Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy jestem w ciąży? Wczesne objawy

Senność, mdłości, brak okresu. Objawy ciąży po zapłodnieniu

Czy kobieta może odczuwać jakieś objawy ciąży dwa, trzy tygodnie po zapłodnieniu? Niektóre kobiety bardzo szybko zadaje sobie fudamentalne pytanie: "czy jestem w ciąży?", podejrzewając, że mogło dojść do zapłodnienia. Część ciężarnych twierdzi, że już kilka dni po zajściu w ciążę odczuwa pierwsze jej oznaki: powiększone i tkliwe piersi czy wzdęcia. Są to jednak przede wszystkim te kobiety, które starają się o dziecko i uważnie kontrolują swoje dni płodne.

 

Nudności, senność, zmęczenie, bóle piersi to typowe objawy ciąży. Pojawiają się nawet wcześniej niż brak miesiączki. Do tego czasem dochodzą dziwne smakowe zachcianki. Wiele kobiet zadaje sobie wtedy pytanie: "Czy jestem w ciąży?"

Fot. iStockphoto

Nudności, senność, zmęczenie, bóle piersi to typowe objawy ciąży. Pojawiają się nawet wcześniej niż brak miesiączki. Do tego czasem dochodzą dziwne smakowe zachcianki. Wiele kobiet zadaje sobie wtedy pytanie: "Czy jestem w ciąży?"

Pierwsze objawy ciąży są dość podobne do tych, które towarzyszą części kobiet przy miesiączce. Jednoznaczne oznaki ciąży występują zwykle między 5. a 6. tygodniem ciąży, a kluczowym jest brak okresu w spodziewanym terminie.

Moje hormony odezwały się z pełną mocą, kiedy ciąża miała około 6 tygodni. Organizm zachował się zgodnie z podręcznikiem – pojawiły się chyba wszystkie wczesne objawy ciąży: nudności, senność, zmęczenie, bóle piersi.

Moja przyjaciółka pomyślała, czy jest w ciąży, gdy pewnego ranka wbiegła do sklepu i z dużym pośpiechem kupiła bułkę, kilka plastrów wędzonego boczku i musztardę, a następnie pobiegła do domu i natychmiast to wszystko zjadła. Po posiłku dotarło do niej, że to pierwsze takie jej śniadanie w życiu.

Jednak książkowe objawy nie u wszystkich kobiet muszą się pojawiać od początku ciąży. Niektóre kobiety czują się w tym czasie lepiej niż zwykle, choć większość ma rozmaite dolegliwości. Do najczęstszych należą:

- uczucie zmęczenia, senności (w ciąży spada ciśnienie tętnicze krwi) i rozdrażnienia,

- wrażliwość i bolesność piersi – już w pierwszych dniach po zapłodnieniu organizm zaczyna magazynować wodę m.in. w komórkach gruczołowych piersi.

- skóra na piersiach pokryta niebieską siateczką (to estrogeny rozszerzają naczynia krwionośne).

- wokół sutka zwykle tworzy się ciemniejsza aureola.

- częstsze wizyty w toalecie, ponieważ powiększa się macica i naciska na pęcherz.

- zdarzają się też zaparcia i wzdęcia.

Jedną z oznak ciąży bywa podwyższona temperatura w czasie, kiedy zwykle pojawiała się miesiączka.

Wczesne objawy ciąży są jednym z najpopularniejszych tematów, poruszanych na niemal każdym forum dla kobiet.

 

Typowe i mniej typowe objawy ciąży

Niekiedy już w pierwszym miesiącu ciąży skóra i włosy zaczynają się przetłuszczać. Pojawia się dziwny metaliczny smak w ustach (którego nie daje się zmienić ani miętową gumą ani częstym myciem zębów).

Jednym z najbardziej typowych objawów ciąży jest nadmierne wydzielanie śliny oraz niechęć do pewnych zapachów i potraw – aż do mdłości i wymiotów. Wszystkie te niedogodności są spowodowane rewolucją hormonalną, jaka zachodzi w organizmie na początku ciąży. Nie są one jednak szkodliwe dla rozwijającego się dziecka.

Zdecydowana większość kobiet zaczyna poważniej myśleć: "czy jestem w ciąży?", gdy okres się spóźnia, miesiączka nie nadchodzi w spodziewanym terminie. Wtedy najczęściej sięgają po testy ciążowe.

Prawidłowo wykonany test ciążowy w 5. tygodniu ciąży powinien dać miarodajny wynik, zdarza się jednak, że test trzeba powtórzyć w przeciągu kilku dni.

 

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

  Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalista w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej.

  Jedne kobiety mają cały wachlarz dokuczliwych objawów ciążowych, inne – żadnych. Dlaczego?

  Trudno jednoznacznie powiedzieć, dlaczego jedne kobiety mają cały zestaw ciążowych dolegliwości, a inne nie. Z hormonami ma to niewielkie powiązanie, mimo że w ciąży zmienia się gospodarka hormonalna kobiety. Wykazano związek między nudnościami i wymiotami a stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, ale cały szereg innych dolegliwości jest od tego niezależny. Samopoczucie w ciąży – nudności, wymioty - to sprawa indywidualna. Może być i tak, że ta sama kobieta różnie znosi każdą ciążę, jedną bez dolegliwości, drugą z różnymi przypadłościami. Mówić można o predyspozycjach rodzinno-genetycznych – bardzo często jest tak, że córka znosi ciążę podobnie jak jej mama.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: gabrysia1965, kasia2, yvonta, catrinka, Justyna_K, Milka85.

Komentarze

 • Modzelka8 | 16-02-2015 14:23:43

  Oczywiście pierwszy objawem był brak miesiączki. Ponadto zauważyłam u siebie rozdrażnienie i wahania nastroju. Wszystko odbijało się na mioim mężu, biedny Miałam też obolałe piersi i odczuwałam delikatny ból brzucha w dolnym odcinku.
 • martynaa | 29-10-2016 13:31:48

  Znalazłam bardzo fajną infografikę podsumowującą wszystkie objawy ciąży
 • pauliska | 09-01-2017 16:25:42

  u mnie ciąża bardzo wyczekana, folik grany był już z rok wcześniej ale jako takich objawów nie zauważyłam, po prostu rutynowo robiłam test ciążowy
 • Sandra85 | 31-07-2017 12:58:25

  U mnie na początku oprócz braku miesiączki objawów nie było żadnych Dwa dni po planowanym terminie @ zrobiłam test i udało się Korzystałam z testu "Pink" z Domowego Laboratorium - takiego, który wykrywa wczesną ciążę. A później wiadomo - z każdym kolejnym tygodniem ciąży miałam więcej objawów, ale dla mnie chyba takim najgorszym były mdłości na początku, w pierwszym trymestrze, ale później by...

Poczytaj również

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj