Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Żeby zachować spokój i skupić się na rzeczach ważnych

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.


Ważne papiery

 

Bardzo ważne są wszystkie wyniki badań robionych w ciąży, dlatego warto je od samego początku ciąży gromadzić w odrębnej kopercie - nigdy nie wiadomo, w którym momencie ciąży będą potrzebne!

Idąc do szpitala - niezależnie czy ze skierowaniem, czy bez niego - musimy mieć podstawowe dokumenty: dowód osobisty, dowód ubezpieczenia (czyli aktualną książeczkę ubezpieczeniową albo druk RMUA, albo dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli się prowadzi działalność gospodarczą), kartę przebiegu ciąży, numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Najważniejsze jest oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, w przypadku ujemnego wyniku Rh (Rh-), badanie na obecność przeciwciał anty Rh. Poza tym morfologia i badanie moczu po 32. tygodniu ciąży, HBS – czyli wynik badania krwi na nosicielstwo antygenu żółtaczki zakaźnej lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B, odczyn WR – wykonany dwukrotnie w kierunku kiły, wynik USG i badania na obecność HIV, wyniki posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptococcus agalactiae, ale i reszta wyników badań wykonanych podczas ciąży.

 

Niezbędnik do szpitala

 

W odrębnej torbie należy mieć przygotowane niezbędne rzeczy, tak aby jednym zgarnięciem ręki mieć przy sobie wszystko. Nie warto przypominać o takich rzeczach jak: koszule nocne czy szlafrok lub ciepłe skarpetki, ale nie zapomnijcie o paczce podpasek poporodowych (duże), koszuli (z rozcięciem) i staniku do karmienia, wkładkach laktacyjnych, majtkach siatkowych z przecięciem, osobistych kosmetykach. Jeśli w porodzie ma uczestniczyć mąż czy partner warto pomyśleć o odpowiednim dla niego stroju (czepek na włosy, ochraniacze na buty, osłona na usta) – w zależności od wymogów w szpitalu, do którego się wybieramy (najlepiej o nie zapytać wcześniej).
I jeszcze wyprawka dla dziecka. I gotowe.



*Grażyna Komanta-Gajda – lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik, pracuje w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, prowadzi Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno- Położniczy „Femina”

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K, aleksandra_szewczyk.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj