Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma oskrzelowa

W dzieciństwie astma występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek

O astmie oskrzelowej, jednej z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim* specjalistą chorób dzieci i alergologiem.

Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3.  6. roku życia, ale może pojawić się już w pierwszym półroczu.

Fot. iStockphoto

Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3. 6. roku życia, ale może pojawić się już w pierwszym półroczu.

Ewa Kozakiewicz: Czy charakterystyczny świst przy oddychaniu jest podstawowym objawem astmy oskrzelowej?


Dr Zygmunt Nowacki, pediatra, alergologi: Nie wszystko co „świszcze” jest astmą. Kaszel, świsty i duszność to często spotykane objawy występujące u małych dzieci. Ich przyczyną mogą być różnorodne schorzenia – głównie układu oddechowego, a wśród nich astma. Podobne objawy występują czasem również w trakcie infekcji wirusowej u dzieci, które nie chorują na astmę. Za zwiększoną skłonność do występowania świstów i duszności (czyli obturacji) odpowiedzialne są odrębności fizjologiczne i anatomiczne dróg oddechowych u dzieci.

Pomimo prowadzenia w ciągu ostatnich 20 lat badań zmierzających do uściślenia kryteriów rozpoznania astmy u dzieci poniżej 5-6 roku życia, dotychczasowe zalecenia ekspertów nie ulegają zmianie. Rozpoznanie astmy w tej grupie wiekowej stawia się, gdy powtarzają się incydenty świstów oskrzeli, gdy wykluczono inne schorzenia o podobnym obrazie klinicznym oraz, gdy leczenie próbne jest skuteczne. Astma w okresie niemowlęcym jest rzadkością, natomiast u cztero, pięciolatków występuje już częściej. Kiedy dzieci zaczynają chodzić do przedszkola często są leczone na nawrotowe zapalenie oskrzeli albo płuc, a to może być już astma. Jeżeli zapalenia płuc czy oskrzeli u dzieci przebiegają nawrotowo i bezgorączkowo, to prawdopodobieństwo występowania astmy jest duże. Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3-6 roku życia, ale bywa, że może się zacząć już w pierwszym półroczu. U niemowląt i małych dzieci brak współpracy utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzanie jakichkolwiek badań (spirometrii) pozwalających na obiektywny pomiar stopnia zwężenia dróg oddechowych. Stąd też u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym szczególnie trudno rozpoznać astmę. Eksperci zalecają, aby rodzice i lekarz zwracali szczególną uwagę na następujące objawy: częste epizody świstów słyszalne przez rodziców ( więcej niż 1 raz w miesiącu), świsty i kaszel po wysiłku fizycznym, kaszel w nocy niezwiązany z infekcją.

Na astmę alergiczną zapadają głównie dzieci i młodzież, natomiast astma niealergiczna pojawia się u ludzi w wieku dojrzałym. W przypadku astmy alergicznej mogą współistnieć objawy astmy i innych chorób alergicznych (np. alergicznego nieżytu nosa czy atopowego zapalenia skóry). Ponieważ astma u małych dzieci jest prawie zawsze alergiczna, wykonuje się u nich testy (z surowicy krwi albo skórne). Jednak testy dodatnie nie są wcale dowodem na istnienie astmy. Świadczą wyłącznie o atopii (alergii), czyli o mechanizmie schorzenia. Dodatnie testy występują też u ludzi chorujących np. na alergiczny nieżyt nosa czy atopowe zapalenie skóry lub pokrzywkę.

Obraz kliniczny (objawy choroby) u dzieci starszych bywa często na tyle charakterystyczny, że ustalenie rozpoznania nie nastręcza lekarzowi prowadzącemu trudności. Podstawowym objawem jest duszność (wydechowa). Ma ona charakter napadowy, może pojawiać się o każdej porze dnia i nocy. Najczęściej występuje po kontakcie z alergenem, po wysiłku fizycznym (szczególnie na zimnym powietrzu), w trakcie infekcji, a także po ekspozycji na czynniki wyzwalające (np. zapach farb i lakierów, czy dym z ogniska). Niektóre dzieci opisują duszność jako ucisk w klatce piersiowej. Zwykle współistnieje ona ze świszczącym oddechem i kaszlem, ale objawy te mogą również występować oddzielnie. U dzieci starszych wykonuje się badania spirometryczne: mierzy się składowe objętości powietrza w płucach, a także szybkość przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas wdechu i wydechu. Badanie spirometryczne jest badaniem wskazującym na aktualny stan układu oddechowego. Powinno być wykonywane i oceniane równocześnie z badaniem fizykalnym przez lekarza prowadzącego.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 03-02-2015 23:52:21

    A no faktycznie, że astma oskrzelowa występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Moi oby dwaj bracia mają astmę a ja nie, tylko że u nas to dziedziczne. Mój tata też ma astmę, jego siostrzeniec również, babcia ma i pradziadek również miał. Moja mama od najmłodszych lat moich braci jeździ z nimi na wizyty do lekarza, także biorą leki, a na ataki duszności biorą inhalator. Wiedzą też na ile ...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kaszel, infekcja, choroby, alergia, alergeny

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj