Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czym i z czym w podróż

Wszystko zależy od odległości

Żeby podróż z dzieckiem była początkiem wspaniałych wakacji a nie koszmarem, trzeba ją starannie zaplanować.

 

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

Fot. iStockphoto

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

Dorota, mama 6-letniego Łukasza, 4-letniego Karola i 2-letniego Filipa, w ostatnie ferie zimowe zabrała do Włoch na narty tylko najstarszego syna. – Podróż ze wszystkimi jest na razie niemożliwa. Maluchy źle znoszą uwięzienie w fotelikach na długie godziny. Nie dość, ze w podróży strasznie marudzą, to na miejscu zawsze któryś zachoruje i jestem uziemiona przy jego łóżku – mówi Dorota. – Wszyscy razem jeździmy na razie tylko na działkę za miastem, oddaloną o kilkadziesiąt minut od domu – mówi.

 

Podróż samochodem

Samochód ma wiele zalet, gdy chcemy jechać z dziećmi na wakacje. Przede wszystkim można wziąć ze sobą mnóstwo rzeczy i nie trzeba nic kupować w wypoczynkowej miejscowości, gdzie na pewno jest dużo drożej, np. pieluchy, soczki, mleko, słoiczki z jedzeniem, zabawki, poduszki i pluszaki.

Poza tym można robić przerwy w czasie jazdy tak częste i tak długie, jak tego potrzebują dzieci. Ta zaleta może jednak okazać się też wadą, gdy podróż z małymi dziećmi znacznie się przedłuży. Np. raz jedno raz drugie może chcieć siusiu. Gdy planujemy jechać samochodem dłużej, warto zahaczyć o porę codziennej drzemki dziecka. Trzeba się też liczyć z tym, że odezwie się u dziecka choroba lokomocyjna. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć polecone przez pediatrę leki. Na pewno samochód sprawdza się na krótsze odległości. Z mojego doświadczenia wynika, że powyżej czterech godzin jazdy dzieci mogą się strasznie już nudzić i marudzić.

 

Podróż samolotem

Eliza, mama 6-letniego Maksa i 2-letniej Oli, na wakacje z dziećmi do Turcji, Egiptu i Szwajcarii leciała samolotem. – Trzygodzinny lot bez przesiadki nie jest dla nas kłopotem. Maks jest bardzo zadowolony, a Ola najczęściej śpi – mówi Eliza.

Na dalsze odległości lepiej wybrać samolot – to oczywiste. Ale i podróż samolotem powinna być nie za długa i bez przesiadek. W czas podróży z dzieckiem musimy wliczyć nie tylko czas trwania lotu, ale i czas przed odlotem – lotniska wymagają na ogół, żeby być dwie godziny przed wylotem, a do tego w wakacje często się zdarza, że samolot czarterowy ma opóźnienie. Wybierając takie połączenie musimy mieć zaplanowane zabawy na czas oczekiwania. W przeciwnym razie jeszcze przed odlotem, dziecko może nam się zacząć buntować. Nie mówiąc o tym, że gdy utkniemy na lotnisku na wiele godzin, może zabraknąć nam zapasowych pieluch, ubranek, porcji mleka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • angelina_ker | 29-04-2014 12:23:15

  My zarezerwowaliśmy apartament w Zakopanem, ponieważ nie chcieliśmy się po pierwsze wybierać w zbyt długą podróż, a po drugie potrzebuje trochę więcej miejsca niż jest ono w standardowych pokojach noclegowych. No i staramy się zabrać ze sobą wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, no ale i tak jest tego dość dużo.
 • Doris85 | 07-04-2015 19:59:44

  Od kiedy jesteśmy razem z moim mężem organizujemy sobie sporo wycieczek - zwiedzamy autem Polskę oraz Europę. Jeśli wybieramy kraj, dalej położony, gdzie jazda autem byłaby zbyt męcząca - korzystamy z samolotu. Naszego maluszka od najmłodszych lat będziemy zabierać na wspólne wycieczki - na początku będziemy wybierać mniejsze odległości, a dopiero jak podrośnie (rok, dwa)- pomyślimy o wyjeździe...
 • Klaraa | 06-09-2015 22:12:43

  Jesli wybierasz się na urlop z maluszkiem to polecam ci spacerówke maxi cosi, sprawdzone. Była nie dawno na urlopie i zabrałam ze soba spacerówke dla mojego szkraba, zajmuje minimum miejsca i jest dziecinnie łatwa w obsłudze.
 • Evelllyn | 22-09-2015 02:40:13

  Myślę, że najwygodniej jednak samochodem, bo zawsze można samemu zdecydować o postoju, zmianie trasy itd.

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj