Eksplozja gołych pępków ciężarnych kobiet przypada na lato. Wystają spod przykusych podkoszulków i opadających poniżej pasa spodni. Nie o elegancję tym razem jednak chodzi a o to, że to niebezpieczne!
– Goły brzuszek wystawiony latem na promienie słoneczne to niedobry pomysł – mówi lek. Grażyna Komnata–Gajda, ginekolog-położnik Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek w Krakowie. – Słońce powoduje tworzenie się witaminy D3 w organizmie, która przyspiesza rozwój koścca u dziecka. Jeżeli kobieta w ciąży często wystawia brzuch na słońce, kości dziecka już w łonie matki nadmiernie dojrzewają. I to nie jest dobre. Chodzi o to, aby ciemiączko (przednie i tylne) nie za wcześnie się zarosło, czyli do osiemnastego miesiąca życia dziecka. Obrazowo mówiąc, kiedy to dzieje się za szybko, to mózg ma niewygodnie, za ciasno! Kiedy jeszcze rośnie, jest jakby ściskany w twardej puszce - wyjaśnia lekarka.
Przy czym podkreśla - to nie tylko o sam goły brzuch chodzi. - Kobieta w ciąży w ogóle nie powinna wystawiać się na słońce: leżakować czy chodzić do solarium. Kiedy kobieta zbytnio się nagrzeje, zwiększa się ciśnienie krwi, co też nie jest wskazane, bo może dojść do odklejenia się łożyska – przestrzega lekarka.
Groźba ukąszenia przez owady
Zasłonięcie brzucha latem jest ważne i z innych przyczyn. Warto go chronić przed ukąszeniem przez owady. Wiele kobiet jest uczulonych na ich jad. Jeśli brzuch jest przykryty materiałem, to nawet kiedy owad ukąsi, część jadu pozostanie na ubraniu. Ukąszenia przez pszczoły czy osy są nieprzyjemne, skóra po nich często też swędzi. – Drapanie swędzącego brzucha to jakby masowanie macicy, które przyspiesza obkurczanie się jej. Ciągłe masowanie brzucha może nawet spowodować przedwczesny poród! – przestrzega lekarka.
Mechaniczne urazy
Bieganie latem z gołym, odsłoniętym brzuszkiem może być niebezpieczne też ze względu na mechaniczne urazy. - W tramwaju, autobusie, w sklepie czy na działce, można się łatwo zadrapać, skaleczyć niechcący. Taką ranę można zainfekować i z tego powodu mogą być różne powikłania - dodaje lekarka. Nawet we własnej kuchni, kiedy gotujemy, odsłonięty brzuch jest w niebezpieczeństwie: można go poparzyć płomieniem palnika gazowego czy oblać wrzątkiem.
- Ubranie to zawsze osłona, pośrednik chroniący nie tylko matkę od nieprzyjemnych doznań termicznych, czy urazów mechanicznych, ale i malucha w jej wnętrzu.
malgorzata_maria_s | 16-04-2015 14:05:47
Adelajda04 | 17-08-2016 15:31:15
UmykaCzas | 03-06-2019 11:07:00
Anonimowy użytkownik | 22-01-2021 16:19:51