Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czym i z czym w podróż

Wszystko zależy od odległości

Żeby podróż z dzieckiem była początkiem wspaniałych wakacji a nie koszmarem, trzeba ją starannie zaplanować.

 

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

Fot. iStockphoto

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

Dorota, mama 6-letniego Łukasza, 4-letniego Karola i 2-letniego Filipa, w ostatnie ferie zimowe zabrała do Włoch na narty tylko najstarszego syna. – Podróż ze wszystkimi jest na razie niemożliwa. Maluchy źle znoszą uwięzienie w fotelikach na długie godziny. Nie dość, ze w podróży strasznie marudzą, to na miejscu zawsze któryś zachoruje i jestem uziemiona przy jego łóżku – mówi Dorota. – Wszyscy razem jeździmy na razie tylko na działkę za miastem, oddaloną o kilkadziesiąt minut od domu – mówi.

 

Podróż samochodem

Samochód ma wiele zalet, gdy chcemy jechać z dziećmi na wakacje. Przede wszystkim można wziąć ze sobą mnóstwo rzeczy i nie trzeba nic kupować w wypoczynkowej miejscowości, gdzie na pewno jest dużo drożej, np. pieluchy, soczki, mleko, słoiczki z jedzeniem, zabawki, poduszki i pluszaki.

Poza tym można robić przerwy w czasie jazdy tak częste i tak długie, jak tego potrzebują dzieci. Ta zaleta może jednak okazać się też wadą, gdy podróż z małymi dziećmi znacznie się przedłuży. Np. raz jedno raz drugie może chcieć siusiu. Gdy planujemy jechać samochodem dłużej, warto zahaczyć o porę codziennej drzemki dziecka. Trzeba się też liczyć z tym, że odezwie się u dziecka choroba lokomocyjna. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć polecone przez pediatrę leki. Na pewno samochód sprawdza się na krótsze odległości. Z mojego doświadczenia wynika, że powyżej czterech godzin jazdy dzieci mogą się strasznie już nudzić i marudzić.

 

Podróż samolotem

Eliza, mama 6-letniego Maksa i 2-letniej Oli, na wakacje z dziećmi do Turcji, Egiptu i Szwajcarii leciała samolotem. – Trzygodzinny lot bez przesiadki nie jest dla nas kłopotem. Maks jest bardzo zadowolony, a Ola najczęściej śpi – mówi Eliza.

Na dalsze odległości lepiej wybrać samolot – to oczywiste. Ale i podróż samolotem powinna być nie za długa i bez przesiadek. W czas podróży z dzieckiem musimy wliczyć nie tylko czas trwania lotu, ale i czas przed odlotem – lotniska wymagają na ogół, żeby być dwie godziny przed wylotem, a do tego w wakacje często się zdarza, że samolot czarterowy ma opóźnienie. Wybierając takie połączenie musimy mieć zaplanowane zabawy na czas oczekiwania. W przeciwnym razie jeszcze przed odlotem, dziecko może nam się zacząć buntować. Nie mówiąc o tym, że gdy utkniemy na lotnisku na wiele godzin, może zabraknąć nam zapasowych pieluch, ubranek, porcji mleka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Doris85 | 07-04-2015 19:59:44

    Od kiedy jesteśmy razem z moim mężem organizujemy sobie sporo wycieczek - zwiedzamy autem Polskę oraz Europę. Jeśli wybieramy kraj, dalej położony, gdzie jazda autem byłaby zbyt męcząca - korzystamy z samolotu. Naszego maluszka od najmłodszych lat będziemy zabierać na wspólne wycieczki - na początku będziemy wybierać mniejsze odległości, a dopiero jak podrośnie (rok, dwa)- pomyślimy o wyjeździe...
  • Klaraa | 06-09-2015 22:12:43

    Jesli wybierasz się na urlop z maluszkiem to polecam ci spacerówke maxi cosi, sprawdzone. Była nie dawno na urlopie i zabrałam ze soba spacerówke dla mojego szkraba, zajmuje minimum miejsca i jest dziecinnie łatwa w obsłudze.
  • Evelllyn | 22-09-2015 02:40:13

    Myślę, że najwygodniej jednak samochodem, bo zawsze można samemu zdecydować o postoju, zmianie trasy itd.
  • KlaudynkaG | 04-01-2023 09:47:24

    Bardzo ważne też jest miejsce, w które się wybieramy. Nie zapominajmy oczywiście też o apteczce domowej, czyli o wszystkich lekach przeciwgorączkowych, zapalnych itd. czy o inhalatorach/neubilzatorach. U mnie to jest takie must have. Plus do tego leki wziewne. Poza tym wybierając się np za granicę do Egiptu, korzystając z różnych ofert jak last minute Egipt , pamiętajmy o lekach przeciwbiegunko...

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj