Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ciążowe mdłości i nudności

Kiedy się pojawiają? Jak długo trwają? Jak sobie radzić?

Przez osiemnaście pierwszych tygodni każdej ciąży odczuwałam mdłości. Choć nie każda kobieta w ciąży odczuwa nudności czy też mdłości przeżywa, jeśli już się pojawią - nie da się ich uniknąć. Trzeba przeczekać, mimo że każdy dzień wydłuża się w nieskończoność. Żeby było lżej, można jednak próbować oszukać swój żołądek i wyczulony węch.

Każda ciężarna ma swój sposób na mdłości. Niektórym pomaga wąchanie koperku.

fot. iStockphoto

Każda ciężarna ma swój sposób na mdłości. Niektórym pomaga wąchanie koperku.

W pierwszej ciąży niedobrze było mi tylko w dzień, bo noce na szczęście przesypiałam. Za to w drugiej i w trzeciej ciąży mdłości dopadły mnie także w nocy, ponieważ wstawałam do często budzącej się pierwszej córki.

Już kilka lat minęło od tego czasu, a są zapachy (np. smażona ryba, jeden ze środków czystości oraz pewne perfumy), od których do dziś robi mi się niedobrze.

 

Mdłości: kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?

Mdłości lub nudności pojawiają się zwykle między 5. a 6. tygodniem ciąży. U niektórych kobiet trwają do końca pierwszego trymestru, inne muszą się męczyć niemal do półmetka ciąży. W skrajnych przypadkach mdłości mogą kobiecie towarzyszyć do końca ciąży (ale dzieje się tak rzadko). Są jednak kobiety, które będąc w ciąży nie odczuwają mdłości w ogóle!

 

Ciążowe mdłości: jak sobie radzić?

Każda kobieta ma jakiś swój sposób na zwalczanie mdłości. Znałam jedną, która niemal nie odstawiała od nosa pęczka koperku. Moja bratowa nie rozstawała się z kefirem, a jej koleżanka musiała przegryzać pierogi z mięsem (mimo że potem i tak wymiotowała). Z kolei moją sąsiadkę ratowała odrobina niesłodkich musli z zimnym mlekiem.

Dla mnie, chociaż na parę chwil, pomocne były migdały, czasami pół niedojrzałego banana (dojrzały pachniał zbyt intensywnie), a do picia – woda z cytryną lub woda gazowana (popijana małymi łykami).

Koleżanki podsuwały mi swoje sposoby na mdłości. Jeden z nich to podjadanie niewielkich ilości sprawdzonych, bezzapachowych przekąsek czy kromka chleba lub sucharki na kilkanaście minut przed wstaniem z łóżka.

Poranne nudności często kończą się wymiotami - jeśli nie są zbyt intensywne, i zdarzają się tylko raz w ciągu doby, jest to jeden z objawów ciąży. Natomiast jeśli wymioty powtarzają się kilka razy w ciągu dnia i trwają długo, kobieta powinna zasięgnąć porady lekarza - wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i są potencjalnie niebezpieczne dla dziecka i jego mamy.

 

Byle do 19. tygodnia ciąży

Nudności nasilały się w autobusie i samochodzie, źle mi było w sklepach spożywczych, fast foodach, nie wspomnę o publicznych toaletach. Nie mogłam wejść do kuchni, odrzucał mnie zapach oraz smak kawy i herbaty. Ciągły niesmak w buzi minął razem z mdłościami i to w zasadzie z dnia na dzień, na początku 19. tygodnia ciąży.

Na mdłości, niestety, nie ma idealnego środka. Również dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak wiele kobiet (ok. 80 proc.) odczuwa mdłości. Jedna z teorii mówi, że organizm ostrzega kobietę przed kontaktem z czymś, co mogłoby być nieświeże i zawierać toksyny. Według innej teorii, może chodzić o urozmaicenie diety – kobieta szuka jedzenia, które nie powoduje nudności. Oczywiste, że przyczyną mogą być też zmiany hormonalne w organizmie.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

  Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalista w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej.

  Co robić, gdy wymioty są gwałtowne? Czy nagły brak nudności i wymiotów powinien zaniepokoić ciężarną?

  Przede wszystkim należy wymiotować i nie powstrzymywać się. Nie trzeba zmuszać się do jedzenia, ale należy dużo pić bardzo gorących albo bardzo zimnych napojów. Najlepiej poszukać konkretnego smaku, który pomaga zminimalizować mdłości i wymioty. Dla jednych jest to bardzo gorąca herbata z cukrem i z cytryną, a dla innych sok pomarańczowy prosto z lodówki. Dobrze też zjeść coś przed wstaniem z łóżka. Przy uporczywych, dokuczliwych wymiotach lekarz może przepisać leki przeciwwymiotne. W niektórych przypadkach potrzebna jest hospitalizacja i nawadnianie przez podanie kroplówki. Mdłości i wymioty ustępują z reguły pomiędzy 12. a 16. tygodniem ciąży. O nieprawidłowym przebiegu ciąży może świadczyć nieoczekiwane ustąpienie mdłości i wymiotów na przykład w 8. tygodniu ciąży. Na pewno trzeba o tym poinformować lekarza.

  Natomiast wymioty w drugiej połowie ciąży są zawsze spowodowane nieświeżym jedzeniem. Należy szczególnie w ciąży go unikać.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

 • GabaBaba26 | 28-01-2015 09:43:40

  Mdłości okropna sprawa w pierwszej ciąży męczyłam się przez 4 miesiące lecz w drugiej już do końca ciąży byłam przywiązana do muszli Strasznie wymiotowałam dostałam nawet czopki, które miały mi złagodzić nudności pomagały mi ale tylko przez parę dni później organizm się przyzwyczaił i czopki przestały na mnie działać. Pisze się o różnych metodach łagodzących nudności lecz zaznaczę że wypróbowa...
 • donnavito | 29-01-2015 01:09:24

  Są dziewczyny, co musza w szpitalu kroplówki miec przez te wymioty, to dopiero masakra jakas.
 • Modzelka8 | 16-02-2015 14:18:25

  Na poranne mdłości pomagała mi ciepła herbata, wypita w łóżku jeszcze przed wstaniem natomiast przez całą ciążę strasznie przeszkadzały mi zapachy np. domestosa. Zawsze robiło mi się słabo. Wtedy pomagal mii chwilowy odpoczynek w pozycji leżącej oraz oczywiście dopływ świeżego powietrza
 • Doris85 | 06-04-2015 09:44:28

  Mnie na szczescie ominely wszelkie mdlosci i wymioty. Ale pamietam jak kolezanka od samego poczatku do ok 16 tc miala ten problem - zdarzalo sie jej wymiotowac po kilkanascie razy dziennie - doszlo oslabienie, popekaly jej naczynka w oczach, znasznie pogorszyly sie wyniki krwi. Pomogl dopiero ponad tygodniowy pobyt w szpitalu i kroplowki. Takze dziewczyny - jesli mecza Was wymioty mowcie o tym ...

Poczytaj również

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj