Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Badania posiewowe

Żeby nie leczyć, na chybił trafił

U dziecka, które dużo choruje, warto przeprowadzić badania posiewowe. Dzięki nim uzyska się pewność, że antybiotyk, który zostanie podany, zadziała.

By zastosować skuteczny antybiotyk, dobrze jest najpierw wykonać posiew

Fot. iStockphoto

By zastosować skuteczny antybiotyk, dobrze jest najpierw wykonać posiew

Skuteczne leczenie

Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami. Ponieważ nie wszystkie bakterie są wrażliwe na te same antybiotyki, przed podaniem leku dobrze jest wykonać tzw. posiew. W zależności od miejsca zakażenia, pobiera się krew, mocz lub wymaz z gardła, żeby sprawdzić, jaka bakteria wywołała chorobę i na jakie leki jest wrażliwa. Jest to proste do wykonania i pozwala szybko włączyć skuteczne leczenie.

Choroby bakteryjne wywołują najczęściej: paciorkowce  (anginę, zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych), gronkowce (zakażenie skóry, zapalenie płuc, zapalenie kości) i pałeczki (salmonella, escherichia coli) powodujące biegunkę czy infekcje układu moczowego.

Najczęściej dzieciom powtarzają się bakteryjne zapalenia uszu, gardła, nosa. Ważne jednak, by nie leczyć powracających chorób tymi samymi lekami, ale sprawdzić, jaka bakteria lub szczepy bakterii wywołują chorobę. Ponieważ bakterie z czasem uodporniają się na antybiotyki, wciąż powstają nowe odmiany leków, które są w stanie sobie z nimi radzić.

 

Do laboratorium bez zwłoki

Leczeniem szpitalnym, zwłaszcza u niemowląt, może zakończyć się przekroczona norma bakterii w badaniu posiewowym moczu. Ale lekarz nie zleca takich badań przypadkowo. Jeśli stan dziecka jest wyraźnie zły, gorączkuje, ma bóle brzucha i złe wyniki badań moczu, to wtedy konieczny może być pobyt w szpitalu.

Uwaga! Po pobraniu próbki moczu lub kału ważne jest, żeby jak najszybciej zawieźć je do laboratorium. Jeśli trzeba je przechować, to w lodówce (np. na półce na drzwiach). Jeśli próbki stoją zbyt długo w cieple, pojawiają się w nich dodatkowe bakterie, które zostaną wykryte w laboratorium i zafałszują diagnozę.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

 • Sympatyczna | 04-11-2009 16:58:47

  Katelka - utrzymuje Cie firma farmaceutyczny?? bo nic tylko o tym duomoxie prawisz
 • jmijeczka | 07-11-2009 16:40:40

  Katelka i tu Cie musze zmartwic. Duomox obniza skutecznosc dzialania antykoncepcji.. Takze najlepiej uzupelnij swoje informacje na temat tak ukochanego leku ktorym jest dla Ciebie Duomox.
 • martynka002 | 14-11-2014 18:47:18

  ciekawy artykuł , który na pewno mi się przyda
 • wojtaszek | 07-02-2015 22:14:58

  Szkoda że lekarze tak rzadko zlecają wykonywanie badań posiewowych. Moim zdaniem powinni zawsze zlecać to badanie kiedy chcą np. włączyć leczenie antybiotykiem aby wiedzieć jaka bakteria, wirus wywołało chorobę i jaki lek będzie najwłaściwszy.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: paciorkowce, gronkowiec, choroby, bakterie, badania, antybiotyki

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj