Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Przepisy są jednoznaczne: fotelik samochodowy, potem podstawka

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Fot. iStockphoto

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Według badań TNS OBOP wykonanych na zlecenie Instytutu Transportu Samochodowego, rodzice najstaranniej dbają o bezpieczne przewożenie najmłodszych dzieci. 80 procent niemowlaków podróżuje w fotelikach samochodowych. Im dziecko starsze, tym dbałość rodziców słabnie. Tylko połowa dzieci, które skończyły cztery lata ma zapewnione podczas jazdy samochodem bezpieczeństwo.

15 maja 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, dotyczące przewożenia dzieci - starszych niż trzyletnie - w samochodach osobowych. Najważniejsze zmiany to:

- brak granicy 12 lat, do której trzeba było przewozić dziecko w foteliku samochodowym. Konieczność stosowania fotelika będzie zależna wyłącznie od wzrostu dziecka - po przekroczeniu 135 cm dziecko na tylnym siedzeniu będzie mogło być przewożone pod warunkiem prawidłowego zapięcia w pasy bezpieczeństwa (przed zmianą każde dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należało przewozić w foteliku samochodowym),

- możliwość przewożenia dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu (bez fotelika), jeśli w pojeździe podróżuje dwoje innych dzieci w fotelikach i w samochodzie nie można zainstalować trzeciego fotelika. Eksperci krytykowali tą zmianę, argumentując, że każde dziecko powinno mieć zapewnione takie samo bezpieczeństwo,

- zakaz przewożenia dzieci pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa,

- zakaz przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika.

Eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego radzą jednak rodzicom, by nie kierowali się wyłącznie przepisami i nadal korzystali z urządzeń zwiększających bezpieczeństwo dziecka - w przypadku dzieci młodszych i drobniejszych z fotelika, w przypadku starszych i zbliżających się do granicy wzrostu - z podstawki. Warto przy tym pamiętać, że ważniejszym parametrem jest wzrost niż wiek.

Fotelik ani podstawka nie są też wymagane w taxi, karetce i radiowozie.

Niezależnie od tego, czy dziecko siedzi w foteliku, czy na podstawce, jego głowa nie może wystawać ponad zagłówek, bo w razie wypadku dziecko może mieć złamane kręgi szyjne o krawędź zagłówka. Górny pas musi przechodzić jak u dorosłego – przez klatkę piersiową, a nie przez szyję, bo w razie uderzenia pas udusi dziecko. Po posadzeniu dziecka zawsze trzeba pamiętać o naciągnięciu pasów, aby fotelik nie bujał się, lecz był solidnie osadzony.

 

Podstawka

Dla większych dzieci (powyżej 25 kg) warto kupić podstawkę. Nadaje się z reguły do wykorzystania dla dzieci ważących do 36 kg, a jej zaletą jest ochrona brzucha dziecka. Kości miednicy nawet starszych dzieci nie mają przednich górnych kolców biodrowych, przez co w razie wypadku pas łatwo zsuwa się z miednicy, powodując obrażenia brzucha. Takim obrażeniom podlega w razie wypadku samochodowego co czwarte dziecko w wieku od 4 do 10 lat. W czasie zderzenia z prędkością 64 km/h niezabezpieczony niczym pas naciska na trzewia z siłą 1,5 kN (ok. 150 kg). Fotelik zwykły redukuje ją do 1,2 kN, zaś foteliki z integralnymi ogranicznikami (w kształcie rogów, pod którymi przechodzi dolny odcinek pasa) do 0,5 kN.

 

Za granicą dziecko na tylnej kanapie

Przepis o przewożeniu dzieci w fotelikach dotyczy samochodów z pasami bezpieczeństwa. Pasy przednich siedzeń są obowiązkowe w autach o pojemności powyżej 1,4 l od 30 czerwca 1971 roku, w samochodach z silnikami od 1,0 do 1,4 l od 31 grudnia 1971 roku, w pozostałych od 30 czerwca 1972 roku. Na siedzeniach pozostałych pasy są obowiązkowe w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 30 czerwca 1993 roku.

W Austrii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Francji, Grecji, Holandii, Niemczech, Litwie, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Turcji i we Włoszech dzieci do 12 lat muszą być przewożone na tylnej kanapie.

I jeszcze jedno: warto też sprawdzić, jaką zabawkę dziecko zabiera na drogę. Nie powinna mieć ostrych krawędzi i nie może być ciężka, aby nie skaleczyło się nią w razie nagłego hamowania.
 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159, 0202oliwcia, igaigs.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj