Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.
Pierwszymi stałymi zębami, które wyrastają dziecku, są tak zwane szóstki. Kiedy się pojawiają? Na ogół w okolicach szóstych urodzin. Po ich pojawieniu się zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.
- Pozycja szóstek w buzi, ich ustawienie, to dla mnie i każdego dentysty tak zwany klucz zgryzowy, po którym mogę ocenić jak będą rosły pozostałe zęby, przede wszystkim, czy zmieszczą się w buzi – mówi Dorota Drabikowska, stomatolog i ortodonta w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. – Po ustawieniu szóstek widzę czy inne stałe zęby będą rosły krzywo, w poprzek, czy będą za bardzo cofnięte albo że nie będzie kłopotów z nowymi zębami – wyjaśnia dentystka.
Przerwy między mleczakami
Według dentystów bardzo dobrze rokuje, jeśli między mleczakami pojawiają się przerwy. Świadczy to o tym, że szczęka prawidłowo się rozrasta.
- Widać to wyraźnie u sześciolatka. Urosła mu szczęka, porobiły się spore przerwy między mlecznymi ząbkami, które oczywiście pozostały tej samej wielkości od chwili, kiedy wyrosły – mówi Dorota Drabikowska. – To bardzo dobry znak, bo wtedy jest szansa, że dziecko nie będzie potrzebowało nosić tzw. aparatu ruchomego po to, żeby rozciągnąć szczęki i zrobić miejsce na nowe stałe zęby. Jeśli mleczaki u sześciolatka są ściśnięte, w momencie kiedy zaczną rosnąć szóstki i wypadnie pierwszy mleczak, trzeba się szybko udać do ortodonty. On zdecyduje, czy dziecko powinno nosić aparat ruchomy.
Przy czym, jeśli najpierw pojawią się na przykład siekacze przyśrodkowe (zamiast szóstek), to nie ma powodu do niepokoju. To, kiedy zaczną wypadać mleczaki i pojawiać się zęby stałe, zależy bowiem od indywidualnego rozwoju dziecka, a nie książkowych tabel.
***
Rady dentysty
Kiedy stałe zęby się pojawiają, niezmiernie ważne jest, by:
Przyzwyczajać dziecko do mycia zębów nawet po każdym posiłku, a już bezwzględnie po zjedzeniu słodyczy oraz rano i po kolacji (jest to ważna profilaktyka w zapobieganiu próchnicy)
W przeciwdziałaniu próchnicy pomaga lakowanie (pokrywanie preparatem zawierającym związki fluoru bruzd zębowych w pojawiających się zębach stałych)
Pasta do zębów musi być dostosowana do wieku dziecka
Angua83 | 13-05-2016 12:14:48
Lilia85 | 02-11-2020 12:58:09
Anonimowy użytkownik | 19-10-2021 13:45:05
Karolina89n | 29-04-2022 14:25:09