Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rejestrujemy dziecko

Jessika a nie Dżesika

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rodzice muszą w ciągu 14 dni od urodzenia dziecka zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego w mieście, w którym odbył się poród.

Wcześniej musimy wziąć ze szpitala zaświadczenie o przyjściu maleństwa na świat, gdzie otrzymamy też informację, do którego urzędu należy się zgłosić.

— Do rejestracji dziecka potrzebne są dowody osobiste rodziców oraz skrócony odpis aktu małżeństwa. Dziecko może zarejestrować jedno z rodziców — mówi Agnieszka Brzezińska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Ale w praktyce jest to możliwe tylko wtedy, gdy rodzice są małżonkami lub ojciec uznał dziecko urodzone poza związkiem małżeńskim jeszcze przed jego narodzinami.

Jeżeli matka dziecka jest panną, może zarejestrować dziecko sama: wystarczy, że pokaże własny skrócony odpis aktu urodzenia. Rozwódce potrzebny będzie odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub orzeczenie sądu o rozwodzie, a wdowie odpis aktu zgonu małżonka.

Jak wygląda rejestracja dziecka urodzonego w konkubinacie lub prościej - nieślubnego? Można ją połączyć z procedurą uznania dziecka, ale żeby do aktu urodzenia dziecka pozamałżeńskiego wpisano dane biologicznego ojca, do urzędu muszą przyjść oboje rodzice. Ojciec tym samym uznaje dziecko za swoje.

Po zarejestrowaniu maluch zostaje zameldowany. Po kilku tygodniach dziecko otrzymuje numer PESEL.

 

Imiona obcojęzyczne dozwolone

Nie każde imię można wpisać dziecku do aktu urodzenia. Kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić rejestracji więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka. Za to można nadawać dzieciom imiona obcojęzyczne. — Zaleca się jedynie, by imiona, które nie mają polskich odpowiedników wpisywane były do aktu urodzenia dziecka w oryginalnej pisowni, np. Jessica a nie Dżesika, Dustin a nie Dastin — tłumaczy Agnieszka Brzezińska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.

Odkąd istnieje możliwość nadawania zagranicznych imion, rodzice chętnie z niej korzystają. — Trudno mi policzyć jak dużo dzieci nosi takie imiona, ale jest spore zainteresowanie nimi. Rodzice często swój wybór argumentują wejściem do Unii Europejskiej, otwieraniem granic, stopniowym przenikaniem się kultur różnych narodów. Wielu rodziców deklaruje chęć wyjazdu z Polski i wierzy, że obcojęzyczna pisownia imion ułatwi ich dziecku codzienne życie za granicą — dodaje Agnieszka Brzezińska.

 

Zmiana imienia lub nazwiska

Zdarza się, że rodzice chcą zmienić nadane wcześniej dziecku imię. Żeby to zrobić bez trudu, muszą przed upływem pół roku złożyć oświadczenie u kierownika USC, gdzie akt był sporządzany. — Raz albo dwa razy w miesiącu rodzice przychodzą, by zmienić imię synowi lub córce. I nie muszą wcale się nam tłumaczyć dlaczego to robią — mówi Brzezińska. Gdy od chwili zarejestrowania dziecka minęło pół roku, zmiany imienia można też dokonać, tyle że w trybie administracyjnym, na podstawie decyzji wydanej przez kierownika USC. Przy czym decyzję taką wydaje kierownik USC w miejscu zamieszkania, a nie tam, gdzie sporządzono akt urodzenia dziecka. O zmianę imion lub nazwiska małoletniego dziecka muszą wystąpić obydwoje rodzice. Jeśli jedno z nich nie żyje, należy przedstawić akt zgonu, a gdy jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, należy przedstawić postanowienie sądu.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • teresa211186 | 15-01-2015 17:47:29

    U nas mąż sam pojechał do USC, ale mówił że była tam bardzo miła pani, wszystko odbyło się bez większych problemów. Dała mężowi nawet 2 akty urodzenia, chociaż mówiła że teraz dają jeden a za drugi trzeba płacić, ale że potrzebowaliśmy do ZUS i KRUS to dała za darmo
  • joani | 30-01-2015 08:09:34

    My też bez problemu załatwiliśmy formalności w USC. Dostaliśmy normalnie trzy sztuki odpisów za darmo, bo tyle przysługuje. Ważne jest znać swoje prwa, bo inaczej zedrą z nas kazdy grosz. Ważne jest też, jak ktos nie ma ślubu a chce od razu w szpitalu nadać nazwisko po ojcu, udać się do USC przed rozwiązaniem i poprosić o stosowne zaświadczenie. Szpital wtedy bez problemu wpisuje nazwisko ojca.
  • mikaa997 | 17-02-2015 18:01:56

    My też nic nie płaciliśmy a o termini w jakim mamy stawić się w urzędzie powiadomiono nas w szpitalu.
  • Doris85 | 05-04-2015 12:02:12

    Dobrze, że wszystkich formalności może dopełnić jeden z rodziców, że nie jest potrzebna obecność 2 osób. Kobieta po porodzie często jest tak obalała, że przejście z pokoju do łazienki stanowi problem a co dopiero bieganie po urzędach i załatwianie formalności. My często załatwiamy sprawy w różnych urzędach i widzimy sporo zmian w podejściu do pracownika - w większości spotykamy się z ogromną ży...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj