Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Basen dla niemowlaka

Pływały już przed narodzeniem

Idąc na basen z dzieckiem, musimy mieć pewność , że woda jest odpowiednio ciepła i ozonowana, a nie chlorowana. No i dziecko musi być zdrowe.

Woda w basenie powinna być odpowiednio ciepła i ozonowana.

fot. Paweł Stępniewski

Woda w basenie powinna być odpowiednio ciepła i ozonowana.

Oczywiste jest, że niemowlęciu musi towarzyszyć mama lub tata, a może oboje, bo zabawa w wodzie całą rodziną jest dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Gdy zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, także dorośli mają okazję do gimnastyki z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa maluszka. 

Pływanie to wrodzona umiejętność

Dzieci przed przyjściem na świat żyły w łonie matki w wodzie i zapewne dlatego jeszcze przez jakiś czas po urodzeniu zachowują wrodzoną umiejętność do pływania. No, może nie z każdego wyrośnie Otylia Jędrzejczak, ale ich reakcja na wodę jest przeważnie pozytywna. Zanurzając się, tak oddychają, że nie zachłystują się wodą, ani jej nie łykają.
Maluch w basenie to nowość i swego rodzaju moda. Koniunkturę wyczuli nawet producenci pieluch jednorazowych i można kupić pampersy przeznaczone do zabawy w wodzie. Nie zawierają absorbentu, który wchłaniałby wodę a zabezpieczają przed wydostaniem się zawartości pieluszki na zewnątrz. 

Nie za szybko na dwór

Korzystanie z basenu – otwartego lub zamkniętego - nie jest problemem w porze letniej. W zimie różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami basenu, a tą na zewnątrz jest znaczna. Trzeba więc szczególnie zadbać o to, by maluch bo wyjęciu z wody był dokładnie osuszony i spędził jeszcze jakiś czas w pomieszczeniu o temperaturze zbliżonej do tej w domu. Potem ubieramy go, jak zwykle, sprawdzając, czy ma suche włoski i oczyszczone z wody uszka.
Nie ma co przejmować się kostiumem kąpielowym, czy czepkiem – te maluchów na basenach nie obowiązują. Wystarczy, wyżej wspomniany, basenowy pampers.
Kontakt z wodą dostarcza zapewne pozytywnych przeżyć, jest dla dziecka zabawą i relaksem.
Niestety żadne z moich dzieci nie miało w niemowlęctwie okazji do takich doświadczeń. Wyłącznie dlatego, że nie mam w pobliżu dobrego basenu. Gdybym miała taką możliwość, na pewno bym skorzystała, wzorem wielu moich mam-koleżanek, których doświadczenia basenowe są wyłącznie pozytywne.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  mgr rehabilitacji Anna Boryczka

  Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

  Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

  Dlaczego warto zabierać niemowlaka na basen?

  Polecam basen od około trzeciego miesiąca życia, po drugiej dawce szczepienia przeciwko polio. Jeśli z jakiegoś powodu szczepienia nie było, należy poradzić się lekarza w sprawie zabaw na basenie. U dzieci zdrowych zajęcia w wodzie stymulują  prawidłowy rozwój emocjonalny i ruchowy. To świetny też sposób na bliskie przebywanie z rodzicami, umożliwia kontakt ciało-ciało (nie przez ubranie).

  Zanim pójdziemy na basen z dzieckiem z atopowym zapaleniem skóry, należy pomysł skonsultować z pediatrą. Odradzam  wszystkim dzieciom jacuzzi, które jest siedliskiem wszelakich drobnoustrojów chorobotwórczych i gdzie istnieje spore ryzyko zakażenia, na przykład układu moczowo-płciowego, na co szczególnie narażone są dziewczynki.

  Zajęcia na basenie zalecam zwłaszcza dzieciom o obniżonym napięciu posturalnym, które powoduje, że dzieci te są mało aktywne ruchowo - woda ułatwi im ruch - oraz dzieciom o podwyższonym napięciu (przede wszystkim w obrębie barków i kończyn górnych), w ich przypadku woda będzie działała rozluźniająco. Uważam również, że odpowiednio dobrane ćwiczenia w wodzie pozytywnie wpłyną na dzieci niespokojne, nadpobudliwe, z zaburzeniami integracji sensorycznej, czyli np. z nadwrażliwością lub niedowrażliwością dotykową.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • iramatys | 24-06-2009 11:12:07

  Chodzimy z synkiem (8 miesięcy) na basen od 6 miesiąca życia. Na początku płakał, płakał i jeszcze raz płakał, ale opłaciło się. Teraz lubi zabawę na basenie, nie boi się wody, a przede wszystkim wzrosła jego sprawność fizyczna, głównie koordynacja ruchowa rączek i nóżek. GORĄCO POLECAM BASEN DLA NIEMOWLĄT!
 • ptysiowa_mama | 03-07-2009 21:53:25

  Moj synek co prawda nie jest niemowlakiem, ale calkiem dorosly tez jeszcze nie jest. Przygode z basenem zaczal niedawno, w maju byl pierwszy raz, w sumie od tamtej pory kilka razy zaliczyl "obiekt sportowy". Troche sie obawialam, ze za pozno i ze bedzie mial jakies opory, ale nie ma. Jedyny trudny punkt to prysznice - nienawidzi tego. Ale najkrotsza charakterystyka, jak bylo: "Najpierw nie chci...
 • GabaBaba26 | 25-11-2014 21:38:14

  Ja tak bardzo bym chciała iść na basen z moim czteromiesięcznym synkiem ale niestety ma on problemy ze skórą i boję się że może mu się pogorszyć i w ogóle najbliższy basen znajduje się z 30 kilometrów od mojej miejscowości niestety
 • Anonimowy użytkownik | 13-04-2020 19:47:42

  Przed wyjściem na basem z bobasem warto wiedzieć o kilku rzeczach... _artykuly/id,14973de4.html

Poczytaj również

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj