Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kuchnia matki karmiącej i małego dziecka

Cel: stop alergii

Większość dzieci moich znajomych jest na coś uczulona. Gdy urodziłam synka, bałam się że i jego dotknie alergia. Nie wiem, czy pomogła mu stosowana dieta, czy dobre geny. Wiem, że zrobiłam wszystko, by uchronić moje dziecko przed alergią.

Karmiąc piersią do swojego menu stopniowo wprowadzaj nowe produkty i obserwuj czy dziecko nie ma na nie uczulenia.

Fot. BE&W

Karmiąc piersią do swojego menu stopniowo wprowadzaj nowe produkty i obserwuj czy dziecko nie ma na nie uczulenia.

- Karmi pani piersią, więc proszę jeść jabłka, banany, buraczki, marchewkę i gotowanego indyka – usłyszałam podczas pierwszej wizyty u pediatry mojego synka, Tadeusza Drożdża. Żadnej wołowiny, cielęciny, żadnych ryb, serów, jajek, żadnych mocnych przypraw. „Zwariuję” - pomyślałam. Mój mąż wziął jednak na serio wszystkie uwagi pediatry i skrupulatnie pilnował, bym przez pierwsze dwa miesiące karmienia jadła najbardziej mdłe dania, jakie można sobie wyobrazić. I poskutkowało. Nasz syn nie miał ani alergii, ani kolek – utrapienia wielu rodziców, zwłaszcza małych synów.

W trzecim miesiącu mogłam powoli wprowadzać do menu nowe produkty – pomidory, ogórki, w czwartym miesiącu – wołowinę, sery. No i ryby, ale tylko mintaja i morszczuka oraz słodkowodne. W innych, jak powiedział lekarz, może być za dużo metali ciężkich. Zasada była prosta – co tydzień coś nowego i obserwowanie dziecka, czy nie ma uczulenia. Jeśli by się pojawiło, wiedziałabym po czym. Po dziewięciu miesiącach jadłam już prawie wszystko.

 

Bezpieczne obiadki ze słoiczków

Zaraz po odstawieniu od piersi dawałam synowi obiady, owoce i jogurty ze słoiczków dla dzieci. Co prawda chciałam podawać dania przygotowane w domu, ale lekarz zasugerował, żebym się zastanowiła. Dziecko powinno jeść produkty czyste, wolne od chemii. - Dziesięć razy kupi pani dobrą marchewkę, a za jedenastym z taką ilością pestycydów i środków chemicznych, że układ immunologiczny dziecka może się załamać i wszystkie wasze starania wezmą w łeb – wyjaśnił. Dodał, że jedzenie w słoiczkach też oczywiście może zawierać chemię, ale w granicach normy, nie szkodzącej dziecku. Do półtora roku kupowaliśmy więc Gerbera, BoboVitę i Hippa.

Potem zaczęłam gotować sama, z produktów od znajomej ze wsi. Sama robię też twarożek, bo ten ze sklepu może zawierać bakterie kałowe, które szkodzą maluchowi, sama też kiszę kapustę. W warzywniakach kapusta bowiem bywa z dodatkiem octu. Jajka kupuję tylko od kur z wolnego wybiegu, a nie z chowu klatkowego. Wodę daję źródlaną, nie mineralną, bo ta może zawierać niewłaściwe dla dziecka ilości pierwiastków.

Czasem zastanawiam się, czy nie przesadzam z tym jedzeniem. Ale jak patrzę, co jedzą dzieci i jakie mają alergie, gdy przypomnę sobie, jak moja znajoma siódmego miesiąca nie wytrzymała mdłego jedzenia i poszła do tureckiej restauracji, a na drugi dzień jej dziecko dostało uczulenia, z którym walczyli 6 lat, to dochodzę do wniosku, że nie.
Kto wie, czy te pierwsze dwa lata nie przeszły tak łagodnie, bo nie zignorowałam wagi tego, co dziecko je. Tak sobie myślę, że nie może być mowy o przesadzie, kiedy chodzi o zdrowie.

 

Rozszerzanie diety dziecka - przeczytaj porady eksperta, poznaj zasady wzbogacania menu niemowlaka i małego dziecka miesiąc po miesiącu.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martynka002 | 07-02-2015 22:55:15

  mi sie zupelnie smaki zmienily po ciazy i apetyt również. Ale staram sie wszystko zawrzeć by mala miala odp witaminy. moniaijulka a co do napojów gazowanych to mam podobnie, mam wielką ochote na sprite / mirinde a może dlatego , że całą ciąze piłam tylko soczki i wode mineralną i organizm potrzebuje ' nowości ;D
 • Modzelka8 | 14-02-2015 17:10:52

  Ja niestety nie mogę jeść nabiału bo Mały ma skazę. Ale teraz rozszerzamy dietę i na razie robiłam sama marchewkę itp. ale kilka razy podałam małemu słoiczek i o wiele bardziej mu smakuje. I skoro rzeczywiście są zdrowsze to chyba przestawimy się zupełnie na słoiczki, przynajmniej do czasu kiedy nie będzie warzyw na działce
 • joani | 14-02-2015 23:05:29

  Słoiczki zdrowsze? Świeże jedzenie od tego w słoiczku różni się tym, że zawiera więcej składników odżywczych, pnieważ nie przechodzi naprawdę długiego procesu przetwarzania, jak jest w przypadku słoiczków. Co też za tym idzie, to przyswajalność np. witamin jest mniejsza od pokarmów przyrządzanych przez nas. To są wielkie koncerny i dają kupę kasy na reklamy i chcą przeonać matki, że ONI najl...
 • mikaa997 | 02-03-2015 10:58:12

  Ja też należę do tych mam które łudzą się że słoiczki są robione z bezpiecznych i przebadanych produktów, dlatego w ziemie kiedy nie mam swojej marcheewki czy owoców (choć część staram się mrozić) to częściej sięgam po słoiczki. Owszem, nie wiemy skąd duże koncerny biorą produkty ale tak samo nie wiemy skąd są te na sklepowej półce.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj