Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Roczek, pierwsze urodziny dziecka

Tort z jedną świeczką

Jeszcze niedawno nasz szkrab był w brzuchu mamy, a tu, proszę, już rok minął. Dziecko jeszcze co prawda nie do końca jest świadome, co się wokół niego dzieje, ale urodziny warto wyprawić, żeby po latach móc je wspominać, oglądając zdjęcia czy filmy. Urodzinom zwykle towarzyszy tort ze świeczką.

Ktoś na ogół musi pomóc rocznemu jubilatowi zdmuchnąć świeczkę z tortu.

Fot. Emilia Denel

Ktoś na ogół musi pomóc rocznemu jubilatowi zdmuchnąć świeczkę z tortu.

Mało który roczny maluch potrafi świeczkę zdmuchnąć, ale z pomocą mamy lub taty i to da się zrobić.Tort na roczek może mieć kształt postaci z bajki, serca, kwiatka lub samochodu. Cukiernie mają naprawdę spory wybór. Ale nie mniej smaczny, a może i bardziej symboliczny będzie tort na roczek zrobiony przez mamę lub babcię.

Urodziny to okazja, by dziecko obdarować prezentami. Jakie prezenty na roczek są najpopularniejsze? Zabawki edukacyjne, rowerek z trzema kołami, większy fotelik samochodowy... Niespodzianki są mile widziane, ale czasem warto po prostu zapytać rodziców, żeby prezenty na pierwsze urodziny się nie powtórzyły, albo żeby malucha nie obdarowano czymś, co nie będzie mu służyć. Popularne, zwłaszcza wśród bliskiej rodziny, jest także dawanie pieniędzy, które rodzice przeznaczą na przykład na dodatkowe, odpłatne szczepienie dziecka.

 

Menu na roczek. Przyjęcie

Przy okazji roczku warto zadbać o pamiątki dokumentujące pierwszy rok życia dziecka. Może to być album z chronologicznie poukładanymi zdjęciami, film zmontowany z fragmentów nagrywanych w różnych momentach życia roczniaka lub prezentacja multimedialna. Oglądanie takiego dzieła zawsze będzie znakomitą zabawą podczas kolejnego urodzinowego przyjęcia.

Przyjęcie na roczek nie może być dla dziecka zbyt męczące. Najlepiej zaprosić najbliższych, a zabawę zacząć po południu, tak by za bardzo nie zaburzyła codziennego wieczornego rytuału. Roczniak i tak będzie zmęczony nadmiarem wrażeń. Trzeba wcześniej zadbać, żeby nie było za dużo atrakcji. Urządzając przyjęcie na pierwsze urodziny warto pamiętać, że zupełnie wystarczą kolorowe czapeczki, balony, ładnie ubrany stół. Strzelanie korkiem szampana i śpiewanie „sto lat” zostawmy na inne okazje.

W niektórych rodzinach pierwsze urodziny to popołudniowa kawa i tort, a w innych - duże przyjęcie. Jeśli urządzamy huczne pierwsze urodziny, warto zadbać o odpowiednie menu na roczek. Na forach mamy małych jubilatów wymieniają się pomysłami na potrawy efektowne, a nie wymagające wielkich nakładów czasu i pieniędzy. Doskonałym pomysłem są wszelkiego rodzaju sałatki , które w połączeniu z pieczywem i talerzem wędlin sprawdzą się jako wczesna kolacja dla gości.

 

Roczek - zwyczaje

Pierwsze urodziny dziecka, przynajmniej w niektórych domach, to również wróżby - traktowane z dużym przymrużeniem oka. W zasięgu ręki malucha kładzie się książkę, różaniec, klucze, i tym podobne symbole – dobranie ich jest dowolne, można dodać coś, co symbolizować będzie zawód tradycyjnie uprawiany w rodzinie.

Na podstawie tego, co dziecko weźmie do ręki w pierwszej kolejności, przepowiada się kim będzie w przyszłości. Oczywiście to tylko zabawa, jak np. andrzejkowe przepowiednie.

 

-----

 

Tort na roczek, wypróbowany przepis Agnieszki Usiarczyk*

 

Tort z brzoskwiniami

Biszkopt:

6 jajek

300 g cukru pudru

100 g mąki pszennej

100 g mąki ziemniaczanej

Żółtka ucieramy z połową cukru pudru przez około 8 minut, aż masa będzie puszysta, jasna i gęsta. W drugiej misce ubijamy białka z resztą cukru pudru przez około 8 minut, aż powstanie lśniąca piana (nie będzie idealnie sztywna). Mąki dwukrotnie przesiewamy z wysoka do osobnej miski i mieszamy. Żółtka delikatnie łączymy z białkami (szpatułką).

Następnie do masy przesiewamy 1/3 ilości mąki i łączymy delikatnie szpatułką, nie niszcząc ubitej piany. Wsypujemy kolejną 1/3 mąki i znów delikatnie łączymy. Dodajemy resztę mąki i mieszamy. Ciasto przelewamy do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą tortownicy o średnicy 24 cm, wyrównujemy wierzch i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika.

Pieczemy przez 40 minut. Po upieczeniu odrobinę uchylamy piekarnik i czekamy 3 minuty, następnie uchylamy drzwiczki jeszcze bardziej i czekamy kolejne 3 minuty.

Stopniowo studzimy, wysuwając kratkę z biszkoptem na zewnątrz.

Biszkopt trzeba dokładnie ostudzić przed pokrojeniem, można go przygotować dzień lub dwa dni wcześniej. Po wystudzeniu, chrupiący wierzch odcinamy i zostawiamy, a ciasto kroimy na trzy poziome blaty.

Masa:

500 g sera mascarpone

500 ml śmietany 36 proc.

1 szklanka cukru pudru
 

Zimną śmietankę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem. Mieszamy delikatnie z serem mascarpone i wkładamy do lodówki.

 

Przełożenie:

1 duża puszka brzoskwiń w zalewie

1/2 szklanki konfitury brzoskwiniowej

Jedną połówkę brzoskwini odkładamy do dekoracji, resztę wyciągamy z zalewy i kroimy w kostkę. Mieszamy ze zmiksowaną konfiturą brzoskwiniową.

Nasączenie:

6 łyżek zalewy z puszki

5 łyżek zaparzonej zielonej herbaty, ostudzonej

2 łyżki soku z cytryny

Mieszamy zalewę brzoskwiniową, zieloną herbatę i sok z cytryny.

Dolny krążek biszkoptu kładziemy na paterze, wykładamy połowę przełożenia i skrapiamy 1/3 ilości nasączenia. Na krążek wykładamy 1/3 ilości masy mascarpone i przykrywamy drugim (środkowym) krążkiem. Skrapiamy go 1/3 nasączenia, układamy resztę brzoskwiń i 1/3 masy. Przykrywamy ostatnim, górnym krążkiem i skrapiamy resztą nasączenia. Wierzch i boki pokrywamy ostatnią częścią masy.

Boki tortu można obłożyć pokruszonym wierzchem tortu i okruszkami z przekrojenia lub udekorować wiórkami z czekolady (białej lub ciemnej), które robimy za pomocą obieraczki do warzyw. Wierzch tortu dekorujemy pokrojoną w plasterki brzoskwinią. Tort wstawiamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

 

* źródło: Kwestia smaku z moimi zmianami
 

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

    Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

    Przyjęcie z okazji pierwszych urodzin dziecka - to dobry pomysł?

    Dla dziecka to dzień jak co dzień. Dlatego przede wszystkim nie można mu zaburzyć rutyny dnia i pamiętać, żeby w porze spania nie zapraszać gości.
    Radzę przyjrzeć się dziecku – jakie jest. Jeśli jest lękowe, to źle zniesie tyle bodźców – goście, gwar, prezenty, świeczka do zdmuchnięcia. Ale jeśli dziecko jest przyzwyczajone do dużej liczby ludzi w domu, do zmian i hałasu, to ten dzień nie będzie dla niego szokujący.
    Ważne by impreza była dla dziecka, a nie pretekstem do spotkania dorosłych. Dziecko będzie zadowolone, jeśli będzie miało poczucie, że jest w centrum uwagi, że babcia, która specjalnie tego dnia przyjechała, zajmie się tylko nim. Potem dzieciom jest miło, kiedy oglądając zdjęcia z pierwszych urodzin, widzą, że to był szczególny dzień, ważny dla rodziców
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • mikaa997 | 03-02-2015 11:03:11

    U nas imprezka roczkowa za dwa miesiące. Planujemy rodzinne spotkanie w domu. Chcę by przede wszystkim synek dobrze się czuł i był zadowolony.
  • ewa1989m | 23-03-2015 21:01:04

    Chyba kazda mam chce swojemu dziecku zrobic,niestety nie kazdego na to stac, u nas byl riczek ale nir zapraszalismy wszystkich bo ja mam 5rodzenstwa kazd ma osobr towarzyszaca, moj chlopak ma 7rodzenstwa i kazdy tez.ma osobe towarzyszaca i min jedno dziecko a w.bloku ciezko bylo by sie pomiescic ale wazne ze.baloniki byly,czapeczka dla solenizanta i oczywiescie torcik z kubusiem puchatkiem:-)
  • mamusinka | 30-01-2018 20:29:54

    Ja akurat zamawiałam tort Niestety nie miałam za bardzo czasu by piec Robiłam inne rzeczy takie sałatki czy ciepłą kolacje , natomiast ciasto uz odpuściłam Zwyczajnie bym po prostu nie dała rady.a ciasto zamówiłam w cukierni Sweet Home w Warszawie wspaniale ciasta , zwłaszcza serniki a takze makowce
  • kremowa | 10-03-2019 12:54:37

    To specjalny dzień, u nas było całkiem sporo rodzinki. Niestety, a raczej stety jestem teraz sama w drugiej ciąży, więc postanowiliśmy z mężem, że nnie będziemy męczyć się w kuchni, a wybierzemy profesjonalny catering - padło na firmę ARTS Catering i bardzo nas zadowolili ci państwo Smakowicie było i tanio!

Poczytaj również

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj