Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bite dzieci są mniej inteligentne

Klapsy, to też bicie

Bite dzieci mają niższy iloraz inteligencji – do takiego wniosku doszli naukowcy po badaniach przeprowadzonych w kilkunastu krajach świata.

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe.

Fot. iStockphoto

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe.

Naukowcy odkryli wcześniej, że wysokość IQ u dzieci wiąże się z socjoekonomicznymi warunkami, w jakich były wychowywane: inteligentniejsze dzieci częściej pochodzą z zamożniejszych rodzin, w których większą uwagę zwraca się na właściwe wychowanie dzieci. Teraz naukowcy przekonali się, że w bogatszych rodzinach rzadziej stosuje się kary cielesne wobec dzieci, a temu między innymi badacze przypisują wyższe IQ malców.

Iloraz inteligencji oblicza się, dzieląc tzw. wiek umysłowy badanego przez jego wiek życia i mnożąc razy sto. (IQ równa się: wiek umysłowy/wiek życia x 100). Przeciętny wynik oscyluje wokół 100, osoby z IQ powyżej 130 to ludzie o wysokiej inteligencji, ilorazem inteligencji poniżej 70 oznacza upośledzenie umysłowe.

 

Stres uszkadza mózg

Nasze najnowsze badania wskazują, że amerykańskie dzieci, które były regularnie bite, badane w czteroletnich odstępach czasu wykazywały znacznie niższe umiejętności poznawcze niż ich rówieśnicy, które nie dostawały klapsów – mówi socjolog prof. Murray A. Straus z Laboratorium Badań Rodziny na Uniwersytecie New Hampshire. – Wyniki naszych prac częściowo można przypisać temu, że stres wywołany karami cielesnymi negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Taki stres prowadzi m.in. do wychowania bojaźliwego dziecka. Ten właśnie czynnik łączymy z niższym IQ – najpopularniejszą jednostką miary inteligencji.
Badacze opowiadają się za powszechnym wprowadzeniem prawa zabraniającego bicia dzieci. – Już w 24 krajach obowiązują takie rozporządzenia – mówi prof. Straus. Wyniki badań prowadzonych pod jego kierunkiem przedstawiono na międzynarodowej konferencji na temat przemocy i traumy w San Diego.

Prof. Murray A. Straus i dr Mallie Paschall z Pacific Institute for Research and Evaluation w Calverton przeprowadzili także badania w kilkunastu krajach na 806 dzieciach w wieku od 2 do 4 lat oraz na 704 malcach w wielu 5 do 9 lat. Inteligencję w obydwu grupach oceniono dwukrotnie, za drugim razem po upływie 4 lat od pierwszego badania.
Okazało się, że dzieci z pierwszej grupy, które nigdy nie były bite, osiągały w testach wynik średnio o 5 punktów wyższy niż maluchy, wobec których stosowano kary fizyczne. W drugiej grupie ta różnica wynosiła prawie 3 punkty na korzyść malców, które nie dostawały w skórę.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj