Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kuchnia matki karmiącej i małego dziecka

Cel: stop alergii

Większość dzieci moich znajomych jest na coś uczulona. Gdy urodziłam synka, bałam się że i jego dotknie alergia. Nie wiem, czy pomogła mu stosowana dieta, czy dobre geny. Wiem, że zrobiłam wszystko, by uchronić moje dziecko przed alergią.

Karmiąc piersią do swojego menu stopniowo wprowadzaj nowe produkty i obserwuj czy dziecko nie ma na nie uczulenia.

Fot. BE&W

Karmiąc piersią do swojego menu stopniowo wprowadzaj nowe produkty i obserwuj czy dziecko nie ma na nie uczulenia.

- Karmi pani piersią, więc proszę jeść jabłka, banany, buraczki, marchewkę i gotowanego indyka – usłyszałam podczas pierwszej wizyty u pediatry mojego synka, Tadeusza Drożdża. Żadnej wołowiny, cielęciny, żadnych ryb, serów, jajek, żadnych mocnych przypraw. „Zwariuję” - pomyślałam. Mój mąż wziął jednak na serio wszystkie uwagi pediatry i skrupulatnie pilnował, bym przez pierwsze dwa miesiące karmienia jadła najbardziej mdłe dania, jakie można sobie wyobrazić. I poskutkowało. Nasz syn nie miał ani alergii, ani kolek – utrapienia wielu rodziców, zwłaszcza małych synów.

W trzecim miesiącu mogłam powoli wprowadzać do menu nowe produkty – pomidory, ogórki, w czwartym miesiącu – wołowinę, sery. No i ryby, ale tylko mintaja i morszczuka oraz słodkowodne. W innych, jak powiedział lekarz, może być za dużo metali ciężkich. Zasada była prosta – co tydzień coś nowego i obserwowanie dziecka, czy nie ma uczulenia. Jeśli by się pojawiło, wiedziałabym po czym. Po dziewięciu miesiącach jadłam już prawie wszystko.

 

Bezpieczne obiadki ze słoiczków

Zaraz po odstawieniu od piersi dawałam synowi obiady, owoce i jogurty ze słoiczków dla dzieci. Co prawda chciałam podawać dania przygotowane w domu, ale lekarz zasugerował, żebym się zastanowiła. Dziecko powinno jeść produkty czyste, wolne od chemii. - Dziesięć razy kupi pani dobrą marchewkę, a za jedenastym z taką ilością pestycydów i środków chemicznych, że układ immunologiczny dziecka może się załamać i wszystkie wasze starania wezmą w łeb – wyjaśnił. Dodał, że jedzenie w słoiczkach też oczywiście może zawierać chemię, ale w granicach normy, nie szkodzącej dziecku. Do półtora roku kupowaliśmy więc Gerbera, BoboVitę i Hippa.

Potem zaczęłam gotować sama, z produktów od znajomej ze wsi. Sama robię też twarożek, bo ten ze sklepu może zawierać bakterie kałowe, które szkodzą maluchowi, sama też kiszę kapustę. W warzywniakach kapusta bowiem bywa z dodatkiem octu. Jajka kupuję tylko od kur z wolnego wybiegu, a nie z chowu klatkowego. Wodę daję źródlaną, nie mineralną, bo ta może zawierać niewłaściwe dla dziecka ilości pierwiastków.

Czasem zastanawiam się, czy nie przesadzam z tym jedzeniem. Ale jak patrzę, co jedzą dzieci i jakie mają alergie, gdy przypomnę sobie, jak moja znajoma siódmego miesiąca nie wytrzymała mdłego jedzenia i poszła do tureckiej restauracji, a na drugi dzień jej dziecko dostało uczulenia, z którym walczyli 6 lat, to dochodzę do wniosku, że nie.
Kto wie, czy te pierwsze dwa lata nie przeszły tak łagodnie, bo nie zignorowałam wagi tego, co dziecko je. Tak sobie myślę, że nie może być mowy o przesadzie, kiedy chodzi o zdrowie.

 

Rozszerzanie diety dziecka - przeczytaj porady eksperta, poznaj zasady wzbogacania menu niemowlaka i małego dziecka miesiąc po miesiącu.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martynka002 | 07-02-2015 22:55:15

  mi sie zupelnie smaki zmienily po ciazy i apetyt również. Ale staram sie wszystko zawrzeć by mala miala odp witaminy. moniaijulka a co do napojów gazowanych to mam podobnie, mam wielką ochote na sprite / mirinde a może dlatego , że całą ciąze piłam tylko soczki i wode mineralną i organizm potrzebuje ' nowości ;D
 • Modzelka8 | 14-02-2015 17:10:52

  Ja niestety nie mogę jeść nabiału bo Mały ma skazę. Ale teraz rozszerzamy dietę i na razie robiłam sama marchewkę itp. ale kilka razy podałam małemu słoiczek i o wiele bardziej mu smakuje. I skoro rzeczywiście są zdrowsze to chyba przestawimy się zupełnie na słoiczki, przynajmniej do czasu kiedy nie będzie warzyw na działce
 • joani | 14-02-2015 23:05:29

  Słoiczki zdrowsze? Świeże jedzenie od tego w słoiczku różni się tym, że zawiera więcej składników odżywczych, pnieważ nie przechodzi naprawdę długiego procesu przetwarzania, jak jest w przypadku słoiczków. Co też za tym idzie, to przyswajalność np. witamin jest mniejsza od pokarmów przyrządzanych przez nas. To są wielkie koncerny i dają kupę kasy na reklamy i chcą przeonać matki, że ONI najl...
 • mikaa997 | 02-03-2015 10:58:12

  Ja też należę do tych mam które łudzą się że słoiczki są robione z bezpiecznych i przebadanych produktów, dlatego w ziemie kiedy nie mam swojej marcheewki czy owoców (choć część staram się mrozić) to częściej sięgam po słoiczki. Owszem, nie wiemy skąd duże koncerny biorą produkty ale tak samo nie wiemy skąd są te na sklepowej półce.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj