Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Na co uważać w ciąży?

Porady dla przyszłych mam

Lista zagrożeń i niebezpieczeństw czyhających na kobiety w ciąży jest bardzo długa. Dlatego kobieta przez te dziewięć miesięcy powinna wyjątkowo o siebie dbać i uważać na szereg szkodliwych czynników, które mogą mieć negatywny wpływ zarówno na matkę jak i na dziecko.

Urazy i upadki w ciąży

Przede wszystkim każda kobieta w ciąży powinna uważać na wszelkie upadki i urazy. Sama macica jest bezpiecznym schronieniem dla płodu, dodatkowo zabezpieczają go wody płodowe, które są bardzo skuteczną amortyzacją i osłoną przed różnymi urazami. Jednak nawet najbardziej skuteczne systemy mogą czasem zawodzić, dlatego należy szczególnie uważać. Różne urazy brzucha mogą doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych komplikacji jak np. odklejanie łożyska, czyli stan, który zagraża płodowi. Warto zaznaczyć, że niebezpieczny upadek wcale nie musi być mocny. Objawem odklejenia łożyska może być silny ból brzucha oraz krwawienie z dróg rodnych.

Infekcje wirusowe są groźne dla każdej ciąży

Dla kobiet w ciąży bardzo niebezpieczne mogą być infekcje wirusowe. Niewątpliwie bardzo groźnym wirusem jest różyczka. Jest to łagodna choroba dla wieku dziecięcego, jednak stanowi poważne zagrożenie dla płodu. Szczególnie niebezpieczne może być zakażenie, które miało miejsce po 16. tygodniu ciąży. Wirus może przejść przez łożysko, co może wywołać wiele wad wrodzonych u płodu np. wady serca, głupota czy opóźniony rozwój psychiczny. Częstym następstwem zakażenia różyczką jest także uszkodzenie wzroku, a nawet poranienia.

Niebezpieczna jest też opryszczka. Zakażenie wirusem HSV2 może stanowić duże zagrożenie dla dziecka. Wirus może wywołać poważne zmiany w układzie nerwowym. Może też doprowadzić do śmierci.

Ciężarnym zagrażać może nawet grypa. Dlatego kobietą w ciąży zaleca się szczepienia ochronne. Nie można nie wspomnieć o cytomegalii, czyli chorobie wirusowej, która przebiega bezobjawowo, ale bywa bardzo niebezpieczna dla płodu.

Inne czynniki, których należy unikać w ciąży

W ciąży należy także unikać opalania, słońce może być bardzo szkodliwym czynnikiem. Kobiety ciężarne nie powinny samodzielnie stosować różnych ziół i lekarstw. Wszystkie przyjmowane środki powinny być skonsultowane z lekarzem. Niektóre leki są całkowicie zakazane w okresie ciąży.

Należy także dbać o to co się je i pije. Dziecko musi otrzymywać najważniejsze składniki odżywcze. Dieta powinna być odporna w warzywa, owoce, produkty ziarniste, a także ryby oraz mięsa dobrej jakości. W razie potrzeby warto też zdecydować się na właściwą suplementację.

Gdzie szukać informacji o ciąży i macierzyństwie?

Wiele ciekawych i wartościowych informacji na temat zagrożeń w ciąży, można znaleźć na stronie: dzidziusiowo.pl. Dostępne są tam wartościowe porady i inspiracje, a także informacje pochodzące od lekarzy i specjalistów, posiadających fachową wiedzę i umiejętności. Warto zapoznać się z artykułami dostępnymi na stronie, aby odpowiednio i właściwie przygotować się do najważniejszego i najbardziej wymagającego okresu w życiu kobiety, jakim jest ciąża.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj