Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Fitness w ciąży

Żeby nie być ociężałą ciężarną

Odpowiednio dawkowany ruch i właściwa dieta są warunkiem zachowania dobrej sylwetki w ciąży, przeciwdziałają rozstępom skóry i ułatwiają poród. Pomagają też szybciej wrócić do formy już po porodzie. Dlatego jeśli ciąża przebiega prawidłowo, przyszła mama nie powinna pozwolić sobie na leniuchowanie.

 

Właściwe dobrane ćwiczenia w ciąży wzmacniają i usprawniają ciało a także eliminują bóle pleców i kręgosłupa.

Fot. BE&W

Właściwe dobrane ćwiczenia w ciąży wzmacniają i usprawniają ciało a także eliminują bóle pleców i kręgosłupa.

 

Zadbaj o mięśnie Kegla

Jednym z najważniejszych mięśni, o które trzeba zadbać w ciąży i po porodziemięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla. Zamykają one od dołu jamę brzuszną. Pomiędzy ich warstwami w odpowiednio ukształtowanych kanałach umieszczone są: cewka moczowa, pochwa i odbyt. Rosnąca w każdym miesiącu macica powoduje ich większe napięcie, a jeżeli nie są one odpowiednio elastyczne, można mieć kłopoty z trzymaniem moczu oraz pęknięcia (pęcherza lub krocza) w czasie porodu. Ćwiczenia te są też ważne po porodzie i watro do nich jak najszybciej powrócić. Wzmocnienie tych mięśni zapobiega wystąpieniu tzw. obniżenia a następnie nawet wypadaniu pęcherza moczowego i macicy. Często dolegliwości te wymagają operacji.

***

Jak przygotować się do ćwiczeń?

- Najlepiej, jeśli około godziny przed gimnastyką przyszła mama zje niewielki lekkostrawny posiłek, np. banana.
- Potrzebny jest wygodny strój sportowy, wybierz pokój z wykładziną, dywanem lub rozłóż matę do ćwiczeń, uchyl okno.
- Zacznij od rozgrzewki, ćwicz spokojnie, zgodnie ze swoimi możliwościami, nie przeciążaj organizmu.
- Możesz uprawiać aerobik, jogę, calanetics, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni Kegla, ale pamiętaj, że w ostatnim trymestrze ciąży musisz zmniejszyć intensywność ćwiczeń i możesz powrócić do nich po sześciu tygodniach po porodzie.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joani | 09-02-2015 18:47:17

    Begania to i ja nie lubię ale szybki marsz, wtedy szybciej spala się tłuszczyk. Teraz chodzę z wózkiem i często koleżanki się pytają "dokąd tak pędzisz" a ja po prostu z maluchem "uprawiam sport" Ludzie nie zdaja sobie sprawy jak ważny jest ruch, w ciąży także i dopiero jak zaczynają się problemy zdrowotne, szukają pomocy u rehabilitantów, na basenie czy siłowni. Mięśnie nie ćwiczone wiotcze...
  • Modzelka8 | 17-02-2015 12:33:43

    Oczywiście, że również popieram ćwiczenia w ciąży ja uwielbiałam spacery, koniec ciąży przypadł mi na sam środek lata więc w południa spacery odpadały bo było za duszno, ale wieczorami pokonywałam długie dystanse. Czasem też w domu wykonywałam ćwiczenia dla ciężarnych
  • dorota2010 | 27-03-2015 13:28:41

    Zaczęłam ćwiczenia rozciągające na dużej piłce gimnastycznej. Staram się jak najwięcej czasu na niej siedzieć, niż na twardej kanapie. Spaceruję również każdego dnia ale zaczyna mnie to bardzo męczyć , strasznie bolą mnie nogi i ciąży brzuch...
  • Doris85 | 04-04-2015 16:12:47

    Ze względu na pewne ograniczenia z ciaza nie wszystkie cwiczenia sa dla nas dobre, ale basen czy spacery - jestem jak najbardziej za! W roznych klubach sportowych prowadzone sa specjalne zajecia dla ciezarnych i jest to swietne rozwiazanie dla osob, ktore nie lubia same cwiczyc a by chcialy sie troche poruszac.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj