Łuszczyca może pojawić się u dzieci w każdym wieku, także u niemowląt. Jeśli chorują rodzice, prawdopodobieństwo wystąpienia zmian chorobowych u ich potomstwa wynosi od 30 do 60 proc. Chorobie nie da się zapobiec, nie można też przewidzieć pojawienia się zmian skórnych, ale można unikać czynników, które zaostrzają jej przebieg.
- Przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane, wiemy natomiast coraz więcej o procesach patologicznych zachodzących w skórze. Najważniejszym zaburzeniem jest przyspieszone namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, które objawia się występowaniem czerwonych, zapalnych grudek i blaszek pokrytych srebrzystymi „łuskami”. Pojawienie się łuszczycy bądź nawrót zmian łuszczycowych może spowodować każda infekcja bakteryjna (angina, zapalenie ucha, itp.). Innym czynnikiem może być stres, np. związany z pójściem do przedszkola, do szkoły, rzadziej niektóre leki, czy w przypadku starszych dzieci, używki. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę jamy ustnej i leczenie zębów, gdyż częste nawet utajone zapalenie w jej obrębie może zaostrzyć przebieg choroby - mówi dr n. med. Monika Kałowska, dermatolog, specjalista w dziedzinie patomorfologii z Kliniki Ambroziak, członek European Academy of Dermatology and Venerology i Polskiego Towarzystwa Dermatologii i Wenerologii.
Łuszczyca bywa dziedziczna. - Występowanie choroby u rodziców zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania u dziecka. Jeżeli choruje jedno z rodziców wynosi ono około 30 proc., jeżeli dwoje wzrasta nawet do 60 proc. Jednak łuszczyca w rodzinie nie oznacza, że bezwzględnie pojawi się ona u wszystkich spokrewnionych - mówi dermatolog.
Łuszczyca: zmiany skórne
Charakterystyczne dla łuszczycy zmiany występują na skórze owłosionej głowy, łokciach, kolanach, okolicy lędźwiowej, ale mogą też pojawić się w innych miejscach na ciele. U dzieci znacznie częściej niż u dorosłych zajmują one twarz, pachwiny i pośladki. U dzieci może także wystąpić łuszczycowe zapalenie stawów. W takim przypadku, oprócz zmian na skórze, pojawiają się bóle stawowe. Nawroty łuszczycy występują częściej wiosną i jesienią, natomiast lato, przez korzystny wpływ słońca na ustępowanie zmian skórnych, sprzyja remisjom choroby.
W razie pojawienia się pierwszych objawów, najlepiej zasięgnąć porady dermatologa, ponieważ czasami nietypowy obraz zmian na skórze może świadczyć o wyprysku, łojotokowym zapaleniu skóry czy grzybicy. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nią zarazić od innej osoby. - Niestety brak tej świadomości w społeczeństwie prowadzi często do izolacji i ograniczeń w codziennym życiu pacjentów z łuszczycą - dodaje dr Kałowska.
Łuszczyca: leczenie
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. - Niestety dziś nadal nie potrafimy jej wyleczyć całkowicie. Jednak dysponujemy szeroką gamą leków, które stosowane miejscowo lub ogólnie pozwalają kontrolować w dużym stopniu przebieg choroby. U dzieci stosuje się łagodne maści sterydowe. Bezpieczna i skuteczna jest także fototerapia UVB czyli naświetlania światłem ultrafioletowym o określonej długości fal, stosowane 2-3 razy w tygodniu. Trudniejsze jest leczenie ciężkich przypadków łuszczycy u dzieci, ze względu na liczne przeciwwskazania do stosowania leków ogólnych. Rodzaj terapii wybiera dermatolog - mówi dr Monika Kałowska.
Nie poleca się stosowania domowych metod na własna rękę. - Zdecydowanie odradzam stosowanie maści z wyciągami ziołowymi, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, w zmienionej zapalnie skórze - mówi dermatolog. Nie należy też stosować środków piorących oraz kosmetyków, które podrażniają skórę. Bezpieczne jest natłuszczanie zmian i skóry preparatami z mocznikiem czy ichtiolem, które można kupić w aptekach.
Nieleczona łuszczyca, jako jeden z elementów tzw. zespołu metabolicznego może w swoim wieloletnim przebiegu, w przyszłości, zaostrzyć przebieg innych chorób: cukrzycy, chorób serca. Dlatego konieczne jest jej leczenie.
- Ponadto u starszych dzieci choroba może mieć negatywny wpływ na psychikę prowadząc do depresji, nasilając stres, który prowadzi do zaostrzenia objawów choroby. Psychoterapia może być pomocna w radzeniu sobie z poczuciem obniżonej samooceny chorych na łuszczycę dzieci - podpowiada dr Kałowska. Łuszczyca nie jest powodem do ograniczania normalnej aktywności fizycznej, nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu (pływania, biegania, jazdy na rowerze czy innych dyscyplin).
bejbicom | 17-10-2023 19:39:50