Co czeka kobietę w ciąży na różnych jej etapach? Czego powinna się obawiać, a co jest normalne podczas ciąży? Kiedy biec do lekarza, żeby skonsultować z nim być może niepokojące objawy?
Wymioty mogą być niepokojące
Wymioty w ciąży powoduje hormon ciążowy, wywołujący obrzęk śluzówki żołądka. – Na ogół trwają nie dłużej niż do trzeciego miesiąca ciąży, choć jedna z moich pacjentek, miała nudności i wymiotowała jeszcze w drugim trymestrze (17-18 tygodniu). Płyny przyjmowała tylko kroplówką. Mimo że to był wyjątkowy przypadek, uznany był za stan normalny - opowiada Grażyna Komnata-Gajda, lekarz ginekolog i położnik Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. - Przeważnie jednak nudności i wymioty ustępują w pierwszym trymestrze ciąży i często są związane z niechęcią ciężarnej do pewnych smaków i nadmierną wrażliwością na niektóre zapachy.
Ale uwaga! Wymioty w późniejszym okresie ciąży – np. w przewidywanym terminie porodu, mogą oznaczać rozwieranie się ujścia, co sygnalizuje niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu.
Lekarka namawia, by zwracać uwagę na to, co się je. Zdarza się bowiem i tak, że wymioty i ogólne rozbicie są oznaką zatrucia pokarmowego.
Pobolewanie piersi
Piersi zbudowane są z tkanki tłuszczowej, gruczołowej, przewodów mlecznych, naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych. Już w pierwszym trymestrze ciąży dają o sobie znać tzw. tkliwością. Pobolewają. Nie oznacza to nic złego, po prostu tkanki gruczołowe piersi przygotowują się do karmienia.
Pod wpływem hormonu ciążowego – progresteronu i hormonów nadnerczy następuje obrzęk tkanki włóknistej piersi, ich kanalików i pęcherzyków. Piersi są obrzmiałe, gruczoły stają się poszerzone, a sutki powiększone i napięte. To trwa do 12. tygodnia ciąży, ale kiedy spada poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej, (HCG w II trymestrze ciąży), piersi przestają boleć - wyjaśnia lekarka.
Bieganie za potrzebą
To progesteron rozluźnia mięśnie gładkie, co powoduje, że kobieta częściej odczuwa parcie na pęcherz. Do tego rosnący maluch rozpycha się w brzuchu i zajmuje coraz więcej miejsca, a macica naciska na znajdujący się w sąsiedztwie pęcherz. Czasem szwankuje jego zwieracz i w efekcie zdarza się kobietom popuszczać mocz, kiedy np. kichają, kaszlą albo się śmieją. Ale częste oddawanie moczu może prognozować też stan zapalny pęcherza lub cewki moczowej.
Progesteron wpływa także bezpośrednio na układ pokarmowy – następuje rozleniwienie się jelit, stąd niestrawność, wzdęcia i zaparcia.
GabaBaba26 | 29-01-2015 01:55:51
mysia83 | 31-01-2015 13:34:42
joani | 07-02-2015 19:21:11
joanka106259 | 26-02-2015 14:49:14