Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Żeby zachować spokój i skupić się na rzeczach ważnych

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.


Ważne papiery

 

Bardzo ważne są wszystkie wyniki badań robionych w ciąży, dlatego warto je od samego początku ciąży gromadzić w odrębnej kopercie - nigdy nie wiadomo, w którym momencie ciąży będą potrzebne!

Idąc do szpitala - niezależnie czy ze skierowaniem, czy bez niego - musimy mieć podstawowe dokumenty: dowód osobisty, dowód ubezpieczenia (czyli aktualną książeczkę ubezpieczeniową albo druk RMUA, albo dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli się prowadzi działalność gospodarczą), kartę przebiegu ciąży, numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Najważniejsze jest oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, w przypadku ujemnego wyniku Rh (Rh-), badanie na obecność przeciwciał anty Rh. Poza tym morfologia i badanie moczu po 32. tygodniu ciąży, HBS – czyli wynik badania krwi na nosicielstwo antygenu żółtaczki zakaźnej lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B, odczyn WR – wykonany dwukrotnie w kierunku kiły, wynik USG i badania na obecność HIV, wyniki posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptococcus agalactiae, ale i reszta wyników badań wykonanych podczas ciąży.

 

Niezbędnik do szpitala

 

W odrębnej torbie należy mieć przygotowane niezbędne rzeczy, tak aby jednym zgarnięciem ręki mieć przy sobie wszystko. Nie warto przypominać o takich rzeczach jak: koszule nocne czy szlafrok lub ciepłe skarpetki, ale nie zapomnijcie o paczce podpasek poporodowych (duże), koszuli (z rozcięciem) i staniku do karmienia, wkładkach laktacyjnych, majtkach siatkowych z przecięciem, osobistych kosmetykach. Jeśli w porodzie ma uczestniczyć mąż czy partner warto pomyśleć o odpowiednim dla niego stroju (czepek na włosy, ochraniacze na buty, osłona na usta) – w zależności od wymogów w szpitalu, do którego się wybieramy (najlepiej o nie zapytać wcześniej).
I jeszcze wyprawka dla dziecka. I gotowe.



*Grażyna Komanta-Gajda – lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik, pracuje w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, prowadzi Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno- Położniczy „Femina”

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K, aleksandra_szewczyk.

Komentarze

  • mikaa997 | 09-01-2015 19:46:53

    Jeśli ktoś ma taką możliwość to polecam udział w szkole rodzenia, tym bardziej, że w wielu miastach powstało wiele darmowych szkół. Dzięki zajęciom byłam na prawdę dużo spokojniejsza i mój partner też wiedział co się dzieje (uczestniczył ze mną w zajęciach).
  • joanka106259 | 22-02-2015 18:57:10

    Ja czytając artykuł i przypominając sobie mój pierwszy poród mogę powidzieć tylko, że piękna ta teoria. W artykule wszystko tak pięknie wygląda a rzeczywistość bywa dużo bardziej brutalna, niestety.
  • Doris85 | 04-04-2015 15:14:57

    Wybieram sie do szkoly rodzenia, zeby lepiej sie przygotowac do porodu i dowiedziec wiecej o pielegnacji maluszka. Torba bedzie juz tez gotowa miesiac - dwa przed. Lepiej miec wszystko gotowe i dpokojnie czekac
  • margerita090 | 25-11-2016 14:22:31

    Artykuł nie napawa optymizmem. Nie znalazłam ani słowa o pozycjach wertykalnych, o ruchu w pierwszym etapie ani o tak często zalecanej pozycji pionowej w pierwszym jak i nawet w drugim okresie porodu....

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj