Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Żeby zachować spokój i skupić się na rzeczach ważnych

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.


Maluch wychodzi na świat

 

W momencie gdy zaczyna się okres parcia z oddziału noworodkowego wzywany jest neonatolog z pielęgniarką noworodkową. Gdy dziecko już pojawia się na świecie, położnik kładzie je na brzuch matki, jeszcze z pępowiną. Pępowina odcinana jest często przez obecnego przy porodzie ojca. - Staramy się, ale bez pośpiechu ją przygotować - trwa to około 1 minuty. Od strony matki i od strony dziecka zakłada się na pępowinę 2 zaciskacze, tzw. klemy. Tak zaciśnięta pępowina po ustaniu tętnienia zostaje przecięta. W przypadku porodu rodzinnego podaje się nożyczki ojcu do przecięcia, czasem robi to położna.
Odpępnione dziecko, po pierwszym kontakcie z matką zabiera neonatolog - maluch jest wycierany z mazi, ważony, mierzony i oglądany, wtedy określa się też w 1. i 5. minucie życia punkty w skali Apgar ( maksymalnie 10 pkt ). Zabiera się dziecko na oddział neonatologii, ale tylko po to, aby je wymyć i ubrać w przyniesione przez matkę ubranka. Po porodzie, jeśli mama sobie tylko życzy - dziecko przynoszone jest z powrotem do sali poporodowej, gdzie odpoczywa rodząca. Pielęgniarki i położne przynoszące malucha uczą przystawiania dziecka do piersi, pomagają w odciąganiu nadmiaru pokarmu i innych kwestiach laktacyjnych.

Czasem, jeśli kobieta jest bardzo zmęczona i chce odpocząć, maluch zostaje na oddziale noworodków, a przynoszony jest tylko do mamy na karmienia. Wszystko zależy od chęci rodziców i kondycji malucha - wyjaśnia położnik. - Gdyby się okazało, że dziecko wymaga po narodzeniu jakiejś pomocy lekarskiej, bo ma wadę lub na przykład powinno być w inkubatorze (wcześniak) - pozostawia się je w oddziale noworodkowym szpitala.
Jeśli nie ma żadnych komplikacji i obydwoje pacjenci są zdrowi, mama z dzieckiem wychodzą ze szpitala po 48 godzinach, czyli dwóch dobach.

Zaraz po urodzeniu - w pierwszej dobie - noworodek jest szczepiony: BCG – przeciw gruźlicy i przeciw żółtaczce WZW B, ale niektóre matki nie życzą sobie tych szczepień, dlatego należy to zgłosić przed lub zaraz po porodzie lekarzowi neonatologowi (od noworodków), który wyjaśni wszystkie za i przeciw takiej decyzji. Tuż po porodzie dziecka, i po odpępnieniu , ale przed urodzeniem łożyska, jeśli pacjentka tego sobie życzy pobierana jest krew pępowinowa do Banku Komórek Macierzystych. Komórki macierzyste mają zastosowanie w leczeniu niektórych jednostek chorobowych na każdym etapie życia. Ten zabieg musi być wcześniej zgłoszony i uzgodniony i jest on płatny ( ponad 2 tys. zlotych) - wyjaśnia lekarka.
Dziecku po urodzeniu pobiera się krew do badania na fenyloketonurię i mukowiscydozę, wykonuje badanie wrodzonej niedoczynności tarczycy i przesiewowe słuchu ( w ramach NFZ).

Czasem zdarza się, że maluch ma żółtaczkę, wtedy neonatolog decyduje, czy maluch musi zostać w szpitalu, czy też będzie przywożony z domu na fototerapię, czyli naświetlanie ultrafioletowymi promieniami. Rozważana jest też kwestia karmienia piersią - wtedy matka musi być przy dziecku przez cały czas, czasem pokarm odciągany jest i przywożony w butelce dla malucha w szpitalu.

- Wszystkie sytuacje traktowane są indywidualnie w zależności od potrzeb, przesłanek medycznych i życzeń rodziców – mówi dr Grażyna Komnata- Gajda.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K, aleksandra_szewczyk.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj