Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alkohol w ciąży

Każde „trochę” może okazać się „za dużo”

Na szczęście wiele kobiet w ciąży ma naturalny wstręt do alkoholu. Mnie na przykład przeszkadzał nawet zapach wina.
W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy rozwijają się najważniejsze narządy człowieka (mózg, wątroba i serce), alkoholu nie powinno pić się wcale. Potem - też nie.

Za każdym razem, gdy pijemy, krzywdzimy nasze dziecko.

Fot. Jon Gray/MJS

Za każdym razem, gdy pijemy, krzywdzimy nasze dziecko.

Nie ma w ciąży dobrego momentu na picie alkoholu, bo alkohol przez pępowinę przedostaje się bezpośrednio do organizmu dziecka. Więc tak naprawdę za każdym razem, gdy pijemy, krzywdzimy nasze dziecko.

 

Ryzyko poronienia

Pewne jest, że picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronień, przedterminowego porodu, małej wagi dziecka lub wad wrodzonych (serca, wzroku i wielu innych). W życiu płodowym opóźnia rozwój dziecka i niszczy mózg.
Jeśli pijesz alkohol w czasie ciąży, a już na pewno, jeśli go nadużywasz, urodzisz dziecko z tzw. alkoholowym zespołem płodowym. Nie tylko będzie miało dużą niedowagę. Będzie miało też problemy z przyswajaniem wiedzy i koncentracją, będzie impulsywne, no i może mieć poważne kłopoty z mową, słuchem i wzrokiem, a jako dorosły – z osobowością.

 

Alkoholowy zespół płodowy jest nieuleczalny

Współczesna medycyna zdefiniowała jedynie najczęstsze defekty tego zespołu. Zdarza się, że twarz takich dzieci wygląda inaczej – mają zazwyczaj cienką górną wargę, krótki nos, lekko przymrużone oczy, płaskie policzki, problemy ze wzrostem (zazwyczaj są małe i niskie przez całe życie). Bywa też, że mają uszkodzony mózg (i wady wrodzone z tym związane), mogą być opóźnione umysłowo (mają problemy rozwojowe, w tym z nauką).
Z oczywistych przyczyn nie robi się z użyciem alkoholu badań na kobietach w ciąży, dlatego nie da się określić, jakie „trochę" alkoholu nie szkodzi dziecku.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj