Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Fitness w ciąży

Żeby nie być ociężałą ciężarną

Odpowiednio dawkowany ruch i właściwa dieta są warunkiem zachowania dobrej sylwetki w ciąży, przeciwdziałają rozstępom skóry i ułatwiają poród. Pomagają też szybciej wrócić do formy już po porodzie. Dlatego jeśli ciąża przebiega prawidłowo, przyszła mama nie powinna pozwolić sobie na leniuchowanie.

 

Właściwe dobrane ćwiczenia w ciąży wzmacniają i usprawniają ciało a także eliminują bóle pleców i kręgosłupa.

Fot. BE&W

Właściwe dobrane ćwiczenia w ciąży wzmacniają i usprawniają ciało a także eliminują bóle pleców i kręgosłupa.

 

Zadbaj o mięśnie Kegla

Jednym z najważniejszych mięśni, o które trzeba zadbać w ciąży i po porodziemięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla. Zamykają one od dołu jamę brzuszną. Pomiędzy ich warstwami w odpowiednio ukształtowanych kanałach umieszczone są: cewka moczowa, pochwa i odbyt. Rosnąca w każdym miesiącu macica powoduje ich większe napięcie, a jeżeli nie są one odpowiednio elastyczne, można mieć kłopoty z trzymaniem moczu oraz pęknięcia (pęcherza lub krocza) w czasie porodu. Ćwiczenia te są też ważne po porodzie i watro do nich jak najszybciej powrócić. Wzmocnienie tych mięśni zapobiega wystąpieniu tzw. obniżenia a następnie nawet wypadaniu pęcherza moczowego i macicy. Często dolegliwości te wymagają operacji.

***

Jak przygotować się do ćwiczeń?

- Najlepiej, jeśli około godziny przed gimnastyką przyszła mama zje niewielki lekkostrawny posiłek, np. banana.
- Potrzebny jest wygodny strój sportowy, wybierz pokój z wykładziną, dywanem lub rozłóż matę do ćwiczeń, uchyl okno.
- Zacznij od rozgrzewki, ćwicz spokojnie, zgodnie ze swoimi możliwościami, nie przeciążaj organizmu.
- Możesz uprawiać aerobik, jogę, calanetics, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni Kegla, ale pamiętaj, że w ostatnim trymestrze ciąży musisz zmniejszyć intensywność ćwiczeń i możesz powrócić do nich po sześciu tygodniach po porodzie.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Miód można wprowadzić do jadłospisu dziecka dopiero gdy skończy przynajmniej rok.

Miód jest niebezpieczny dla niemowląt

Słodzenie miodem napojów i potraw maluchów nie tylko sprzyja nadwadze, ale może uczulać i grozi zatruciem jadem kiełbasianym. Dzieciom do roku w ogóle miodu nie powinno się podawać. Niektórzy lekarze radzą, by wstrzymać się nawet do drugich urodzin.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj