Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Basen dla niemowlaka

Pływały już przed narodzeniem

Idąc na basen z dzieckiem, musimy mieć pewność , że woda jest odpowiednio ciepła i ozonowana, a nie chlorowana. No i dziecko musi być zdrowe.

Woda w basenie powinna być odpowiednio ciepła i ozonowana.

fot. Paweł Stępniewski

Woda w basenie powinna być odpowiednio ciepła i ozonowana.

Oczywiste jest, że niemowlęciu musi towarzyszyć mama lub tata, a może oboje, bo zabawa w wodzie całą rodziną jest dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Gdy zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, także dorośli mają okazję do gimnastyki z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa maluszka. 

Pływanie to wrodzona umiejętność

Dzieci przed przyjściem na świat żyły w łonie matki w wodzie i zapewne dlatego jeszcze przez jakiś czas po urodzeniu zachowują wrodzoną umiejętność do pływania. No, może nie z każdego wyrośnie Otylia Jędrzejczak, ale ich reakcja na wodę jest przeważnie pozytywna. Zanurzając się, tak oddychają, że nie zachłystują się wodą, ani jej nie łykają.
Maluch w basenie to nowość i swego rodzaju moda. Koniunkturę wyczuli nawet producenci pieluch jednorazowych i można kupić pampersy przeznaczone do zabawy w wodzie. Nie zawierają absorbentu, który wchłaniałby wodę a zabezpieczają przed wydostaniem się zawartości pieluszki na zewnątrz. 

Nie za szybko na dwór

Korzystanie z basenu – otwartego lub zamkniętego - nie jest problemem w porze letniej. W zimie różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami basenu, a tą na zewnątrz jest znaczna. Trzeba więc szczególnie zadbać o to, by maluch bo wyjęciu z wody był dokładnie osuszony i spędził jeszcze jakiś czas w pomieszczeniu o temperaturze zbliżonej do tej w domu. Potem ubieramy go, jak zwykle, sprawdzając, czy ma suche włoski i oczyszczone z wody uszka.
Nie ma co przejmować się kostiumem kąpielowym, czy czepkiem – te maluchów na basenach nie obowiązują. Wystarczy, wyżej wspomniany, basenowy pampers.
Kontakt z wodą dostarcza zapewne pozytywnych przeżyć, jest dla dziecka zabawą i relaksem.
Niestety żadne z moich dzieci nie miało w niemowlęctwie okazji do takich doświadczeń. Wyłącznie dlatego, że nie mam w pobliżu dobrego basenu. Gdybym miała taką możliwość, na pewno bym skorzystała, wzorem wielu moich mam-koleżanek, których doświadczenia basenowe są wyłącznie pozytywne.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    mgr rehabilitacji Anna Boryczka

    Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

    Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

    Dlaczego warto zabierać niemowlaka na basen?

    Polecam basen od około trzeciego miesiąca życia, po drugiej dawce szczepienia przeciwko polio. Jeśli z jakiegoś powodu szczepienia nie było, należy poradzić się lekarza w sprawie zabaw na basenie. U dzieci zdrowych zajęcia w wodzie stymulują  prawidłowy rozwój emocjonalny i ruchowy. To świetny też sposób na bliskie przebywanie z rodzicami, umożliwia kontakt ciało-ciało (nie przez ubranie).

    Zanim pójdziemy na basen z dzieckiem z atopowym zapaleniem skóry, należy pomysł skonsultować z pediatrą. Odradzam  wszystkim dzieciom jacuzzi, które jest siedliskiem wszelakich drobnoustrojów chorobotwórczych i gdzie istnieje spore ryzyko zakażenia, na przykład układu moczowo-płciowego, na co szczególnie narażone są dziewczynki.

    Zajęcia na basenie zalecam zwłaszcza dzieciom o obniżonym napięciu posturalnym, które powoduje, że dzieci te są mało aktywne ruchowo - woda ułatwi im ruch - oraz dzieciom o podwyższonym napięciu (przede wszystkim w obrębie barków i kończyn górnych), w ich przypadku woda będzie działała rozluźniająco. Uważam również, że odpowiednio dobrane ćwiczenia w wodzie pozytywnie wpłyną na dzieci niespokojne, nadpobudliwe, z zaburzeniami integracji sensorycznej, czyli np. z nadwrażliwością lub niedowrażliwością dotykową.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • iramatys | 24-06-2009 11:12:07

    Chodzimy z synkiem (8 miesięcy) na basen od 6 miesiąca życia. Na początku płakał, płakał i jeszcze raz płakał, ale opłaciło się. Teraz lubi zabawę na basenie, nie boi się wody, a przede wszystkim wzrosła jego sprawność fizyczna, głównie koordynacja ruchowa rączek i nóżek. GORĄCO POLECAM BASEN DLA NIEMOWLĄT!
  • ptysiowa_mama | 03-07-2009 21:53:25

    Moj synek co prawda nie jest niemowlakiem, ale calkiem dorosly tez jeszcze nie jest. Przygode z basenem zaczal niedawno, w maju byl pierwszy raz, w sumie od tamtej pory kilka razy zaliczyl "obiekt sportowy". Troche sie obawialam, ze za pozno i ze bedzie mial jakies opory, ale nie ma. Jedyny trudny punkt to prysznice - nienawidzi tego. Ale najkrotsza charakterystyka, jak bylo: "Najpierw nie chci...
  • GabaBaba26 | 25-11-2014 21:38:14

    Ja tak bardzo bym chciała iść na basen z moim czteromiesięcznym synkiem ale niestety ma on problemy ze skórą i boję się że może mu się pogorszyć i w ogóle najbliższy basen znajduje się z 30 kilometrów od mojej miejscowości niestety
  • Anonimowy użytkownik | 13-04-2020 19:47:42

    Przed wyjściem na basem z bobasem warto wiedzieć o kilku rzeczach... _artykuly/id,14973de4.html

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj