Dobrze dobrana i zróżnicowana dieta w pełni zaspokaja potrzeby dziecka również, jeśli chodzi o dostarczenie mu w odpowiednich proporcjach witamin.
Dlatego po witaminowe preparaty z apteki sięga się rzadko i tylko wtedy, gdy dziecku zapisze je pediatra, np. po wyczerpującej i długiej chorobie albo jeśli dieta malucha okaże się zbyt monotonna.Witaminy są związkami chemicznymi koniecznymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, ale w postaci preparatów można dziecku dostarczyć wręcz szkodliwych substancji chemicznych. Przede wszystkim jednak groźne może być tzw. przewitaminizowanie.
W czym, jakie witaminy
Witaminy dzielą się na dwie grupy: rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K, F) oraz rozpuszczalne w wodzie (witamina C i liczna grupa witamin B). Pierwsze występują głównie w maśle, tranie, żółtku, mleku i olejach roślinnych, drugie w mięsie, produktach zbożowych, jarzynach i owocach.
Jeśli chodzi o witaminę D, niezbędną do przyswajania wapnia, dzieciom do 2 lat podaje się ją dodatkowo w kroplach, by zapobiec krzywicy (według zaleceń pediatry).
Sposób na podanie witaminy D
Jak wiele czynności pielęgnacyjnych przy pierwszym dziecku, tak i wkraplanie witaminy wrzeszczącemu i głodnemu maluszkowi jest niezwykle stresujące. Koleżanka zdradziła mi jak to robić bezstresowo. Wystarczy spuścić kropelkę witaminy na sutek i podać szybko pierś niecierpliwemu dziecku. Jeśli jednak karmisz z butelki, musisz na maleńkiej łyżeczce podać witaminę D rozpuszczoną w mleku. Nie wpuszczaj nigdy witaminy do butelki, bo nie masz pewności, że dziecko wypije całą porcję.
Często lekarze proponują podawanie witaminy D tylko przez jesień i zimę, kiedy nie ma słońca. W pogodną wiosnę i lato wystarczy bowiem godzina spaceru zamiast kropli witaminy.
mysia83 | 13-01-2015 21:33:36
donnavito | 17-01-2015 23:25:51
mikaa997 | 04-02-2015 11:59:14
Marlenka33 | 31-03-2015 20:49:45