Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Choroby, którymi można zarazić się od zwierząt

Zalecana higiena i ostrożność

O chorobach, którymi można zarazić się od zwierząt, opowiada Katarzyna Łukowska, pediatra

Tasiemczycą dzieci zwykle zarażają się, całując w czasie zabawy zwierzę, które jest nią zakażone.

Fot. iStockphoto

Tasiemczycą dzieci zwykle zarażają się, całując w czasie zabawy zwierzę, które jest nią zakażone.

Agnieszka Usiarczyk: Dzieci chętnie bawią się z obcymi psami, głaszczą nieznajome koty. Na co zwracać uwagę, by malec nie zaraził się pasożytem od czworonoga?

Najbardziej narażone na zakażenia są małe dzieci, u których odporność jest najniższa. Bawią się w piaskownicach, wkładają zabawki i rączki do buzi i łatwo wtedy o infekcje. Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasad higieny i często myć dziecku ręce, szczególnie po zabawie ze zwierzakiem. Warto zwracać uwagę na to, gdzie bawi się dziecko. Unikać trzeba piaskownic, w których są odchody zwierząt. Najlepiej, by piaskownica była zagrodzona, tak by zwierzęta nie miały do niej wstępu. Na noc najlepiej zasłaniać ją dodatkowo siatką lub folią i pamiętać o wymianie piasku. Jeśli widzimy psa, który ma zmiany skórne, nie należy go dotykać i głaskać. Jeśli mamy zwierzę w domu, należy je systematycznie odrobaczać i kontrolować jego stan zdrowia u weterynarza. Ale zarazić się zoonozami możemy także jedząc niemyte owoce i warzywa oraz surowe mięso.

Jakie choroby przenoszą zwierzęta?

Choroby pasożytnicze, jak np. toksoplazmozę, toksokarozę czy chorobę kociego pazura i chorobę papuzią. Toksoplazmoza jest groźna przede wszystkim dla ciężarnych, gdyż może wywołać chorobę u płodu lub poronienie. U dzieci starszych najczęstszym jej objawem jest powiększenie węzłów chłonnych. Natomiast chorobę kociego pazura czy papuzią trudno zdiagnozować pediatrze, ponieważ wymagają specjalistycznych badań, których nie wykonuje się rutynowo. Od zwierząt możemy zarazić się także robaczycami przewodu pokarmowego czyli np. glistnicą, owsicą, tasiemczycą. Należy pamiętać także o groźnych chorobach, które przenoszą kleszcze (borelioza czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu).

U dzieci często diagnozuje się tasiemczyce. W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Zwykle przez jamę ustną. Zarażone tasiemczycą zwierzę wydala z kałem człony tasiemca. Gdy pies lub kot się myją, pasożyty przenoszone są do pyska, a dziecko w czasie zabawy całuje psa lub pozwala mu na polizanie. Wówczas dochodzi do zakażenia. Narażeni jesteśmy także jedząc niemyte warzywa czy owoce. Chore dziecko skarży się na bóle brzucha, ma zaparcia naprzemian z luźnymi stolcami, okolica odbytu jest zaczerwieniona i swędzi. Malec może nie mieć apetytu.

Czy podrapanie przez kota czy psa może być groźne dla malucha?

Choroba kociego pazura jest następstwem pogryzienia lub podrapania przez kota lub psa. U chorego pojawiają się zmiany skórne w okolicy zadrapania, mogą powiększyć się węzły chłonne, wystąpić nudności i bóle mięśniowe.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

 • wojtaszek | 24-01-2015 23:48:59

  Martynka zgadzam się z Tobą ze trzeba uważać gdy ma się zwierzęta w domu ale trzeba też mieć świadomość że toksoplazmozą można się zarazić np poprzez jedzenie nieumytych owoców lub warzyw lub podczas prac ogrodowych ponieważ pierwotniaki tokspolazmozy mogą znajdować się w ziemi lub w produktach zanieczyszczonych ziemią.
 • mikaa997 | 05-03-2015 10:29:58

  Przede wszystkim szczepmy i odrobaczajmy swoich pupili. Jeśli chodzi o toksoplazmoze to jeszcze przed ciążą warto zrobić sobie badania na przeciwciała.
 • moniamonia | 07-03-2016 14:09:33

  ja ostatnio zrobiłam test na obecność boreliozy i niestety wyszedł pozytywny a nie miałam żadnych objawów. Dzięki Bogu że zdecydowałam się na zrobienie testu i szybkie leczenie.
 • baska_a | 07-04-2016 23:26:40

  ja ostatnio zrobiłam test na obecność boreliozy i niestety wyszedł pozytywny a nie miałam żadnych objawów. Dzięki Bogu że zdecydowałam się na zrobienie testu i szybkie leczenie.' A jaki robiłaś test, bo widziałam właśnie taki na medgenetix i chyba też zrobię bo mam pecha do tych kleszczaków.. niby objawów nie mam ale kto wiem. Czasem po kilku latach borelioza może się ujawnić.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj