Z każdym niepokojącym objawem u dziecka, które nie skończyło roczku – gorączką, kaszlem, biegunką, wymiotami czy skórnymi zmianami – musisz iść do pediatry. Ale czasem możesz bezpiecznie podać lek na przykład obniżający wieczorną wysoką gorączkę, a wizytę u lekarza zamówić następnego dnia.
Domowa apteczka dla niemowlaka. Porady farmaceuty:
Gorączka, ból – paracetamol w syropie i/ lub w czopkach oraz Ibuprofen w syropie i/lub czopkach.
Paracetamol w czopkach podajemy przy bardzo wysokiej gorączce (powyżej 39 stopni) –dawka 20 – 25 mg/kg wagi ciała – nie częściej niż co cztery godziny, ale zwykle cztery razy na dobę.
Paracetamol w syropie – pierwsza dawka 10 - 25 mg/kg masy ciała, a następne po 20 mg/kg masy – nie częściej niż co cztery godziny, zwykle cztery razy na dobę.
Leki z paracetamolem to czopki: Efferalgan (80 mg, 150 mg i 300 mg0, Calpol (80 mg, 125 mg), Paracetamol (50 mg, 80 mg, 125 mg i 250 mg) oraz syropy: Paracetamol, Panadol, Calpol.
Ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego ma również działanie przeciwzapalne, jest szczególnie wskazany w infekcjach. Do kupienia różne syropy – Nurofen, Ibufen, Ibufen D bez cukru, Ibum. Wszystkie w dawce 100 mg w 5 ml.
Podajemy go według schematu:
- dzieciom od 3 do 6 miesięcy (waga dziecka średnio od 5 do 7,7 kg) doustnie po 50 mg co osiem godzin (trzy razy na dobę). Czopek 60 mg co osiem godzin (trzy razy na dobę).
- dzieciom od 6 do 12 miesięcy (waga dziecka średnio od 7,5 do 9 kg) doustnie 50 mg co 6-8 godzin (trzy do czterech razy na dobę). Czopek (waga dziecka od 8 do 12,5 kg) 60 mg co 6-8 godzin (do czterech razy na dobę).
Uwaga! Przy nawracającej wysokiej gorączce najlepiej zastosować obydwa leki naprzemiennie, czyli na przykład: o godz. 12 paracetamol, po czterech godzinach, czyli o godz. 16 Ibuprofen, znowu po czterech godzinach o godz. 20 Paracetamol, itd.
Dobór dawki i częstotliwości stosowania, a także dobowa dawka maksymalna, są bardzo ważne dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia.
Uwaga! Za małe dawki leków nie obniżą gorączki.