Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czym i z czym w podróż

Wszystko zależy od odległości

Żeby podróż z dzieckiem była początkiem wspaniałych wakacji a nie koszmarem, trzeba ją starannie zaplanować.

 

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

Fot. iStockphoto

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

Dorota, mama 6-letniego Łukasza, 4-letniego Karola i 2-letniego Filipa, w ostatnie ferie zimowe zabrała do Włoch na narty tylko najstarszego syna. – Podróż ze wszystkimi jest na razie niemożliwa. Maluchy źle znoszą uwięzienie w fotelikach na długie godziny. Nie dość, ze w podróży strasznie marudzą, to na miejscu zawsze któryś zachoruje i jestem uziemiona przy jego łóżku – mówi Dorota. – Wszyscy razem jeździmy na razie tylko na działkę za miastem, oddaloną o kilkadziesiąt minut od domu – mówi.

 

Podróż samochodem

Samochód ma wiele zalet, gdy chcemy jechać z dziećmi na wakacje. Przede wszystkim można wziąć ze sobą mnóstwo rzeczy i nie trzeba nic kupować w wypoczynkowej miejscowości, gdzie na pewno jest dużo drożej, np. pieluchy, soczki, mleko, słoiczki z jedzeniem, zabawki, poduszki i pluszaki.

Poza tym można robić przerwy w czasie jazdy tak częste i tak długie, jak tego potrzebują dzieci. Ta zaleta może jednak okazać się też wadą, gdy podróż z małymi dziećmi znacznie się przedłuży. Np. raz jedno raz drugie może chcieć siusiu. Gdy planujemy jechać samochodem dłużej, warto zahaczyć o porę codziennej drzemki dziecka. Trzeba się też liczyć z tym, że odezwie się u dziecka choroba lokomocyjna. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć polecone przez pediatrę leki. Na pewno samochód sprawdza się na krótsze odległości. Z mojego doświadczenia wynika, że powyżej czterech godzin jazdy dzieci mogą się strasznie już nudzić i marudzić.

 

Podróż samolotem

Eliza, mama 6-letniego Maksa i 2-letniej Oli, na wakacje z dziećmi do Turcji, Egiptu i Szwajcarii leciała samolotem. – Trzygodzinny lot bez przesiadki nie jest dla nas kłopotem. Maks jest bardzo zadowolony, a Ola najczęściej śpi – mówi Eliza.

Na dalsze odległości lepiej wybrać samolot – to oczywiste. Ale i podróż samolotem powinna być nie za długa i bez przesiadek. W czas podróży z dzieckiem musimy wliczyć nie tylko czas trwania lotu, ale i czas przed odlotem – lotniska wymagają na ogół, żeby być dwie godziny przed wylotem, a do tego w wakacje często się zdarza, że samolot czarterowy ma opóźnienie. Wybierając takie połączenie musimy mieć zaplanowane zabawy na czas oczekiwania. W przeciwnym razie jeszcze przed odlotem, dziecko może nam się zacząć buntować. Nie mówiąc o tym, że gdy utkniemy na lotnisku na wiele godzin, może zabraknąć nam zapasowych pieluch, ubranek, porcji mleka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Doris85 | 07-04-2015 19:59:44

  Od kiedy jesteśmy razem z moim mężem organizujemy sobie sporo wycieczek - zwiedzamy autem Polskę oraz Europę. Jeśli wybieramy kraj, dalej położony, gdzie jazda autem byłaby zbyt męcząca - korzystamy z samolotu. Naszego maluszka od najmłodszych lat będziemy zabierać na wspólne wycieczki - na początku będziemy wybierać mniejsze odległości, a dopiero jak podrośnie (rok, dwa)- pomyślimy o wyjeździe...
 • Klaraa | 06-09-2015 22:12:43

  Jesli wybierasz się na urlop z maluszkiem to polecam ci spacerówke maxi cosi, sprawdzone. Była nie dawno na urlopie i zabrałam ze soba spacerówke dla mojego szkraba, zajmuje minimum miejsca i jest dziecinnie łatwa w obsłudze.
 • Evelllyn | 22-09-2015 02:40:13

  Myślę, że najwygodniej jednak samochodem, bo zawsze można samemu zdecydować o postoju, zmianie trasy itd.
 • KlaudynkaG | 04-01-2023 09:47:24

  Bardzo ważne też jest miejsce, w które się wybieramy. Nie zapominajmy oczywiście też o apteczce domowej, czyli o wszystkich lekach przeciwgorączkowych, zapalnych itd. czy o inhalatorach/neubilzatorach. U mnie to jest takie must have. Plus do tego leki wziewne. Poza tym wybierając się np za granicę do Egiptu, korzystając z różnych ofert jak last minute Egipt , pamiętajmy o lekach przeciwbiegunko...

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj