Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nie chcemy straszyć rodziców nowotworem u dziecka, ale co powinno skłonić ich do konsultacji z lekarzem?

Twój Ekspert Hematolog, Onkolog Dziecięcy

Nowotwory dziecięce są nowotworami w większości bardzo dynamicznie rozwijającymi się. W przypadku białaczki, gdzie rozwój następuje bardzo dynamicznie, niezwykle ważnym jest, jak szybko uda rozpoznanie postawić i kiedy rozpocznie się leczenie.

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Fot. Archiwum

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Szybkie rozpoznanie to mniejsze zaawansowanie nowotworu, a tym samym zdecydowanie większa szansa przeżycia dziecka.

Nowotwory przebiegają niekiedy bardzo skrycie i podstępnie. Pierwszą rzeczą zauważalną u dziecka może być zmiana usposobienia. Dziecko staje się apatyczne, słabe, mniej aktywne. Niemowlęta, które już chodziły, czy stały przy czymś, nagle zaczynają siadać a postawione na nóżki płaczą i ponownie siadają. Jaka jest tego przyczyna? Bóle w kończynach dolnych. Niemowlę inaczej nie jest w stanie nam tego pokazać. Staje się bledsze, traci apetyt, zaczynają pojawiać się powiększone węzły chłonne.

Mogą wystąpić takie objawy jak niewiadomego pochodzenia podwyższona temperatura, czasami wysypki, powiększenia narządów - wątroby, śledziony, może także pojawić się świąd skóry. To są te wszystkie objawy, bardzo zresztą niecharakterystyczne, ponieważ mogą towarzyszyć także chorobom infekcyjnym. Mogą one niestety również być pierwszymi zwiastunami choroby nowotworowej. Na ogół we wszystkich infekcjach pierwszym wskazaniem jest wykonanie morfologii. Jeżeli w morfologii krwi stwierdzimy cechy anemii, czyli poziom hemoglobiny będzie się obniżał, jeżeli liczba płytek krwi będzie niższa, co na skórze zacznie objawiać się wybroczynami, albo wylewami, jeżeli dziecko będzie miało więcej sińców niż wynikałoby to z jego aktywności życiowej, to jest to wskazówka do tego, aby zgłosić się do lekarza, najpierw podstawowej opieki zdrowotnej, a potem do nas, hematologów.

 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zmiany skórne, płacz, pediatra, krew, choroby, anemia

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W wieku niemowlęcym rogowacenie skóry objawia się rzadko. Rogowacenie skóry najczęściej występuje u dzieci między pierwszym a piątym rokiem życia i może współistnieć z AZS.

Nadmierne rogowacenie skóry

Mama trzynastomiesięcznego Rafałka jest przerażona po ostatniej wizycie u dermatologa. U chłopca stwierdzono przymieszkowe rogowacenie skóry. Krostki, które maluch ma na buzi, rączkach i nóżkach utrzymują się już prawie rok. Lekarz rodzinny uspokajał, że...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj