Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Badania posiewowe

Żeby nie leczyć, na chybił trafił

U dziecka, które dużo choruje, warto przeprowadzić badania posiewowe. Dzięki nim uzyska się pewność, że antybiotyk, który zostanie podany, zadziała.

By zastosować skuteczny antybiotyk, dobrze jest najpierw wykonać posiew

Fot. iStockphoto

By zastosować skuteczny antybiotyk, dobrze jest najpierw wykonać posiew

Skuteczne leczenie

Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami. Ponieważ nie wszystkie bakterie są wrażliwe na te same antybiotyki, przed podaniem leku dobrze jest wykonać tzw. posiew. W zależności od miejsca zakażenia, pobiera się krew, mocz lub wymaz z gardła, żeby sprawdzić, jaka bakteria wywołała chorobę i na jakie leki jest wrażliwa. Jest to proste do wykonania i pozwala szybko włączyć skuteczne leczenie.

Choroby bakteryjne wywołują najczęściej: paciorkowce  (anginę, zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych), gronkowce (zakażenie skóry, zapalenie płuc, zapalenie kości) i pałeczki (salmonella, escherichia coli) powodujące biegunkę czy infekcje układu moczowego.

Najczęściej dzieciom powtarzają się bakteryjne zapalenia uszu, gardła, nosa. Ważne jednak, by nie leczyć powracających chorób tymi samymi lekami, ale sprawdzić, jaka bakteria lub szczepy bakterii wywołują chorobę. Ponieważ bakterie z czasem uodporniają się na antybiotyki, wciąż powstają nowe odmiany leków, które są w stanie sobie z nimi radzić.

 

Do laboratorium bez zwłoki

Leczeniem szpitalnym, zwłaszcza u niemowląt, może zakończyć się przekroczona norma bakterii w badaniu posiewowym moczu. Ale lekarz nie zleca takich badań przypadkowo. Jeśli stan dziecka jest wyraźnie zły, gorączkuje, ma bóle brzucha i złe wyniki badań moczu, to wtedy konieczny może być pobyt w szpitalu.

Uwaga! Po pobraniu próbki moczu lub kału ważne jest, żeby jak najszybciej zawieźć je do laboratorium. Jeśli trzeba je przechować, to w lodówce (np. na półce na drzwiach). Jeśli próbki stoją zbyt długo w cieple, pojawiają się w nich dodatkowe bakterie, które zostaną wykryte w laboratorium i zafałszują diagnozę.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

 • Sympatyczna | 04-11-2009 16:58:47

  Katelka - utrzymuje Cie firma farmaceutyczny?? bo nic tylko o tym duomoxie prawisz
 • jmijeczka | 07-11-2009 16:40:40

  Katelka i tu Cie musze zmartwic. Duomox obniza skutecznosc dzialania antykoncepcji.. Takze najlepiej uzupelnij swoje informacje na temat tak ukochanego leku ktorym jest dla Ciebie Duomox.
 • martynka002 | 14-11-2014 18:47:18

  ciekawy artykuł , który na pewno mi się przyda
 • wojtaszek | 07-02-2015 22:14:58

  Szkoda że lekarze tak rzadko zlecają wykonywanie badań posiewowych. Moim zdaniem powinni zawsze zlecać to badanie kiedy chcą np. włączyć leczenie antybiotykiem aby wiedzieć jaka bakteria, wirus wywołało chorobę i jaki lek będzie najwłaściwszy.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: paciorkowce, gronkowiec, choroby, bakterie, badania, antybiotyki

Polecamy

Lepiej, żeby ubranka dla dzidziusia były za duże, niż za małe

Pierwsza wyprawka dla noworodka

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, nie mogłam doczekać się kupowania małych ubranek! Odwiedzałam sklepy z dziecięcymi artykułami, ale bałam się cokolwiek kupić, by nie zapeszyć. Jednak mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży kupiłam pierwsze...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj