Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przyszła mama w restauracji - na co powinna uważać?

Sushi, tatar czy brie... Tego trzeba unikać

Dziewięć miesięcy ciąży wcale nie musi wiązać się z zamknięciem w czterech ścianach. Kobiety spodziewające się dziecka powinny uważać na to, co jedzą, ale wyjścia do restauracji wcale nie są niewskazane. Trzeba jedynie dobrze wybrać lokal oraz unikać potraw i produktów zabronionych w tym okresie.

Przyszła mama w restauracji

fot. Pyszne.pl

Przyszła mama w restauracji

Restauracyjne dania – które mogą być szkodliwe?

Dieta przyszłej mamy wiąże się w kilkoma restrykcjami, o których warto pamiętać szczególnie podczas wyboru restauracji. Przed zamówieniem dania nie zaszkodzi zapytać kelnera lub szefa kuchni o dokładny skład lub sposób przyrządzenia potrawy, ewentualnie poprosić o pominięcie niezdrowych składników. Na pewno złym pomysłem jest stołowanie się w lokalach serwujących kuchnię japońską, przede wszystkim sushi – jedzenie skorupiaków oraz surowych ryb nie jest wskazane. Kobiety ciężarne muszą też zrezygnować z surowych jajek, tataru, krwistych steków. Na liście produktów zakazanych znajdują się również sery robione na bazie niepasteryzowanego mleka, w tym brie, feta, camembert. Restrykcje te wynikają z zagrożenia groźnymi bakteriami, na przykład Listerią monocytogenes lub Toxoplasmą gondii. W czasie ciąży układ odpornościowy kobiety jest osłabiony i może dojść do groźnej infekcji. Lepiej więc wybierać ryby i mięso gotowane lub grillowane, a także sprawdzić wcześniej czy w podawanych sałatkach lub sosach nie ma dodatku zakazanych serów.

Czego jeszcze unikać w restauracjach na czas ciąży? Lepiej zrezygnować z dań ciężkostrawnych, smażonych, ostro przyprawionych, które mogą powodować kłopoty ze strony układu pokarmowego. Zbyt dużo soli również może zaszkodzić, gdyż kobiety ciężarne często skarżą się na obrzęki, a sól zatrzymuje wodę w organizmie i pogarsza dolegliwości. Frytki oraz inne dania typu fast food są nie tylko niezdrowe, ale też bogate w sól, dlatego dobrze jest unikać serwujących je lokali. Lepiej też wyrzec się nadmiaru słodkości - po pierwsze mogą zaszkodzić, a ponadto przyczyniają się do nadmiernego wzrostu wagi.

Ważne są także napoje, po które sięga przyszła mama. Mocna kawa, kolorowe napoje gazowane i przede wszystkim alkohol są w trakcie ciąży zakazane. Lepiej wybrać restaurację podającą dobrą herbatę czy świeżo wyciskane soki.

Bezpieczeństwo to podstawa

Zawsze dobrym pomysłem jest zachowanie umiaru i ostrożności. Należy chodzić do restauracji sprawdzonych lub zarekomendowanych przez zaufaną osobę, unikać lokali niepewnych, nieestetycznych, w których personel nie jest pomocny przy wyborze dania i odpowiadaniu na wątpliwości.

Oprócz kilku produktów z zakazanej listy kobieta w ciąży (jeśli nie cierpi na dodatkowe dolegliwości), może sięgać po różne dania i cieszyć się ulubionymi smakami. W trosce o prawidłowy rozwój dziecka warto, aby wybierała pokarmy zdrowe, mało przetworzone, sięgała po owoce, warzywa, chude mięso.

Podczas wyboru restauracji ważne jest nie tylko menu, ale też klimat. Powinien być spokojny i relaksujący, aby przyszła mama mogła bez pośpiechu i w miłej atmosferze zjeść zdrowy posiłek.

Pyszne jedzenie w domowej atmosferze

Wielbicielki restauracyjnego jedzenia zawsze mogą się cieszyć ulubionymi potrawami w swojskim otoczeniu. Wszystko to umożliwia zamawianie posiłków z dostawą do domu. Jedzenie na wynos to już nie tylko hamburger, kebab i pizza. Dzięki portalom takim jak Pyszne.pl można zamówić online również zdrowe i bezpieczne jedzenie z szybką dostawą do domu. Wybór dań na portalach tego typu jest ogromny i daje możliwość skomponowania menu na miarę własnych potrzeb i upodobań kulinarnych. Bez pośpiechu, bez stresu i męczących poszukiwań.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, halina2159.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żywienie, dieta w ciąży, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Krzywica to choroba, której można zapobiegać. Zadbaj o zdrowy rozwój dziecka. Witamina D3, wapń i fosfor pomogą w walce o zdrowie.

Krzywica

Spacery, słońce, wapń, fosfor i witamina D3 na odpowiednim poziomie – to sprzymierzeńcy w zapobieganiu krzywicy u maluchów. Profilaktyka jest kluczowa między 3. a 24. miesiącem życia dziecka, gdy mały organizm rozwija się najszybciej. Ale zaczyna się już w...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj