Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bite dzieci są mniej inteligentne

Klapsy, to też bicie

Bite dzieci mają niższy iloraz inteligencji – do takiego wniosku doszli naukowcy po badaniach przeprowadzonych w kilkunastu krajach świata.

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe.

Fot. iStockphoto

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe.

Naukowcy odkryli wcześniej, że wysokość IQ u dzieci wiąże się z socjoekonomicznymi warunkami, w jakich były wychowywane: inteligentniejsze dzieci częściej pochodzą z zamożniejszych rodzin, w których większą uwagę zwraca się na właściwe wychowanie dzieci. Teraz naukowcy przekonali się, że w bogatszych rodzinach rzadziej stosuje się kary cielesne wobec dzieci, a temu między innymi badacze przypisują wyższe IQ malców.

Iloraz inteligencji oblicza się, dzieląc tzw. wiek umysłowy badanego przez jego wiek życia i mnożąc razy sto. (IQ równa się: wiek umysłowy/wiek życia x 100). Przeciętny wynik oscyluje wokół 100, osoby z IQ powyżej 130 to ludzie o wysokiej inteligencji, ilorazem inteligencji poniżej 70 oznacza upośledzenie umysłowe.

 

Stres uszkadza mózg

Nasze najnowsze badania wskazują, że amerykańskie dzieci, które były regularnie bite, badane w czteroletnich odstępach czasu wykazywały znacznie niższe umiejętności poznawcze niż ich rówieśnicy, które nie dostawały klapsów – mówi socjolog prof. Murray A. Straus z Laboratorium Badań Rodziny na Uniwersytecie New Hampshire. – Wyniki naszych prac częściowo można przypisać temu, że stres wywołany karami cielesnymi negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Taki stres prowadzi m.in. do wychowania bojaźliwego dziecka. Ten właśnie czynnik łączymy z niższym IQ – najpopularniejszą jednostką miary inteligencji.
Badacze opowiadają się za powszechnym wprowadzeniem prawa zabraniającego bicia dzieci. – Już w 24 krajach obowiązują takie rozporządzenia – mówi prof. Straus. Wyniki badań prowadzonych pod jego kierunkiem przedstawiono na międzynarodowej konferencji na temat przemocy i traumy w San Diego.

Prof. Murray A. Straus i dr Mallie Paschall z Pacific Institute for Research and Evaluation w Calverton przeprowadzili także badania w kilkunastu krajach na 806 dzieciach w wieku od 2 do 4 lat oraz na 704 malcach w wielu 5 do 9 lat. Inteligencję w obydwu grupach oceniono dwukrotnie, za drugim razem po upływie 4 lat od pierwszego badania.
Okazało się, że dzieci z pierwszej grupy, które nigdy nie były bite, osiągały w testach wynik średnio o 5 punktów wyższy niż maluchy, wobec których stosowano kary fizyczne. W drugiej grupie ta różnica wynosiła prawie 3 punkty na korzyść malców, które nie dostawały w skórę.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • jowita | 27-07-2010 10:28:28

  W naszym kraju ta sprawa wygląda inaczej. Dzieci baaardzo rzadko stosują taki terror wobec rodziców. Za to często słyszymy już o kilkumiesięcznych,pobitych potwornie maleństwach!
 • wojtaszek | 08-02-2015 20:34:28

  Ja jestem przeciwnikiem bicia dzieci i powiem że bardzo mnie zasmuciły ostatnie słowa papieża Franciszka - kiedy mówiąc o wychowaniu w rodzinie, papież pochwalił pewnego ojca, który przyznał, że czasem "musi" uderzyć dzieci, ale nigdy nie bije ich po twarzy, "aby ich nie poniżyć". Uważam że powinien powiedzieć stanowcze NIE dla bicia dzieci a nie zachwalać ojca który nie poniża dziecka.
 • Modzelka8 | 18-02-2015 08:57:27

  Ja nie wyobrażam sobie jak można krzywdzić bezbronne maleństwa. Nigdy nie uderzyłabym czyjegoś dziecka, nie wspominając już o swoim. Trzeba mieć chyba nie równo pod sufitem, żeby wyładowywać swoją frustrację na dzieciach.
 • joanka106259 | 18-02-2015 11:52:14

  Ja jestem przeciwniczką bicia, chociaż zdarzyło mi się dać Marcelowi klapsa, gdy wyczerpał wszystkie moje granice wytrzymałości i nic nie docierało. Powiem tyle, klaps też nie zrobił na nim wrażenia. Moim zdaniem kwestia bicia dzieci nie jest taka prosta. Oczywiście potępiam tych którzy biją dzieci regularnie, mocno, po to aby się wyżyć, wyładować swoją frustrację, używają jakichś pasów czy inn...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Pozostawienie dziecka na noc w całodobowym przedszkolu burzy jego poczucie bezpieczeństwa

Całodobowe przedszkola

W Nowej Zelandii przeciw pozostawianiu dzieci zbyt długo w przedszkolach zaprotestowali sami nauczyciele. W Polsce całodobowych przedszkoli przybywa. Tymczasem jest wiele sposobów na zapewnienie dziecku opieki bez porzucania dziecka w obcym dla niego...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj