Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od którego tygodnia pracodawca nie może zwolnić ciężarnej?

Wypowiedzenie jest możliwe, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach

Jestem w ciąży. Od którego miesiąca należy mi się ochrona przed zwolnieniem?

Ciąża to czas, w którym kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega szczególnej ochronie

Fot. BE&W

Ciąża to czas, w którym kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega szczególnej ochronie

Ochrona przysługuje pracownicy przez cały okres ciąży. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownica świadczy pracę na postawie umowy o pracę na okres próbny, nie przekraczający jednego miesiąca.

 

Omawiana ochrona nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Pracodawca nie może bowiem co do zasady wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Ponadto rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • kasztanka2 | 24-11-2014 11:20:35

    Teoria zawsze brzmi lepiej niż praktyka. Niestety znam mnóstwo przypadków, gdy pracodawca dowiedziawszy się o ciąży pracownicy natychmiast ją zwalniał i biedna kobieta nie mogła nic na to poradzić, bo nie miała pieniędzy, władzy i znajomości takich, jak jej były szef. Przykre ale prawdziwe. Kobiety są i będą zawsze dyskryminowane w tej kwestii.
  • Doris85 | 05-04-2015 13:28:19

    Niestety wielu pracodawców jest uprzedzonych do młodych kobiet. Już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej często się spotyka z objawami dyskryminacji. A jak kobieta już pracę dostanie i zajdzie po jakimś czasie w ciążę to wcale nie jest lepiej. Panuje bardzo przedmiotowe podejście do pracownika. Szef, którego żona jest aktualnie w ciąży, zapytał mnie - kobietę leżącą w szpitalu z poronieniem zagraż...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciężarna, ciąża

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj