Po ukończeniu 7. miesiąca życia nadal podstawą diety dziecka powinno być mleko mamy lub mleczna mieszanka. Większość dzieci jest już gotowa na rozpoczęcie nauki gryzienia i żucia. Dziecko ma już dolne i górne jedynki, ale nawet jeśli ząbków jeszcze nie widać, silne dziąsła dają radę z większością podawanych pokarmów.
Dzieciom karmionym piersią możemy zastąpić jeden posiłek mleczny np. zupką.
Dieta dziecka po 7 miesiącu – nowości
Mijają dwa miesiące odkąd wprowadziliśmy do diety gluten w formie kaszki manny i kleiku.
W ósmym miesiącu życia dziecka przychodzi czas rozszerzanie diety dziecka o inne rodzaje kasz, np. niepaloną gryczaną czy krakowską. Uwaga! Dziecku w tym wieku już nie musimy ich miksować na papkę. Ziemniaków też nie trzeba już rozdrabniać na puree, można je ugnieść widelcem.
Do diety dziecka możemy w tym miesiącu wprowadzić:
- brzoskwinie,
- gruszki,
- banany.
Karmienie niemowląt po 7 miesiącu - porady
W zimie, kiedy nie ma świeżych owoców, najlepiej skorzystać z gotowych przecierów dla niemowląt lub z mrożonek. Uwaga! Jadłospis niemowlaka i małego dziecka nie może uwzględniać nowalijek. Również wczesną wiosną znacznie lepszym rozwiązaniem są dania ze słoiczków lub mrożone warzywa.
Oczywiście, nadal owoce dziecko powinno dostawać w formie przecierów, ale można też zacząć eksperymenty z podaniem dziecku gotowanej marchewki czy kawałka banana do rączki. Uwaga! Dziecko musi siedzieć, a my musimy być koło niego. Dziecko bardzo łatwo może się zakrztusić lub ugryźć zbyt duży kawałek, więc potrzebna jest czujność dorosłego. Jednak oswajanie dzieci z taką formą jedzenia zmniejsza prawdopodobieństwo, że w późniejszym etapie maluch okaże się niejadkiem.
Dania doprawiajmy ziołami, np. majerankiem, koperkiem, natką pietruszki, kolendrą. Moja córka przepadała za zupkami doprawionymi pietruszką czy koperkiem.
Rozszerzanie diety niemowląt, rozszerzanie diety małych dzieci miesiąc po miesiącu