Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Basen dla niemowlaka

Pływały już przed narodzeniem

Idąc na basen z dzieckiem, musimy mieć pewność , że woda jest odpowiednio ciepła i ozonowana, a nie chlorowana. No i dziecko musi być zdrowe.

Woda w basenie powinna być odpowiednio ciepła i ozonowana.

fot. Paweł Stępniewski

Woda w basenie powinna być odpowiednio ciepła i ozonowana.

Oczywiste jest, że niemowlęciu musi towarzyszyć mama lub tata, a może oboje, bo zabawa w wodzie całą rodziną jest dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Gdy zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, także dorośli mają okazję do gimnastyki z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa maluszka. 

Pływanie to wrodzona umiejętność

Dzieci przed przyjściem na świat żyły w łonie matki w wodzie i zapewne dlatego jeszcze przez jakiś czas po urodzeniu zachowują wrodzoną umiejętność do pływania. No, może nie z każdego wyrośnie Otylia Jędrzejczak, ale ich reakcja na wodę jest przeważnie pozytywna. Zanurzając się, tak oddychają, że nie zachłystują się wodą, ani jej nie łykają.
Maluch w basenie to nowość i swego rodzaju moda. Koniunkturę wyczuli nawet producenci pieluch jednorazowych i można kupić pampersy przeznaczone do zabawy w wodzie. Nie zawierają absorbentu, który wchłaniałby wodę a zabezpieczają przed wydostaniem się zawartości pieluszki na zewnątrz. 

Nie za szybko na dwór

Korzystanie z basenu – otwartego lub zamkniętego - nie jest problemem w porze letniej. W zimie różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami basenu, a tą na zewnątrz jest znaczna. Trzeba więc szczególnie zadbać o to, by maluch bo wyjęciu z wody był dokładnie osuszony i spędził jeszcze jakiś czas w pomieszczeniu o temperaturze zbliżonej do tej w domu. Potem ubieramy go, jak zwykle, sprawdzając, czy ma suche włoski i oczyszczone z wody uszka.
Nie ma co przejmować się kostiumem kąpielowym, czy czepkiem – te maluchów na basenach nie obowiązują. Wystarczy, wyżej wspomniany, basenowy pampers.
Kontakt z wodą dostarcza zapewne pozytywnych przeżyć, jest dla dziecka zabawą i relaksem.
Niestety żadne z moich dzieci nie miało w niemowlęctwie okazji do takich doświadczeń. Wyłącznie dlatego, że nie mam w pobliżu dobrego basenu. Gdybym miała taką możliwość, na pewno bym skorzystała, wzorem wielu moich mam-koleżanek, których doświadczenia basenowe są wyłącznie pozytywne.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    mgr rehabilitacji Anna Boryczka

    Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

    Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

    Dlaczego warto zabierać niemowlaka na basen?

    Polecam basen od około trzeciego miesiąca życia, po drugiej dawce szczepienia przeciwko polio. Jeśli z jakiegoś powodu szczepienia nie było, należy poradzić się lekarza w sprawie zabaw na basenie. U dzieci zdrowych zajęcia w wodzie stymulują  prawidłowy rozwój emocjonalny i ruchowy. To świetny też sposób na bliskie przebywanie z rodzicami, umożliwia kontakt ciało-ciało (nie przez ubranie).

    Zanim pójdziemy na basen z dzieckiem z atopowym zapaleniem skóry, należy pomysł skonsultować z pediatrą. Odradzam  wszystkim dzieciom jacuzzi, które jest siedliskiem wszelakich drobnoustrojów chorobotwórczych i gdzie istnieje spore ryzyko zakażenia, na przykład układu moczowo-płciowego, na co szczególnie narażone są dziewczynki.

    Zajęcia na basenie zalecam zwłaszcza dzieciom o obniżonym napięciu posturalnym, które powoduje, że dzieci te są mało aktywne ruchowo - woda ułatwi im ruch - oraz dzieciom o podwyższonym napięciu (przede wszystkim w obrębie barków i kończyn górnych), w ich przypadku woda będzie działała rozluźniająco. Uważam również, że odpowiednio dobrane ćwiczenia w wodzie pozytywnie wpłyną na dzieci niespokojne, nadpobudliwe, z zaburzeniami integracji sensorycznej, czyli np. z nadwrażliwością lub niedowrażliwością dotykową.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • iramatys | 24-06-2009 11:12:07

    Chodzimy z synkiem (8 miesięcy) na basen od 6 miesiąca życia. Na początku płakał, płakał i jeszcze raz płakał, ale opłaciło się. Teraz lubi zabawę na basenie, nie boi się wody, a przede wszystkim wzrosła jego sprawność fizyczna, głównie koordynacja ruchowa rączek i nóżek. GORĄCO POLECAM BASEN DLA NIEMOWLĄT!
  • ptysiowa_mama | 03-07-2009 21:53:25

    Moj synek co prawda nie jest niemowlakiem, ale calkiem dorosly tez jeszcze nie jest. Przygode z basenem zaczal niedawno, w maju byl pierwszy raz, w sumie od tamtej pory kilka razy zaliczyl "obiekt sportowy". Troche sie obawialam, ze za pozno i ze bedzie mial jakies opory, ale nie ma. Jedyny trudny punkt to prysznice - nienawidzi tego. Ale najkrotsza charakterystyka, jak bylo: "Najpierw nie chci...
  • GabaBaba26 | 25-11-2014 21:38:14

    Ja tak bardzo bym chciała iść na basen z moim czteromiesięcznym synkiem ale niestety ma on problemy ze skórą i boję się że może mu się pogorszyć i w ogóle najbliższy basen znajduje się z 30 kilometrów od mojej miejscowości niestety
  • Anonimowy użytkownik | 13-04-2020 19:47:42

    Przed wyjściem na basem z bobasem warto wiedzieć o kilku rzeczach... _artykuly/id,14973de4.html

Poczytaj również

Polecamy

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Najważniejsza dla każdego dziecka jest jego własna dynamika zmian wagi i wzrostu. Należy obserwować rozwój dziecka zawsze na tej samej siatce centylowej.

Siatki centylowe

Co to są siatki centylowe? Podczas każdej wizyty u lekarza przy okazji szczepień, które robi się średnio co sześć tygodni przez pierwsze pół roku (oczywiście, jeśli dziecko jest zdrowe), pediatra sprawdza kombinację wagi i wzrostu na tak zwanej siatce...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj