U dziecka, które dużo choruje, warto przeprowadzić badania posiewowe. Dzięki nim uzyska się pewność, że antybiotyk, który zostanie podany, zadziała.
Skuteczne leczenie
Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami. Ponieważ nie wszystkie bakterie są wrażliwe na te same antybiotyki, przed podaniem leku dobrze jest wykonać tzw. posiew. W zależności od miejsca zakażenia, pobiera się krew, mocz lub wymaz z gardła, żeby sprawdzić, jaka bakteria wywołała chorobę i na jakie leki jest wrażliwa. Jest to proste do wykonania i pozwala szybko włączyć skuteczne leczenie.
Choroby bakteryjne wywołują najczęściej: paciorkowce (anginę, zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych), gronkowce (zakażenie skóry, zapalenie płuc, zapalenie kości) i
Najczęściej dzieciom powtarzają się bakteryjne zapalenia uszu, gardła, nosa. Ważne jednak, by nie leczyć powracających chorób tymi samymi lekami, ale sprawdzić, jaka bakteria lub szczepy bakterii wywołują chorobę. Ponieważ bakterie z czasem uodporniają się na antybiotyki, wciąż powstają nowe odmiany leków, które są w stanie sobie z nimi radzić.
Do laboratorium bez zwłoki
Leczeniem szpitalnym, zwłaszcza u niemowląt, może zakończyć się przekroczona norma bakterii w badaniu posiewowym moczu. Ale lekarz nie zleca takich badań przypadkowo. Jeśli stan dziecka jest wyraźnie zły, gorączkuje, ma bóle brzucha i złe wyniki badań moczu, to wtedy konieczny może być pobyt w szpitalu.
Uwaga! Po pobraniu próbki moczu lub kału ważne jest, żeby jak najszybciej zawieźć je do laboratorium. Jeśli trzeba je przechować, to w lodówce (np. na półce na drzwiach). Jeśli próbki stoją zbyt długo w cieple, pojawiają się w nich dodatkowe bakterie, które zostaną wykryte w laboratorium i zafałszują diagnozę.
Sympatyczna | 04-11-2009 16:58:47
jmijeczka | 07-11-2009 16:40:40
martynka002 | 14-11-2014 18:47:18
wojtaszek | 07-02-2015 22:14:58