Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ciąża i poród za zachodnią granicą

Niemal wszystko bezpłatnie

Torba Niemki, której zbliża się termin porodu i wybiera się do szpitala urodzić dziecko jest dużo lżejsza od torby kobiety w Polsce. Jest w niej ręcznik, szlafrok, osobiste kosmetyki i ewentualnie coś do czytania. Resztę zapewnia szpital.

Berlin, Aleksanderplatz

Fot. iStockphoto

Berlin, Aleksanderplatz

Gdyby nie białe kitle personelu medycznego porodówki szpitala St. Joseph w Berlinie, można by pomyśleć, że to hotel. Ciepły kolor ścian, przytulna recepcja, kwiatowy zapach, restauracja z biożywnością, do której świeżo upieczone mamy przychodzą razem ze swoimi pociechami w mini łóżeczkach na kółkach.
Za komfortowy pokój dwuosobowy z łazienką, w którym mama znajdzie wszystko, co potrzebne do obsługi maleństwa (przewijak, ubranka, kosmetyki) nie dopłaca się ani centa. Również bez dopłaty można poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie. Trzeba to jedynie zaznaczyć przy zgłoszeniu się do szpitala przynajmniej miesiąc przed terminem porodu.
— Poród wspominam jako piękne doświadczenie. Był bardzo intymny. W czasie pierwszej fazy porodu byliśmy z partnerem sami w pokoju. Ale co jakiś czas zaglądała do nas położna, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku, pytała czy donieść termiczną poduszkę dla złagodzenia bólów krzyża. Aktywna faza porodu trwała zaledwie godzinę i też w atmosferze spokoju. A to było dla mnie najważniejsze — mówi Katherina Götze, która pół roku temu urodziła w Berlinie swoje pierwsze dziecko. Jeszcze bardziej swojską atmosferę zapewniają położnicom domy porodowe. Z tym, że w nich rodzi się tylko siłami natury i bez znieczulenia, na co nie wszystkie kobiety się decydują.

 

Co funduje kasa chorych

Wszystkie wydatki związane z ciążą: liczne badania, wizyty u ginekologa, poród, 18 wizyt domowych położnej po urodzeniu dziecka, a nawet większość kursów dla przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców pokrywa ubezpieczenie zdrowotne.
Niezależnie od tego czy jest ono państwowe czy prywatne, kobieta wybiera ginekologa, który podczas ciąży się nią opiekuje, szpital, w którym chce urodzić dziecko i położną, która będzie odwiedzać ją po porodzie. Częstotliwość badań ginekologiczno-położniczych jest taka sama jak w Polsce. Dodatkowo kobiety, które mają niezgodność serologiczną z partnerem dostają około 28. tygodnia ciąży zastrzyk z immunoglobuliny anty-D, który w Polsce podaje się zwykle tylko raz, tuż po porodzie.
Droższe ubezpieczenia zapewniają szerszy pakiet usług. Mając ubezpieczenie prywatne, można poprosić lekarza o dodatkowe badanie USG i dodatkowe zdjęcia (a nawet film) z życia płodowego malucha czy zamieszkać w szpitalu w pokoju rodzinnym. Mając tańsze ubezpieczenie, tez można wybrać taki pokój, ale trzeba dopłacić za niego ok. 80 euro za dobę. Ponieważ większość porodów to porody naturalne bez podawania oksytocyny przyspieszającej poród, znieczuleń i nacinania krocza, w szpitalach znajduje się całe oprzyrządowanie, łącznie z wanną do rodzenia, tak by kobieta mogła przyjąć najbardziej dogodną dla siebie pozycję.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • andziula21 | 29-03-2012 16:32:31

  ja jak bede mamuska to bede rodzic w niemczech
 • mikaa997 | 19-02-2015 10:48:23

  Niestety już od dawna kobiety i matki za granicami zachodnimi mają dużo lepiej niż my. Mam nadzieję że niebawem się to zmieni
 • gosiunia89 | 06-03-2015 20:31:46

  Polska a Niemcy nie ma co porównywać.W Polsce ciężko się żyje.U nas w szpitalu spójrzmy na samo jedzenie podawane to w w więzieniu mają o wiele większe racje żywnościowe.A u nas wyprawkę do szpitala wszystko trzeba kupić samemu a w Niemczech kobiety o nic się nie martwią.U nas jakie są zasiłki rodzinne a jakie tam.Tutaj w Polsce musisz liczyć sam na siebie.Wiadomo wychowywanie dziecka wiele kos...
 • donnavito | 20-03-2015 21:09:34

  U nas chyba nie jest tak źle, źle to było 20 lat temu

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co było/jest/będzie dla ciebie najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj