Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ciąża i poród za zachodnią granicą

Niemal wszystko bezpłatnie

Torba Niemki, której zbliża się termin porodu i wybiera się do szpitala urodzić dziecko jest dużo lżejsza od torby kobiety w Polsce. Jest w niej ręcznik, szlafrok, osobiste kosmetyki i ewentualnie coś do czytania. Resztę zapewnia szpital.

Berlin, Aleksanderplatz

Fot. iStockphoto

Berlin, Aleksanderplatz

Gdyby nie białe kitle personelu medycznego porodówki szpitala St. Joseph w Berlinie, można by pomyśleć, że to hotel. Ciepły kolor ścian, przytulna recepcja, kwiatowy zapach, restauracja z biożywnością, do której świeżo upieczone mamy przychodzą razem ze swoimi pociechami w mini łóżeczkach na kółkach.
Za komfortowy pokój dwuosobowy z łazienką, w którym mama znajdzie wszystko, co potrzebne do obsługi maleństwa (przewijak, ubranka, kosmetyki) nie dopłaca się ani centa. Również bez dopłaty można poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie. Trzeba to jedynie zaznaczyć przy zgłoszeniu się do szpitala przynajmniej miesiąc przed terminem porodu.
— Poród wspominam jako piękne doświadczenie. Był bardzo intymny. W czasie pierwszej fazy porodu byliśmy z partnerem sami w pokoju. Ale co jakiś czas zaglądała do nas położna, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku, pytała czy donieść termiczną poduszkę dla złagodzenia bólów krzyża. Aktywna faza porodu trwała zaledwie godzinę i też w atmosferze spokoju. A to było dla mnie najważniejsze — mówi Katherina Götze, która pół roku temu urodziła w Berlinie swoje pierwsze dziecko. Jeszcze bardziej swojską atmosferę zapewniają położnicom domy porodowe. Z tym, że w nich rodzi się tylko siłami natury i bez znieczulenia, na co nie wszystkie kobiety się decydują.

 

Co funduje kasa chorych

Wszystkie wydatki związane z ciążą: liczne badania, wizyty u ginekologa, poród, 18 wizyt domowych położnej po urodzeniu dziecka, a nawet większość kursów dla przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców pokrywa ubezpieczenie zdrowotne.
Niezależnie od tego czy jest ono państwowe czy prywatne, kobieta wybiera ginekologa, który podczas ciąży się nią opiekuje, szpital, w którym chce urodzić dziecko i położną, która będzie odwiedzać ją po porodzie. Częstotliwość badań ginekologiczno-położniczych jest taka sama jak w Polsce. Dodatkowo kobiety, które mają niezgodność serologiczną z partnerem dostają około 28. tygodnia ciąży zastrzyk z immunoglobuliny anty-D, który w Polsce podaje się zwykle tylko raz, tuż po porodzie.
Droższe ubezpieczenia zapewniają szerszy pakiet usług. Mając ubezpieczenie prywatne, można poprosić lekarza o dodatkowe badanie USG i dodatkowe zdjęcia (a nawet film) z życia płodowego malucha czy zamieszkać w szpitalu w pokoju rodzinnym. Mając tańsze ubezpieczenie, tez można wybrać taki pokój, ale trzeba dopłacić za niego ok. 80 euro za dobę. Ponieważ większość porodów to porody naturalne bez podawania oksytocyny przyspieszającej poród, znieczuleń i nacinania krocza, w szpitalach znajduje się całe oprzyrządowanie, łącznie z wanną do rodzenia, tak by kobieta mogła przyjąć najbardziej dogodną dla siebie pozycję.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu.

Jaki powinien być biustonosz ciężarnej

W pierwszym trymestrze ciąży biust może powiększyć się nawet o dwa rozmiary. Być może więc będzie trzeba nawet dwa razy dobierać właściwy stanik. Dopiero w ostatnim miesiącu ciąży można przymierzać staniki do karmienia, choć jeszcze lepiej zrobić to po...

czytaj

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj