Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dolegliwości ciążowe

Granice normalności

Co czeka kobietę w ciąży na różnych jej etapach? Czego powinna się obawiać, a co jest normalne podczas ciąży? Kiedy biec do lekarza, żeby skonsultować z nim być może niepokojące objawy?

Wymioty w późniejszym okresie ciąży, np. w przewidywanym terminie porodu, mogą oznaczać rozwieranie się ujścia, co sygnalizuje niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu.

Fot. iStockphoto

Wymioty w późniejszym okresie ciąży, np. w przewidywanym terminie porodu, mogą oznaczać rozwieranie się ujścia, co sygnalizuje niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu.

Wymioty mogą być niepokojące

Wymioty w ciąży powoduje hormon ciążowy, wywołujący obrzęk śluzówki żołądka. – Na ogół trwają nie dłużej niż do trzeciego miesiąca ciąży, choć jedna z moich pacjentek, miała nudności i wymiotowała jeszcze w drugim trymestrze (17-18 tygodniu). Płyny przyjmowała tylko kroplówką. Mimo że to był wyjątkowy przypadek, uznany był za stan normalny - opowiada Grażyna Komnata-Gajda, lekarz ginekolog i położnik Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. - Przeważnie jednak nudności i wymioty ustępują w pierwszym trymestrze ciąży i często są związane z niechęcią ciężarnej do pewnych smaków i nadmierną wrażliwością na niektóre zapachy.

Ale uwaga! Wymioty w późniejszym okresie ciąży – np. w przewidywanym terminie porodu, mogą oznaczać rozwieranie się ujścia, co sygnalizuje niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu.

Lekarka namawia, by zwracać uwagę na to, co się je. Zdarza się bowiem i tak, że wymioty i ogólne rozbicie są oznaką zatrucia pokarmowego.

Pobolewanie piersi

Piersi zbudowane są z tkanki tłuszczowej, gruczołowej, przewodów mlecznych, naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych. Już w pierwszym trymestrze ciąży dają o sobie znać tzw. tkliwością. Pobolewają. Nie oznacza to nic złego, po prostu tkanki gruczołowe piersi przygotowują się do karmienia.
Pod wpływem hormonu ciążowego – progresteronu i hormonów nadnerczy następuje obrzęk tkanki włóknistej piersi, ich kanalików i pęcherzyków. Piersi są obrzmiałe, gruczoły stają się poszerzone, a sutki powiększone i napięte. To trwa do 12. tygodnia ciąży, ale kiedy spada poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej, (HCG w II trymestrze ciąży), piersi przestają boleć - wyjaśnia lekarka.

Bieganie za potrzebą

To progesteron rozluźnia mięśnie gładkie, co powoduje, że kobieta częściej odczuwa parcie na pęcherz. Do tego rosnący maluch rozpycha się w brzuchu i zajmuje coraz więcej miejsca, a macica naciska na znajdujący się w sąsiedztwie pęcherz. Czasem szwankuje jego zwieracz i w efekcie zdarza się kobietom popuszczać mocz, kiedy np. kichają, kaszlą albo się śmieją. Ale częste oddawanie moczu może prognozować też stan zapalny pęcherza lub cewki moczowej.

Progesteron wpływa także bezpośrednio na układ pokarmowy – następuje rozleniwienie się jelit, stąd niestrawność, wzdęcia i zaparcia.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • GabaBaba26 | 29-01-2015 01:55:51

    Ja wymiotowałam całą ciążę robiłam różne badania ale na szczęście nic złego się nie działo i strasznie mnie właśnie to dziwi że po mimo wymiotów przytyłam przeszło dwadzieścia kilo i urodziłam duże dziecko. Jeść oczywiście jadłam by chociaż mieć następnie czym wymiotować, najgorzej było z rana kiedy żołądek był pusty.
  • mysia83 | 31-01-2015 13:34:42

    GabaBaba ja tez sie męczyłam cała ciążę ale bardziej z mdłościami, które trwały całe 9 miesięcy, wymiotowałam przez ok 5 miesięcy, później tez mi sie zdarzało, ale już nie na tyle często, żeby brać leki przeciwwymiotne...a mimo wszystko przytyłam 13 kg, a były dni, kiedy naprawdę nie mogłam przełknąć ani kęsa...córa też była spora bo 3750. Natomiast z synem gdy i wymioty i mdłości mineły w 4 mi...
  • joani | 07-02-2015 19:21:11

    Miałam to szczęście, że mdłosci mnie ominęły. Za to miałam silną migrenę przez prawie 3 miesiące i to mnie najbardziej wykańczało. Potem były błogie miesiące bezobjawowe i juz przy końcówce wredna zgaga.
  • joanka106259 | 26-02-2015 14:49:14

    Ja mdłości miałam i w pierwszej ciąży i w obecnej, ale na szczęście głównie w 1 trymestrze. Teraz wchodzę w 30 tc i zaczynam mieć takie bóle jak te opisane przy chodzie kaczkowatym. Każda ciąża jest inna i inny przebieg, ale warto czytać o tym jak najwięcej, aby wiedzieć co jest normalne a co już może niekoniecznie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj