O chorobach, którymi można zarazić się od zwierząt, opowiada Katarzyna Łukowska, pediatra
Agnieszka Usiarczyk: Dzieci chętnie bawią się z obcymi psami, głaszczą nieznajome koty. Na co zwracać uwagę, by malec nie zaraził się pasożytem od czworonoga?
Najbardziej narażone na zakażenia są małe dzieci, u których odporność jest najniższa. Bawią się w piaskownicach, wkładają zabawki i rączki do buzi i łatwo wtedy o infekcje. Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasad higieny i często myć dziecku ręce, szczególnie po zabawie ze zwierzakiem. Warto zwracać uwagę na to, gdzie bawi się dziecko. Unikać trzeba piaskownic, w których są odchody zwierząt. Najlepiej, by piaskownica była zagrodzona, tak by zwierzęta nie miały do niej wstępu. Na noc najlepiej zasłaniać ją dodatkowo siatką lub folią i pamiętać o wymianie piasku. Jeśli widzimy psa, który ma zmiany skórne, nie należy go dotykać i głaskać. Jeśli mamy zwierzę w domu, należy je systematycznie odrobaczać i kontrolować jego stan zdrowia u weterynarza. Ale zarazić się zoonozami możemy także jedząc niemyte owoce i warzywa oraz surowe mięso.
Jakie choroby przenoszą zwierzęta?
Choroby pasożytnicze, jak np. toksoplazmozę, toksokarozę czy chorobę kociego pazura i chorobę papuzią. Toksoplazmoza jest groźna przede wszystkim dla ciężarnych, gdyż może wywołać chorobę u płodu lub poronienie. U dzieci starszych najczęstszym jej objawem jest powiększenie węzłów chłonnych. Natomiast chorobę kociego pazura czy papuzią trudno zdiagnozować pediatrze, ponieważ wymagają specjalistycznych badań, których nie wykonuje się rutynowo. Od zwierząt możemy zarazić się także robaczycami przewodu pokarmowego czyli np. glistnicą, owsicą, tasiemczycą. Należy pamiętać także o groźnych chorobach, które przenoszą kleszcze (borelioza czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu).
U dzieci często diagnozuje się tasiemczyce. W jaki sposób dochodzi do zakażenia?
Zwykle przez jamę ustną. Zarażone tasiemczycą zwierzę wydala z kałem człony tasiemca. Gdy pies lub kot się myją, pasożyty przenoszone są do pyska, a dziecko w czasie zabawy całuje psa lub pozwala mu na polizanie. Wówczas dochodzi do zakażenia. Narażeni jesteśmy także jedząc niemyte warzywa czy owoce. Chore dziecko skarży się na bóle brzucha, ma zaparcia naprzemian z luźnymi stolcami, okolica odbytu jest zaczerwieniona i swędzi. Malec może nie mieć apetytu.
Czy podrapanie przez kota czy psa może być groźne dla malucha?
Choroba kociego pazura jest następstwem pogryzienia lub podrapania przez kota lub psa. U chorego pojawiają się zmiany skórne w okolicy zadrapania, mogą powiększyć się węzły chłonne, wystąpić nudności i bóle mięśniowe.