Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta małego ucznia

Zapobiegnijmy otyłości naszych dzieci

To wina rodziców: nie dali dobrego przykładu i nie nauczyli dzieci zdrowo jeść, gdy był na to czas. Lekarze biją na alarm: rośnie liczba otyłych nastolatków. Pamiętajmy tylko prawidłowa, zbilansowana dieta uchroni dziecko przed nadwagą, popsutymi zębami i da energię do nauki i zabawy.
 

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

Fot. BE@W

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

Młody organizm bardzo intensywnie się rozwija, a do rozwoju potrzebuje dużo energii i składników odżywczych, które powinny być dostarczone z pożywieniem. - Jeśli zamiast nich otrzymuje puste kalorie pochodzące np. ze słodyczy, może to skutkować brakiem podstawowych składników do wzrostu i prawidłowego funkcjonowania, a także przyczynić się do powstania nadwagi.
 

W jadłospisie dzieci dziś coraz częściej brakuje błonnika, witamin, antyutleniaczy i cennych minerałów, bo rodzice zastępują regularne posiłki słodkimi przekąskami, lodami, batonikami lub fast foodami - mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk.
Dieta każdego ucznia powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, takie jak witaminy, węglowodany, białko, tłuszcze czy minerały, potrzebne do prawidłowego rozwoju. Trzeba też pamiętać, że im starsze dziecko, tym mniej rodzice kontrolują co jadło w ciągu dnia.

Aby większa swoboda nie oznaczała jedzenia byle jakich dań lub niezdrowych smakołyków ze szkolnego sklepiku, należy odpowiednio zaplanować jadłospis małego ucznia, ucząc go tym samym zasad zdrowego żywienia. - Niezwykle ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe rodziców. Jeśli chcemy uchronić dzieci przed chorobami, zwiększyć ich odporność i ułatwić przyswajanie wiedzy, musimy nie tylko przekazywać im zasady zdrowego odżywania, ale też być dla nich najlepszym przykładem - mówi Aleksandra Bigott, dietetyk z Centrum Naturhouse.

 

Codziennie mleko, warzywa i owoce

- Dzienne zapotrzebowanie energetyczne najmłodszych dzieci wynosi 80-90 kcal na 1 kg masy ciała, czyli ok. 1400-2000 kcal – informuje Aleksandra Bigott.

Codzienna dieta powinna składać się z pięciu lekkostrawnych dań. W menu powinny się znaleźć produkty mleczne i fermentowane, które są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, niezbędnego do prawidłowego kształtowania układu kostnego. Zaleca się, by każdego dnia dziecko wypijało szklankę mleka lub jadło jogurt, kefir albo maślankę (źle ukształtowany w dzieciństwie układ kostny, w życiu dorosłym bardziej narażony jest na osteoporozę!) .

W codziennych posiłkach nie może zabraknąć warzyw oraz owoców zawierających błonnik, witaminy i składniki mineralne. Na talerzu powinny znaleźć się węglowodany w postaci ryżu, makaronów czy ziemniaków oraz chude mięso lub ryby, dostarczające aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i cennych pierwiastków, m.in. magnezu, wapnia, jodu czy fosforu.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: cendrusia, b176210671, ojciec_chrzestny.

Komentarze

  • wojtaszek | 19-01-2015 21:49:20

    Pamiętam jak w czasach kiedy ja chodziłąm do podstawówki była akcja szkalnka mleka i na przerwie każde dzicko dostawało szklankę ciepłego pysznego mleka. U nas w szkole podgrzewała je urocza starsza pani która w na piec kaflowy kładła gałązkę jodły i pachniało jodłą lub świerkiem. Niestety dziś coraz więcej dzieci je na śniadanie drożdżówkę, kanapkę mleczną lub batonika a znam przypadki dzieci ...
  • donnavito | 31-01-2015 21:04:49

    A sa tak świetne pojemniki na śniadanie do szkoly, z wydzielonymi miejscami nawet na sos do sałatki.
  • Modzelka8 | 20-02-2015 19:16:19

    Kiedyś do szkoly dostawaliśmy zwykłą kanapkę z sałatą i wędliną i było dobrze. Ważne, żeby nie przesadzać ze słodyczami, można jedynie raz w tygodniu pozwolić dziecku zjeść na drugie śniadanie batonika
  • pasia24 | 21-02-2015 19:13:15

    Najwazniejszy pierwszy krok i postawa rodzica! Zamienilismy sok na wode sami mamy bidony, dzieci swoje. My pijemy one pija. Kolezance powiedzialam nie biore na pl zabaw slodyczy wezme jakbka, winogrona, joguty. Ona zrobila to samo i dziala- mamusie nakrecajcie sie, przychodza do Was maluchy dajdzie kawalki jablka, banana jogurty zapomna o cistkach, pomozcie im w tym. Do szkoly poniewaz nie ma...

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj