Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Łuszczyca. Objawy, przebieg choroby, leczenie

Nie da się wyleczyć, ale trzeba leczyć

Łuszczyca może pojawić się u dzieci w każdym wieku, także u niemowląt. Jeśli chorują rodzice, prawdopodobieństwo wystąpienia zmian chorobowych u ich potomstwa wynosi od 30 do 60 proc. Chorobie nie da się zapobiec, nie można też przewidzieć pojawienia się zmian skórnych, ale można unikać czynników, które zaostrzają jej przebieg.

Słoneczne lato to zwykle czas remisji, również w przypadku łuszczycy, której nawroty występują szczególnie wczesną wiosną i jesienią.

Fot. Fotolia.pl

Słoneczne lato to zwykle czas remisji, również w przypadku łuszczycy, której nawroty występują szczególnie wczesną wiosną i jesienią.

- Przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane, wiemy natomiast coraz więcej o procesach patologicznych zachodzących w skórze. Najważniejszym zaburzeniem jest przyspieszone namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, które objawia się występowaniem czerwonych, zapalnych grudek i blaszek pokrytych srebrzystymi „łuskami”. Pojawienie się łuszczycy bądź nawrót zmian łuszczycowych może spowodować każda infekcja bakteryjna (angina, zapalenie ucha, itp.). Innym czynnikiem może być stres, np. związany z pójściem do przedszkola, do szkoły, rzadziej niektóre leki, czy w przypadku starszych dzieci, używki. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę jamy ustnej i leczenie zębów, gdyż częste nawet utajone zapalenie w jej obrębie może zaostrzyć przebieg choroby - mówi dr n. med. Monika Kałowska, dermatolog, specjalista w dziedzinie patomorfologii z Kliniki Ambroziak, członek European Academy of Dermatology and Venerology i Polskiego Towarzystwa Dermatologii i Wenerologii.

Łuszczyca bywa dziedziczna. - Występowanie choroby u rodziców zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania u dziecka. Jeżeli choruje jedno z rodziców wynosi ono około 30 proc., jeżeli dwoje wzrasta nawet do 60 proc. Jednak łuszczyca w rodzinie nie oznacza, że bezwzględnie pojawi się ona u wszystkich spokrewnionych - mówi dermatolog.

 

Łuszczyca: zmiany skórne

Charakterystyczne dla łuszczycy zmiany występują na skórze owłosionej głowy, łokciach, kolanach, okolicy lędźwiowej, ale mogą też pojawić się w innych miejscach na ciele. U dzieci znacznie częściej niż u dorosłych zajmują one twarz, pachwiny i pośladki. U dzieci może także wystąpić łuszczycowe zapalenie stawów. W takim przypadku, oprócz zmian na skórze, pojawiają się bóle stawowe. Nawroty łuszczycy występują częściej wiosną i jesienią, natomiast lato, przez korzystny wpływ słońca na ustępowanie zmian skórnych, sprzyja remisjom choroby.

W razie pojawienia się pierwszych objawów, najlepiej zasięgnąć porady dermatologa, ponieważ czasami nietypowy obraz zmian na skórze może świadczyć o wyprysku, łojotokowym zapaleniu skóry czy grzybicy. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nią zarazić od innej osoby. - Niestety brak tej świadomości w społeczeństwie prowadzi często do izolacji i ograniczeń w codziennym życiu pacjentów z łuszczycą - dodaje dr Kałowska.

 

Łuszczyca: leczenie

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. - Niestety dziś nadal nie potrafimy jej wyleczyć całkowicie. Jednak dysponujemy szeroką gamą leków, które stosowane miejscowo lub ogólnie pozwalają kontrolować w dużym stopniu przebieg choroby. U dzieci stosuje się łagodne maści sterydowe. Bezpieczna i skuteczna jest także fototerapia UVB czyli naświetlania światłem ultrafioletowym o określonej długości fal, stosowane 2-3 razy w tygodniu. Trudniejsze jest leczenie ciężkich przypadków łuszczycy u dzieci, ze względu na liczne przeciwwskazania do stosowania leków ogólnych. Rodzaj terapii wybiera dermatolog - mówi dr Monika Kałowska.

Nie poleca się stosowania domowych metod na własna rękę. - Zdecydowanie odradzam stosowanie maści z wyciągami ziołowymi, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, w zmienionej zapalnie skórze - mówi dermatolog. Nie należy też stosować środków piorących oraz kosmetyków, które podrażniają skórę. Bezpieczne jest natłuszczanie zmian i skóry preparatami z mocznikiem czy ichtiolem, które można kupić w aptekach.

Nieleczona łuszczyca, jako jeden z elementów tzw. zespołu metabolicznego może w swoim wieloletnim przebiegu, w przyszłości, zaostrzyć przebieg innych chorób: cukrzycy, chorób serca. Dlatego konieczne jest jej leczenie.

- Ponadto u starszych dzieci choroba może mieć negatywny wpływ na psychikę prowadząc do depresji, nasilając stres, który prowadzi do zaostrzenia objawów choroby. Psychoterapia może być pomocna w radzeniu sobie z poczuciem obniżonej samooceny chorych na łuszczycę dzieci - podpowiada dr Kałowska. Łuszczyca nie jest powodem do ograniczania normalnej aktywności fizycznej, nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu (pływania, biegania, jazdy na rowerze czy innych dyscyplin).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: choroby, skóra, skóra dziecka

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj