Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Jaka kolejność wyrzynania ząbków?

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby wychodzą mniej więcej w tym samym wieku.

 

 

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Fot.iStockphoto

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

U moich pociech pierwsze dolne jedyneczki pojawiały się dość późno – w dziewiątym, dziesiątym miesiącu życia.

Ząbkowanie: kiedy pojawiają się pierwsze ząbki

Ząbkowanie to temat, któremu rodzice poświęcają wiele uwagi. Drugie półrocze pierwszego roku życia dziecka upływa pod znakiem ząbkowania, to proces bardzo nasilony - roczne dziecko ma zwykle od ośmiu do dwunastu zębów!

Pierwszy ząbek pojawia się zwykle między 6. a 8. miesiącem życia, ale od tej reguły mogą być wyjątki. Zdarza się, że półroczniak ma już cztery zęby, a dziesięciomiesięczniak jeszcze jest bezzębny.

 

Ząbkowanie: kolejność wyrzynania się ząbków

Przesądem jest, że później wyrzynające się ząbki są „lepszej jakości”. Przesadą zaś zniecierpliwienie, jeśli ząbki pojawiają się z opóźnieniem.

Jaka jest kolejność wyrzynania się poszczególnych zębów? Z tym też bywa różnie. Zwykle jako pierwsze wychodzą dolne jedynki, po nich górne, następne są dwójki – tu może być różnie, ale przeważnie jako pierwsze pojawiają się górne.

Kiedy dziecko ma osiem zębów (komplet jedynek i dwójek) zaczynają wychodzić czwórki, potem dopiero trójki (tzw. kły) a po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia, dochodzą piątki.

Dwadzieścia zębów mlecznych to osiem siekaczy (jedynki i dwójki), cztery kły (trójki) i osiem trzonowców (czwórki i piątki). Statystycznie pojawiają się w wieku:

6-8 miesięcy – dwa dolne siekacze przyśrodkowe (jedynki)

7-9 miesięcy – górne siekacze przyśrodkowe (jedynki)

9-13 miesięcy – siekacze boczne, dolne wyprzedzają górne (dwójki)

12-15 miesięcy – trzonowce mleczne (czwórki)

16-18 miesięcy – kły (trójki)

20-30 miesięcy – drugie trzonowce (piątki).
 

 

Objawy ząbkowania

Pierwsze objawy ząbkowania to zazwyczaj obfite ślinienie się dziecka, wkładanie do buzi rąk lub przedmiotów oraz opuchlizna na dziąsłach.

Ząbkowaniu mogą towarzyszyć dodatkowe objawy – katar, luźne stolce, czasami nawet biegunka, a nawet podwyższona temperatura ciała (choć raczej nie wysoka gorączka).

Dla dziecka ząbkowanie może być bolesne, stąd jego gorsze samopoczucie, czasem senność, brak apetytu i marudzenie.

To są objawy, które mogą, ale wcale nie muszą maluszkowi dokuczać. Są dzieci, u których zęby pojawiają się niemal bezobjawowo. Jeśli jednak już przy pierwszych zębach maluch zaserwuje nam cały komplet ciężkich przeżyć, to zapewne i przy następnych nie będzie dużo lepiej. Doświadczone mamy podpowiadają, że zwykle najbardziej bolesne jest dla dziecka wyrzynanie się trójek.

 

Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

Miejscowo, na dziąsła można zastosować maści bądź żele przeznaczone właśnie do tego celu. Ich wybór w aptekach jest spory, nie ma środka idealnego, trzeba więc wypróbować który z nich przynosi niemowlęciu spodziewaną ulgę. Stosując jakikolwiek specyfik trzeba trzymać się zaleceń, co do jego stosowania i przechowywania.

Warto też zaopatrzyć się w tzw. gryzaki – zabawki służące do masowania obolałych dziąseł.

Koniecznie należy zadbać o ich higienę – wszak mają trafić do buzi dziecka. Żeby były czyste, najlepiej je wyparzyć. Niektóre gryzaki, zawierające płyn w otoczce z tworzywa, można schładzać w lodówce i takie zimne dawać dziecku do „gryzienia”. Chłód gryzaka przynosi dodatkową ulgę.

Na pozostałe objawy ząbkowania jedyną metodą jest duża dawka miłości, cierpliwości i czas. Ząbek wyjdzie i po bólu. Aż do następnego.

Pamiętaj! Gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki, do higieny jamy ustnej niemowlaka trzeba używać szczoteczki. O mleczaki trzeba dbać tak samo starannie, jak o zęby stałe!

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  lek. stom. Dorota Drabikowska

  Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

  Czy mleczaki się leczy?

  Jak najbardziej mleczaki się leczy. Jeśli pojawi się próchnica, to pierwsze ząbki – od kła do kła – lapisuje się. Lapis sprawia, że ząbki mają czarny kolor, ale to jedyny skuteczny sposób na zatrzymanie próchnicy. Mlecznych jedynek i dwójek nie wierci się, bo ich powierzchnia jest zbyt mała. Ale czwórki i piątki leczy się jak u dorosłych – próchnicę się rozwierca, oczyszcza i zakłada plombę.

  O mleczaki trzeba dbać, bo przedwcześnie utracone spowodują problem ortodoncyjny. Jako pierwszy stały ząb wyrasta szóstka. Jeśli na przykład nie ma mleczaka piątki, szóstka wyrośnie nie w tym miejscu co powinna i zmniejszy powierzchnię dla innych zębów, które będę wyrzynać się krzywo lub w niewłaściwych miejscach. Poza tym trzeba chronić mleczaki przed przedwczesnym wypadaniem, ponieważ są one potrzebne do prawidłowego rozwoju mowy.

  Nieprawdą jest, że ząbki, które szybciej się pojawiają (czyli np. w czwartym miesiącu a nie w szóstym) są słabsze, szybciej się psują i szybciej wypadną. Czas i kolejność pojawiania się mleczaków to sprawa indywidualna. Według podręczników komplet ząbków pojawia się od 6. miesiąca życia do 2,5 roku. Nic jednak nie szkodzi, jeśli trzylatek nie ma jeszcze wszystkich ząbków, na przykład piątek.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159, eBobas_PL, Justyna94.

Komentarze

 • jarzebina | 26-03-2019 13:04:19

  A co do biegunki przy ząbkowaniu to też można podawać probiotyki, np. active flora baby, nadaje się spokojnie dla takich maluszków, nawet od 1 dni życia.
 • martkanka | 20-11-2019 09:49:14

  Dobry skład ma też żel bobolen, zawiera pantenol, ekstrakt z aloesu, ekstrakt lukrecji, bez cukru, no i co ważne szybko przynosi dziecku ulgę.
 • jarzebina | 30-11-2019 14:56:12

  Bobolen tez dobry, wiem, ze siostra u swojej córki stosuje, mała ma 4 miesiące, a większość środków jest od 6 miesiąca, ale bobolen można stosować u młodszych.
 • kingasobczak | 10-07-2020 13:42:49

  Przy ząbkowaniu ważne będzie odpowiednie masowanie dziąseł. Na początek lepiej nie korzystaj z żadnych żeli, możesz sobie kupić ewentualnie Smile Frida, to taka malutka szczoteczka na palec, którą będziesz mogła wygodnie maluszkowi masować dziąsła i dzięki temu będzie można mu jakoś ulżyć. Na pewno to będzie taka sensowna opcja na początek, a potem jak coś jakieś maści czy żele łagodzące ból.

Poczytaj również

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj