Co czeka kobietę w ciąży na różnych jej etapach? Czego powinna się obawiać, a co jest normalne podczas ciąży? Kiedy biec do lekarza, żeby skonsultować z nim być może niepokojące objawy?
Ręce i nogi
- Obrzęki rąk i nóg pojawiają się przed samym porodem na skutek zatrzymania wody w organizmie oraz ucisku macicy na żyłę główną dolną. Puchną ręce tak, że nie można zdjąć pierścionka, czy obrączki. Nogi są opuchnięte. Warto zwrócić uwagę, czy obrzęki ustępują po nocy. Jeśli nie i całe ciało jest opuchłe, a do tego boli głowa, kobieta podwójnie widzi, to mogą być objawy gestozy, schorzenia, które występuje po 20. tygodniu ciąży - przestrzega lekarka.
- W późniejszym, trzecim trymestrze ciąży niektóre kobiety mają tzw. obrzmiałe usta, co związane jest ze spadkiem poziomu hormonów i pojawieniem się oksytocyny – tłumaczy lekarka.
Nad ranem i w nocy kobiety odczuwają skurcze w łydkach, spowodowane utrudnionym krążeniem (macica naciska na naczynia krwionośne), a także z brakiem niektórych minerałów (magnez, potas i wapń), dlatego trzeba je uzupełniać (np. zażywając Aspargin) – mówi Grażyna Komnata – Gajda.
- Czasem zdarzają się omdlenia, zawroty głowy spowodowane kłopotami z krążeniem krwi i mogą one występować przy gwałtownej zmianie pozycji ciała – opowiada lekarka. – Takie sytuacje trzeba zgłaszać lekarzowi, mogą oznaczać bowiem też anemię, wadę serca, albo ciążę pozamaciczną- przestrzega ginekolog.
Korzonki i „chód kaczkowaty”
Powiększający się brzuch sprawia, że kobieta idąc, stojąc, czy siedząc coraz bardziej odchyla górną połowę ciała do tyłu, co powoduje skrzywienie kręgosłupa szczególnie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. - Pojawiająca się wtedy lordoza fizjologiczna może powodować trwałe zmiany w kręgosłupie, dające dolegliwości później, już po ciąży – mówi Grażyna Komnnata-Gajda.
Dodatkowe obciążenie kręgosłupa dużą macicą, która sięga już łuków żebrowych (w drugim trymestrze ciąży) powoduje, że środek ciężkości ciała się przesuwa i dochodzi do ucisku kręgu na krąg, co drażni korzonki nerwowe znajdujące się na całej długości kręgosłupa i powoduje ból od uda do piątego palca u nogi. Taka dolegliwość zwana jest ischiasem – opowiada lekarka.
Przy bólach kręgosłupa w ciąży zalecany jest odpoczynek przez leżenie z nogami w górze i masowanie. Kobiety, które uczęszczają na specjalistyczną gimnastykę dla kobiet w ciąży powinny ją kontynuować, ale konsultować swe przypadłości indywidualnie z prowadzącym ćwiczenia.
- W trzecim trymestrze ciąży, zwykle po 30. tygodniu jej trwania, kiedy donoszone dziecko jest dość duże, kobieta może odczuwać ból spojenia łonowego, który utrudnia jej chodzenie. Przenosi wtedy ciężar ciała z nogi na nogę, co nazywamy „chodem kaczkowatym”. Ból spojenia łonowego – wyjaśnia lekarka – jest fizjologiczny i wynika z obrzęku chrząstki pod wpływem działania hormonów. To jest normalne przygotowanie kanału rodnego do porodu. Natomiast, jeśli ból jest tak dokuczliwy, że pacjentce utrudnia chodzenie, powinna to zgłosić niezwłocznie lekarzowi, który stwierdzi, czy nastąpił tylko obrzęk chrząstki, czy też nie ma już rozejścia spojenia łonowego, co nie jest fizjologiczne - podkreśla ginekolog. – Lekarz stwierdzi czy odstępy kości są prawidłowe, na ile zmienił się układ miednicy... „Chód kaczkowaty” utrudniający chodzenie kwalifikuje pacjentkę do innego prowadzenia ciąży w ostatnich tygodniach jej trwania. Musi polegiwać – zaznacza Grażyna Komnata - Gajda.
GabaBaba26 | 29-01-2015 01:55:51
mysia83 | 31-01-2015 13:34:42
joani | 07-02-2015 19:21:11
joanka106259 | 26-02-2015 14:49:14