Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?
Ważne papiery
Bardzo ważne są wszystkie wyniki badań robionych w ciąży, dlatego warto je od samego początku ciąży gromadzić w odrębnej kopercie - nigdy nie wiadomo, w którym momencie ciąży będą potrzebne!
Idąc do szpitala - niezależnie czy ze skierowaniem, czy bez niego - musimy mieć podstawowe dokumenty: dowód osobisty, dowód ubezpieczenia (czyli aktualną książeczkę ubezpieczeniową albo druk RMUA, albo dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli się prowadzi działalność gospodarczą), kartę przebiegu ciąży, numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Najważniejsze jest oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, w przypadku ujemnego wyniku Rh (Rh-), badanie na obecność przeciwciał anty Rh. Poza tym morfologia i badanie moczu po 32. tygodniu ciąży, HBS – czyli wynik badania krwi na nosicielstwo antygenu żółtaczki zakaźnej lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B, odczyn WR – wykonany dwukrotnie w kierunku kiły, wynik USG i badania na obecność HIV, wyniki posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptococcus agalactiae, ale i reszta wyników badań wykonanych podczas ciąży.
Niezbędnik do szpitala
W odrębnej torbie należy mieć przygotowane niezbędne rzeczy, tak aby jednym zgarnięciem ręki mieć przy sobie wszystko. Nie warto przypominać o takich rzeczach jak: koszule nocne czy szlafrok lub ciepłe skarpetki, ale nie zapomnijcie o paczce podpasek poporodowych (duże), koszuli (z rozcięciem) i staniku do karmienia, wkładkach laktacyjnych, majtkach siatkowych z przecięciem, osobistych kosmetykach. Jeśli w porodzie ma uczestniczyć mąż czy partner warto pomyśleć o odpowiednim dla niego stroju (czepek na włosy, ochraniacze na buty, osłona na usta) – w zależności od wymogów w szpitalu, do którego się wybieramy (najlepiej o nie zapytać wcześniej).
I jeszcze wyprawka dla dziecka. I gotowe.
*Grażyna Komanta-Gajda – lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik, pracuje w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, prowadzi Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno- Położniczy „Femina”
mikaa997 | 09-01-2015 19:46:53
joanka106259 | 22-02-2015 18:57:10
Doris85 | 04-04-2015 15:14:57
margerita090 | 25-11-2016 14:22:31