Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie jest zapotrzebowanie na wapń w ciąży?

Twój Ekspert od żywienia i diety

Według dotychczasowych norm, dieta kobiety w ciąży powinna zawierać dziennie 1200 mg wapnia. Ostatnie badania Instytutu Żywności i Żywienia pokazały, że pokrywa to jedynie 65 proc. zapotrzebowania dziennego ciężarnej na wapń.

Dr n. med. Magdalena Białkowska

Fot. archiwum prywatne

Dr n. med. Magdalena Białkowska

Dla kobiety w ciąży wapń ważny jest dla właściwego rozwoju kości dziecka, a także jest jednym z elementów chroniącym przed nadciśnieniem ciążowym i przedwczesnym porodem. Odpowiednia podaż wapnia w diecie ciężarnej jest też istotna dla jej kości i zębów. Jeżeli ciężarna w diecie nie dostarczy odpowiedniej ilości wapnia, rozwijający się płód zabierze dla siebie potrzebny wapń z jej organizmu. W ostatnich 2-3 miesiącach ciąży dziecko przyswaja 200 do 300 mg wapnia dziennie.

Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory. Trzeba wiedzieć, że tylko odpowiednie spożycie mleka zapewnia człowiekowi optymalne przyswajanie wapnia (1 szklanka mleka dostarcza 300 mg wapnia). Chodzi o mleko nietłuste, bo tłuste zawiera niepotrzebne kalorie i zwiększa ryzyko miażdżycy. Dobrym źródłem wapnia jest ciemne pieczywo i warzywa liściaste, ale z nich wapń przyswaja się trudniej ze względu na zawarte tam fityniany. Połowa potrzebnego wapnia powinna pochodzić z mleka i serów. Kobieta w ciąży nie powinna jednak jeść serów pleśniowych, bo zawierają bakterię listeria monocytogenes, które mogą wywołać chorobę groźną dla płodu.

Zawartość wapnia w mg/100 g produktu (wg H. Kunachowicz, Instytut Żywności i Żywienia): mleko – 118, jogurt naturalny – 170, kefir – 103, twaróg – 94, ser żółty – 740, ser feta – 500.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj