Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakich zabiegów kosmetycznych nie może stosować kobieta w ciąży?

Twój Ekspert Medycyny Estetycznej

W zasadzie nie badano wpływu zabiegów upiększających i relaksujących na stan płodu. I chociaż ciąża nie jest chorobą a pewnym stanem fizjologicznym, z góry zakłada się, że praktycznie większość zabiegów jest niewskazana w czasie ciąży.

Lek.med. Maciej Rogala

Fot. Archiwum

Lek.med. Maciej Rogala

Ciężarnym wykonuje się jedynie te zabiegi, w których nie używa się laserów, IPL (Intense Pulse Light, czyli impulsywne źródło światła), prądów, ultradźwięków czy stężonych lub bardzo aktywnych substancji. Również niewskazane są zabiegi agresywne lub te, podczas których pacjentka odczuwa temperatury znacząco odbiegające od temperatury jej ciała. I nie chodzi tu o bezpośrednie negatywne oddziaływanie na płód, a o reakcje organizmu kobiety, które mogą negatywnie na dziecko wpływać, np. podwyższenie ciśnienia, stres związany z wywołanym bólem (np. depilacja woskiem).

Należy zaznaczyć, że zabiegi, które są dozwolone w czasie ciąży można zacząć stosować dopiero po skończeniu pierwszego trymestru ciąży. Są to między innymi: endermologia, która zmniejsza obrzęki, ujędrnia skórę, poprawia krążenie. Przy czym trzeba pamiętać, że zabieg ten w czasie ciąży powinien być wykonany z pewnymi modyfikacjami – nie powinno się masować brzucha ani na nim kłaść pacjentki. Można również wykonywać masaże relaksujące lub delikatnie drenujące w okolicach kończyn i karku. Z zabiegów kosmetycznych stosuje się przede wszystkim zabiegi nawilżające lub delikatnie pojędrniające, by zapobiec powstaniu rozstępów. Najlepiej zabiegom tym poddawać się w gabinetach, które mają doświadczenie w postępowaniu z kobietami w ciąży. No i przede wszystkim należy bezwzględnie poinformować o ciąży podczas zapisywania się na zabieg i potem osobę wykonującą zabieg.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uroda, SPA w Polsce, kosmetyki dla mamy, ciężarna

Polecamy

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Nie chcemy straszyć rodziców nowotworem u dziecka, ale co powinno skłonić ich do konsultacji z lekarzem?

Nowotwory dziecięce są nowotworami w większości bardzo dynamicznie rozwijającymi się. W przypadku białaczki, gdzie rozwój następuje bardzo dynamicznie, niezwykle ważnym jest, jak szybko uda rozpoznanie postawić i kiedy rozpocznie się leczenie.

czytaj

Możesz kupić w aptece specjalną rurkę, którą wysysa się katar.

Katar u noworodka i niemowlaka

Przerobiłam z moimi córkami wszystkie katarowe przypadłości. Katar u nich zwykle trwał dwa tygodnie. Jak się okazało, to norma. Jednak wiąże się z maratonem braku snu.  

czytaj

Miód można wprowadzić do jadłospisu dziecka dopiero gdy skończy przynajmniej rok.

Miód jest niebezpieczny dla niemowląt

Słodzenie miodem napojów i potraw maluchów nie tylko sprzyja nadwadze, ale może uczulać i grozi zatruciem jadem kiełbasianym. Dzieciom do roku w ogóle miodu nie powinno się podawać. Niektórzy lekarze radzą, by wstrzymać się nawet do drugich urodzin.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj