Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakich zabiegów kosmetycznych nie może stosować kobieta w ciąży?

Twój Ekspert Medycyny Estetycznej

W zasadzie nie badano wpływu zabiegów upiększających i relaksujących na stan płodu. I chociaż ciąża nie jest chorobą a pewnym stanem fizjologicznym, z góry zakłada się, że praktycznie większość zabiegów jest niewskazana w czasie ciąży.

Lek.med. Maciej Rogala

Fot. Archiwum

Lek.med. Maciej Rogala

Ciężarnym wykonuje się jedynie te zabiegi, w których nie używa się laserów, IPL (Intense Pulse Light, czyli impulsywne źródło światła), prądów, ultradźwięków czy stężonych lub bardzo aktywnych substancji. Również niewskazane są zabiegi agresywne lub te, podczas których pacjentka odczuwa temperatury znacząco odbiegające od temperatury jej ciała. I nie chodzi tu o bezpośrednie negatywne oddziaływanie na płód, a o reakcje organizmu kobiety, które mogą negatywnie na dziecko wpływać, np. podwyższenie ciśnienia, stres związany z wywołanym bólem (np. depilacja woskiem).

Należy zaznaczyć, że zabiegi, które są dozwolone w czasie ciąży można zacząć stosować dopiero po skończeniu pierwszego trymestru ciąży. Są to między innymi: endermologia, która zmniejsza obrzęki, ujędrnia skórę, poprawia krążenie. Przy czym trzeba pamiętać, że zabieg ten w czasie ciąży powinien być wykonany z pewnymi modyfikacjami – nie powinno się masować brzucha ani na nim kłaść pacjentki. Można również wykonywać masaże relaksujące lub delikatnie drenujące w okolicach kończyn i karku. Z zabiegów kosmetycznych stosuje się przede wszystkim zabiegi nawilżające lub delikatnie pojędrniające, by zapobiec powstaniu rozstępów. Najlepiej zabiegom tym poddawać się w gabinetach, które mają doświadczenie w postępowaniu z kobietami w ciąży. No i przede wszystkim należy bezwzględnie poinformować o ciąży podczas zapisywania się na zabieg i potem osobę wykonującą zabieg.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uroda, SPA w Polsce, kosmetyki dla mamy, ciężarna

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj