Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

Przed badaniem wzroku dziecka

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*

 

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Fot. iStockphoto

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Agnieszka Usiarczyk: Rodzice dzieci, którym okulista przepisał atropinę drżą, gdy mają wpuścić ją do oczu. Wiedzą, że atropina jest trującym alkaloidem. Jej nazwa nawet pochodzi od imienia greckiej bogini losu - Atropos, która wyznaczała kres życia człowieka i w odpowiednim czasie przecinała nić życia nożycami. Śmiertelna dawka atropiny to 10 mg (10 ml flakon 1 proc. atropiny zawiera 100 mg tego leku). Dlaczego rodzice podają lek a nie okulista?

 

Dr Iwona Filipecka, okulistka: Atropina jest stosowana po to, by umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka. Badanie służy określeniu wady wzroku i zmian chorobowych związanych ze wzrokiem. Jej zadaniem jest tzw. porażenie akomodacji, które ma pomóc w jak najdokładniejszym zbadaniu pacjenta. U dzieci zdolność akomodacji jest bardzo duża, więc atropinę podaje się przez kilka dni (zwykle 5 dni) dwa razy dziennie po 1-2 krople do każdego oka. W związku z tym, tak częste wizyty o okulisty, mogą być dużym problemem.

Atropina jest stosowana od dawna, a ryzyko powikłań w przypadku, gdy podają ją rodzice jest takie samo, jak w sytuacji, gdy podawana jest w gabinecie lekarskim. Ważne jest, by rodzice obserwowali dziecko w trakcie przyjmowania atropiny i gdy zaobserwują jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast odstawili lek i skonsultowali się z lekarzem. Atropinę podaje się dzieciom, dorosłym, a także ciężarnym i osobom starszym. Nie stosuje jej się, gdy mamy infekcję, np. zapalenie spojówek, gdyż może zafałszować objawy choroby.

 

Co powinno nas zaniepokoić?

Atropina może wywołać niepożądane skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne w postaci obrzęku powiek, zaczerwienienia twarzy, suchej i swędzącej skóry. Oprócz tego mogą wystąpić zaburzenia pracy serca, nadpobudliwość dziecka, podwyższona temperatura. Zwykle objawy mijają, gdy odstawi się lek. Zdarzają się też przypadki silniejszego zatrucia, gdy przedawkujemy krople. Dziecko może mieć trudności w oddychaniu. Wówczas natychmiast należy wezwać karetkę.

W każdym przypadku, gdy zalecane jest podawanie atropiny, lekarz powinien uprzedzić rodziców o konieczności zgłoszenia się do pediatry w przypadku wystąpienia któryś z objawów. Ponadto dzieci mogą być w tym okresie płaczliwe. Aby ograniczyć te niepożądane objawy, najmłodszym podaje się 0,5 proc. atropiny. Trzeba też pamiętać, by lek chronić przed dziećmi. Po skończeniu stosowania, wylać zawartość, a butelkę wypłukać i od razu wyrzucić.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 11-01-2015 14:32:47

    bardzo ciekawy artykuł, nie słyszalam wcześniej o takiej substancji i że rodzice moga podawać ja sami. Bedziemy sie wybierać do okulisty to przynajmniej wiemy jakiej substancji bedzie uzywac do zbadania wzroku.
  • kamiika | 09-08-2016 14:31:49

    Mój filip dostał reakcji uczuleniowej na atropinę kiedy byliśmy u okulisty. Mogło skończyć się źle ( dzięki za ten artykuł
  • Adrianna00 | 30-07-2019 20:59:18

    Przy atopii trzeba używać emolientów, ja kupuję kosmetyki z Exomega Control, to rewelacyjne produkty. Jak nasmaruję skórę balsamem, po chwili przestaje swędzieć, widać ze jest nawilżona. Balsamem wystarczy smarować raz na dzień, więc opakowanie jest ekonomiczne.
  • Longin | 06-03-2020 20:44:15

    Zgłębiając temat atropiny warto mieć świadomość istnienia jej zamiennika w postaci cyclopentolatu. Cyklopentolat jest lekiem bezpieczniejszym oraz łatwiejszym w stosowaniu.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zez, wzrok, okulista, oczy, czytanie

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj