Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od którego tygodnia pracodawca nie może zwolnić ciężarnej?

Wypowiedzenie jest możliwe, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach

Jestem w ciąży. Od którego miesiąca należy mi się ochrona przed zwolnieniem?

Ciąża to czas, w którym kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega szczególnej ochronie

Fot. BE&W

Ciąża to czas, w którym kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega szczególnej ochronie

Ochrona przysługuje pracownicy przez cały okres ciąży. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownica świadczy pracę na postawie umowy o pracę na okres próbny, nie przekraczający jednego miesiąca.

 

Omawiana ochrona nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Pracodawca nie może bowiem co do zasady wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Ponadto rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • kasztanka2 | 24-11-2014 11:20:35

    Teoria zawsze brzmi lepiej niż praktyka. Niestety znam mnóstwo przypadków, gdy pracodawca dowiedziawszy się o ciąży pracownicy natychmiast ją zwalniał i biedna kobieta nie mogła nic na to poradzić, bo nie miała pieniędzy, władzy i znajomości takich, jak jej były szef. Przykre ale prawdziwe. Kobiety są i będą zawsze dyskryminowane w tej kwestii.
  • Doris85 | 05-04-2015 13:28:19

    Niestety wielu pracodawców jest uprzedzonych do młodych kobiet. Już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej często się spotyka z objawami dyskryminacji. A jak kobieta już pracę dostanie i zajdzie po jakimś czasie w ciążę to wcale nie jest lepiej. Panuje bardzo przedmiotowe podejście do pracownika. Szef, którego żona jest aktualnie w ciąży, zapytał mnie - kobietę leżącą w szpitalu z poronieniem zagraż...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciężarna, ciąża

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj