Odpowiednio dawkowany ruch i właściwa dieta są warunkiem zachowania dobrej sylwetki w ciąży, przeciwdziałają rozstępom skóry i ułatwiają poród. Pomagają też szybciej wrócić do formy już po porodzie. Dlatego jeśli ciąża przebiega prawidłowo, przyszła mama nie powinna pozwolić sobie na leniuchowanie.
Zadbaj o mięśnie Kegla
Jednym z najważniejszych mięśni, o które trzeba zadbać w ciąży i po porodzie są mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla. Zamykają one od dołu jamę brzuszną. Pomiędzy ich warstwami w odpowiednio ukształtowanych kanałach umieszczone są: cewka moczowa, pochwa i odbyt. Rosnąca w każdym miesiącu macica powoduje ich większe napięcie, a jeżeli nie są one odpowiednio elastyczne, można mieć kłopoty z trzymaniem moczu oraz pęknięcia (pęcherza lub krocza) w czasie porodu. Ćwiczenia te są też ważne po porodzie i watro do nich jak najszybciej powrócić. Wzmocnienie tych mięśni zapobiega wystąpieniu tzw. obniżenia a następnie nawet wypadaniu pęcherza moczowego i macicy. Często dolegliwości te wymagają operacji.
***
Jak przygotować się do ćwiczeń?
- Najlepiej, jeśli około godziny przed gimnastyką przyszła mama zje niewielki lekkostrawny posiłek, np. banana.
- Potrzebny jest wygodny strój sportowy, wybierz pokój z wykładziną, dywanem lub rozłóż matę do ćwiczeń, uchyl okno.
- Zacznij od rozgrzewki, ćwicz spokojnie, zgodnie ze swoimi możliwościami, nie przeciążaj organizmu.
- Możesz uprawiać aerobik, jogę, calanetics, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni Kegla, ale pamiętaj, że w ostatnim trymestrze ciąży musisz zmniejszyć intensywność ćwiczeń i możesz powrócić do nich po sześciu tygodniach po porodzie.