Przez osiemnaście pierwszych tygodni każdej ciąży odczuwałam mdłości. Choć nie każda kobieta w ciąży odczuwa nudności czy też mdłości przeżywa, jeśli już się pojawią - nie da się ich uniknąć. Trzeba przeczekać, mimo że każdy dzień wydłuża się w nieskończoność. Żeby było lżej, można jednak próbować oszukać swój żołądek i wyczulony węch.
W pierwszej ciąży niedobrze było mi tylko w dzień, bo noce na szczęście przesypiałam. Za to w drugiej i w trzeciej ciąży mdłości dopadły mnie także w nocy, ponieważ wstawałam do często budzącej się pierwszej córki.
Już kilka lat minęło od tego czasu, a są zapachy (np. smażona ryba, jeden ze środków czystości oraz pewne perfumy), od których do dziś robi mi się niedobrze.
Mdłości: kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
Mdłości lub nudności pojawiają się zwykle między 5. a 6. tygodniem ciąży. U niektórych kobiet trwają do końca pierwszego trymestru, inne muszą się męczyć niemal do półmetka ciąży. W skrajnych przypadkach mdłości mogą kobiecie towarzyszyć do końca ciąży (ale dzieje się tak rzadko). Są jednak kobiety, które będąc w ciąży nie odczuwają mdłości w ogóle!
Ciążowe mdłości: jak sobie radzić?
Każda kobieta ma jakiś swój sposób na zwalczanie mdłości. Znałam jedną, która niemal nie odstawiała od nosa pęczka koperku. Moja bratowa nie rozstawała się z kefirem, a jej koleżanka musiała przegryzać pierogi z mięsem (mimo że potem i tak wymiotowała). Z kolei moją sąsiadkę ratowała odrobina niesłodkich musli z zimnym mlekiem.
Dla mnie, chociaż na parę chwil, pomocne były migdały, czasami pół niedojrzałego banana (dojrzały pachniał zbyt intensywnie), a do picia – woda z cytryną lub woda gazowana (popijana małymi łykami).
Koleżanki podsuwały mi swoje sposoby na mdłości. Jeden z nich to podjadanie niewielkich ilości sprawdzonych, bezzapachowych przekąsek czy kromka chleba lub sucharki na kilkanaście minut przed wstaniem z łóżka.
Poranne nudności często kończą się wymiotami - jeśli nie są zbyt intensywne, i zdarzają się tylko raz w ciągu doby, jest to jeden z objawów ciąży. Natomiast jeśli wymioty powtarzają się kilka razy w ciągu dnia i trwają długo, kobieta powinna zasięgnąć porady lekarza - wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i są potencjalnie niebezpieczne dla dziecka i jego mamy.
Byle do 19. tygodnia ciąży
Nudności nasilały się w autobusie i samochodzie, źle mi było w sklepach spożywczych, fast foodach, nie wspomnę o publicznych toaletach. Nie mogłam wejść do kuchni, odrzucał mnie zapach oraz smak kawy i herbaty. Ciągły niesmak w buzi minął razem z mdłościami i to w zasadzie z dnia na dzień, na początku 19. tygodnia ciąży.
Na mdłości, niestety, nie ma idealnego środka. Również dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak wiele kobiet (ok. 80 proc.) odczuwa mdłości. Jedna z teorii mówi, że organizm ostrzega kobietę przed kontaktem z czymś, co mogłoby być nieświeże i zawierać toksyny. Według innej teorii, może chodzić o urozmaicenie diety – kobieta szuka jedzenia, które nie powoduje nudności. Oczywiste, że przyczyną mogą być też zmiany hormonalne w organizmie.