Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Fitness w ciąży

Żeby nie być ociężałą ciężarną

Odpowiednio dawkowany ruch i właściwa dieta są warunkiem zachowania dobrej sylwetki w ciąży, przeciwdziałają rozstępom skóry i ułatwiają poród. Pomagają też szybciej wrócić do formy już po porodzie. Dlatego jeśli ciąża przebiega prawidłowo, przyszła mama nie powinna pozwolić sobie na leniuchowanie.

 

Właściwe dobrane ćwiczenia w ciąży wzmacniają i usprawniają ciało a także eliminują bóle pleców i kręgosłupa.

Fot. BE&W

Właściwe dobrane ćwiczenia w ciąży wzmacniają i usprawniają ciało a także eliminują bóle pleców i kręgosłupa.

Aktywna i wysportowana kobieta nie musi jako ciężarna porzucać ulubionego sportu. Oczywiście nie mówimy tu o skokach spadochronowych, jeździe konnej, podnoszeniu ciężarów czy nurkowaniu. Nawet jazda na rolkach, na rowerze czy na nartach ze względu na niebezpieczeństwo groźnego upadku czy zderzenia z kimś, wydaje się niewskazana. W granicach rozsądku można być aktywną niemal do terminu porodu.

 

Plusy i minusy basenu

Najkorzystniejsze jest pływanie na plecach lub żabką (jeśli ktoś robi to prawidłowo) - wzmacnia mięśnie bez nadmiernego wysiłku, nie obciąża stawów i rozluźnia, odciąża kręgosłup, który często boli ciężarne. Pływanie na basenie odradza się jednak kobietom, które mają skłonność do grzybicy pochwy (którą zwykle długo się leczy) czy obawiają się zakażeń pochwy. Co prawda od niedawna kobietom w ostatnim miesiącu ciąży robi się posiew z pochwy i sprawdza czy są zakażone jakąś bakterią, co umożliwia odpowiednie leczenie noworodka, który w czasie porodu może się nimi zarazić, ale oczywiście lepiej siebie i dziecka nie narażać.

Dla kobiet w zaawansowanej ciąży najlepszym ruchem są spacery oraz 15-minutowe codzienne ćwiczenia polecane np. w szkołach rodzenia. Przyszłe mamy, które poddadzą się nicnierobieniu w czasie ciąży, nie gimnastykują się, stają się z każdym miesiącem coraz bardziej ociężałe i mniej sprawne fizycznie.

 

Bez podskakiwania

Regularny ruch i gimnastyka pomagają uniknąć towarzyszących ciąży zaparć czy żylaków oraz ułatwiają poród. Pamiętaj jednak, że musisz skonsultować z lekarzem czy przebieg twojej ciąży pozwala na gimnastykę. Jeśli tak, to najlepiej dowiedzieć się w szkole rodzenia lub od instruktora zajmującego się ćwiczeniami dla ciężarnych, jaki zestaw ćwiczeń jest odpowiedni dla przyszłej mamy. A żeby były bezpieczne dla mamy i dziecka, muszą być dobrane do każdego trymestru ciąży. Im wyższa ciąża, tym mniej intensywna gimnastyka.

- Każda kobieta musi mieć ćwiczenia dobrane indywidualnie. Inne będą dla ciężarnych, które ćwiczyły wcześniej, a inne dla tych, które dopiero w ciąży zaczęły się ruszać – tłumaczy psycholog Aleksandra Kunstler, która prowadzi zajęcia jogi w szkole rodzenia w Fundacji „Rodzić po ludzku”. – Zawsze przeciwwskazane jest podskakiwanie, napinanie i przyciskanie brzucha. Najlepiej do porodu przygotowują ćwiczenia relaksacyjne, wyciszające, rozluźniające brzuch, otwierające pachwiny, klatkę piersiową i wzmacniające nogi – wyjaśnia Aleksandra Kunstler.

- Właściwe dobrane ćwiczenia w ciąży wzmacniają i usprawniają ciało, uczą rozluźniania w czasie skurczu i relaksu pomiędzy skurczami, a również eliminują dolegliwości związane z ciążą, takie jak choćby bóle pleców i kręgosłupa – wyjaśnia Beata Hałub ze szkoły rodzenia Aktywna Mama. – Dzięki tym ćwiczeniom kobiety uświadamiają sobie między innymi jak ważny jest oddech w czasie porodu.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • joani | 09-02-2015 18:47:17

  Begania to i ja nie lubię ale szybki marsz, wtedy szybciej spala się tłuszczyk. Teraz chodzę z wózkiem i często koleżanki się pytają "dokąd tak pędzisz" a ja po prostu z maluchem "uprawiam sport" Ludzie nie zdaja sobie sprawy jak ważny jest ruch, w ciąży także i dopiero jak zaczynają się problemy zdrowotne, szukają pomocy u rehabilitantów, na basenie czy siłowni. Mięśnie nie ćwiczone wiotcze...
 • Modzelka8 | 17-02-2015 12:33:43

  Oczywiście, że również popieram ćwiczenia w ciąży ja uwielbiałam spacery, koniec ciąży przypadł mi na sam środek lata więc w południa spacery odpadały bo było za duszno, ale wieczorami pokonywałam długie dystanse. Czasem też w domu wykonywałam ćwiczenia dla ciężarnych
 • dorota2010 | 27-03-2015 13:28:41

  Zaczęłam ćwiczenia rozciągające na dużej piłce gimnastycznej. Staram się jak najwięcej czasu na niej siedzieć, niż na twardej kanapie. Spaceruję również każdego dnia ale zaczyna mnie to bardzo męczyć , strasznie bolą mnie nogi i ciąży brzuch...
 • Doris85 | 04-04-2015 16:12:47

  Ze względu na pewne ograniczenia z ciaza nie wszystkie cwiczenia sa dla nas dobre, ale basen czy spacery - jestem jak najbardziej za! W roznych klubach sportowych prowadzone sa specjalne zajecia dla ciezarnych i jest to swietne rozwiazanie dla osob, ktore nie lubia same cwiczyc a by chcialy sie troche poruszac.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Niezbędna na zagraniczny wyjazd jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w skrócie EKUZ.

Ubezpieczenia turystyczne dla ciężarnych

Jesteś w ciąży i musisz (lub chcesz) wybrać się za granicę? Możesz wykupić kompleksowe ubezpieczenie przeznaczone dla ciężarnych. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przed sezonem wakacyjnym!

czytaj

Karolina karmiąca Marcela i Kalinę niedługo po porodzie.

Dwa serduszka w brzuchu mamy

Bliźniaki, czyli wszystkie dzieci w domu! - krzyknęła sąsiadka do Karoliny na klatce schodowej, gdy ta wracała od lekarza i powiedziała, że jest w podwójnej ciąży. Sama Karolina miała mieszane uczucia.

czytaj

Pamiętaj by zabrać do szpitala aktualne wyniki badań, książeczkę ubezpieczeniową, kartę przebiegu ciąży i dowód osobisty

Torba do szpitala. Co i kiedy spakować?

Na miesiąc przed terminem porodu warto mieć już spakowaną torbę do szpitala. Karolina, mama dwuletniego Matiego, do ostatniej chwili odkładała pakowanie torby. Do szpitala zdążyła zabrać jedynie dokumenty, które miała w torebce, a mężowi kazała spakować...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj