Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kobieta 30+ i pierwsza ciąża

Już jest za późno? Nie jest za późno!

To ja. Pierwsze dziecko urodziłam, gdy miałam 31 lat. W szpitalu usłyszałam, że jestem starą pierwiastką. No cóż. Chociaż nie było to śmieszne, nie czułam się z tym źle. Byłam szczęśliwa, że mam dziewczynkę, która miała być chłopcem.

Jeśli dbasz o siebie, jesteś aktywna fizycznie i nie palisz papierosów, ciąża po trzydziestce nie jest problemem.

fot. iStockphoto

Jeśli dbasz o siebie, jesteś aktywna fizycznie i nie palisz papierosów, ciąża po trzydziestce nie jest problemem.

Cała reszta była taka, jak u kobiet dziesięć lat młodszych – nie mogłam siedzieć po nacięciu krocza, a obolałe piersi i krwawiące sutki, pękały mi od nadmiaru mleka. Różnica była taka, że mojego szczęścia nie zakłóciłoby nawet przypalanie rozgrzanym żelazem, ponieważ w życiu miałam wszystko, ale dopiero teraz to, co najważniejsze – rodzinę. Żeby tego cudu w pełni doświadczyć i go przeżyć, zdecydowałam się rodzić dzieci bez znieczulenia. Ból, który mnie rozszarpywał, stawał się niczym, gdy przed sekundą urodzone dziecko przytuliłam do piersi.

 

Metryka to nie wszystko

Jeśli jesteś zadbana, szczupła, uprawiasz jakiś sport, zdrowo się odżywiasz, nie palisz papierosów i jesteś po trzydziestce, to twój biologiczny stan jest taki sam jak dwudziestopięcioletniej kobiety. Tak więc nie jest za późno ani na pierwsze dziecko, ani na kolejne. Nie wiek, ale dobre zdrowie i kondycja fizyczna oraz psychiczna, a także styl życia mają wpływ na ciążę, poród, połóg  i macierzyństwo. Pierwsza ciąża po 30. roku życia zdarza się w tej chwili zresztą dość często. Coraz częściej do lekarzy zgłaszają się też kobiety starsze: pierwsza ciąża po 35. roku życia też nie należy do rzadkości. Macierzyństwo w tym wieku przestało stygmatyzować.

 

Jest kilka „niestety"

Niestety, im starsza kobieta, tym częściej choruje na nadciśnienie, otyłość czy choroby układu krążenia, które ciężko leczyć w czasie ciąży (w pierwszym trymestrze wszystkie leki są zabronione). Niestety też po trzydziestce płodność kobiety spada, więc może się zdarzyć, że na dziecko poczekamy dłużej, niż chcielibyśmy.

Warto pamiętać, że wraz z wiekiem matki (ale też ojca) rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka wad genetycznych (m.in. wad chromosomowych takich jak zespół Downa). Mój ulubiony doktor (przychodziłam do niego z kolejnymi ciążami) zawsze podkreślał, że statystyki są po mojej stronie – 96 proc. dzieci kobiet, które zostają mamami po 30. urodzinach, rodzi się całkiem zdrowych. U tych pozostałych 4 proc. chirurdzy w połowie pomyślnie korygują wady i nie wpływają one znacząco na jakość życia dzieci. Zaburzenia chromosomowe (najczęściej jest to zespół Downa), stanowią zaledwie około 0,6 proc. wad wrodzonych.

 

Kalendarz ciąży na eBobas.pl. Ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź jak rozwija się twoje dziecko

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

    Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalista w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej.

    Czy pierwsza ciąża po 30. roku życia oznacza ciążę wysokiego ryzyka?

    Optymalnym wiekiem do zajścia w ciążę jest dwadzieścia kilka lat, ale pierwsza ciąża po trzydziestce nie musi być ciążą wysokiego ryzyka. To jeszcze okres bezpieczny. Takie pojęcie jak „stara pierwiastka” dotyczy obecnie 35-letnich kobiet w pierwszej ciąży.

    To prawda, że położnicy, w tym ja, niechętnie patrzą na mamy, które zdecydowały się na pierwszą ciążę koło czterdziestki. Nie chodzi tu o kobiety, które z jakiś powodów nie mogły zajść w ciążę wcześniej. W tym wieku nie tylko trudniej zachodzi się w ciążę, ale i większe jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka oraz częściej zdarzają się poronienia (u dwudziestokilkuletnich ciężarnych poronienia zdarzają się w 15 do 17 proc. ciąż, po czterdziestce statystyka zwiększa się do 40 proc.).Kobiety koło czterdziestki są też bardziej zmęczone ciążą.Są mniej wydolne fizycznie, szybciej się męczą.

    Powyżej 35. roku życia każdej ciężarnej kobiecie proponuję badania prenatalne, na przykład amniopunkcję. W Polsce tego typu badania inwazyjne są refundowane przez państwo. Często wystarczy jednak badanie USG zrobione przez specjalistę wysokiej klasy, by sprawdzić stan dziecka. Za to badanie pacjentka płaci sama.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Doris85 | 01-04-2015 22:00:21

    Mój termin porodu wypada ok. miesiąc przed 30 urodzinami. I nie czuję, że jest to za późno jak na pierwsze dziecko. Mam koleżanki, które pierwsze dziecko rodziły w wieku 33 - 35 lat. Jedna z nich zaczęła powiększanie rodziny w wieku 34 lat, 3 dziecko urodziła jak miała 40. Oczywiście ze względu na wiek było dużo obaw, ale dzieciaczki urodziły się zdrowe i się super chowają. Patrząc po najbli...
  • kleszcz | 12-06-2017 11:52:58

    Witam. To moja pierwsza ciąża, mam 37 lat i udało się dopiero teraz po 14 latach starań. Poprzednio dwa poronienia w wieku 20 i 22 lata. Tak miało być. Teraz się cieszę i nie mogę już doczekać dzidziusia. Obecnie 11tc.Pozdrawiam serdecznie.
  • Miki1510 | 03-09-2017 13:39:31

    Nie zgadzam się z panem profesorem. Mówi o amniopunkcji jakby to było badanie bez skutków ubocznych. Jego podejście jest antyludzkie. Wydaje mi się, że ten człowiek całkiem minął się z powołaniem. Podobnie lekko podchodzi do sprawy aborcji. Drogie Mamy, każda amniopunkcja niesie za sobą ryzyko trwałego uszkodzenia błon płodowych oraz trwałego bezpośredniego urazu Waszego maleństwa. W istocie c...
  • Mariola83 | 17-09-2017 00:37:49

    Hej! Ja mam 34 lata i w pierwszej ciazy 38 tyg za mna. Nigdy nie czulam sie wysminiciej. Tryskam energia nic mnie nie boli ani nie puchnie juz nie mowiac o tym ze ani razu mi sie nie zrobilo nie dobrze na poczatku...nie mam zadnych dziwnych zachowan ani zachcianek

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj