca w USA będzie rosła. Autorzy przewidzieli, że do roku 2035 pojawi się dodatkowe sto tysięcy przypadków chorób serca, które można przypisać obecnej otyłości u dzieci.

Specjaliści uważają wyniki tych badań za alarmujące. Zaznaczają, że jest nadzieja dla tych dzieci, które brały udział w badaniach. W wielu przypadkach zmiany miażdżycowe nie są u nich zaawansowane, nie doszło do stwardnienia naczyń ani zwapnień. Można wprowadzić w ich życiu zmiany odwracające chorobowe zmiany przez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń, diety, leków.

(„New York Times”)
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzina, nadwaga, leki, kuchnia, dieta dziecka, ćwiczenia, choroby

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj