Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta małego ucznia

Zapobiegnijmy otyłości naszych dzieci

To wina rodziców: nie dali dobrego przykładu i nie nauczyli dzieci zdrowo jeść, gdy był na to czas. Lekarze biją na alarm: rośnie liczba otyłych nastolatków. Pamiętajmy tylko prawidłowa, zbilansowana dieta uchroni dziecko przed nadwagą, popsutymi zębami i da energię do nauki i zabawy.
 

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

Fot. BE@W

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

Młody organizm bardzo intensywnie się rozwija, a do rozwoju potrzebuje dużo energii i składników odżywczych, które powinny być dostarczone z pożywieniem. - Jeśli zamiast nich otrzymuje puste kalorie pochodzące np. ze słodyczy, może to skutkować brakiem podstawowych składników do wzrostu i prawidłowego funkcjonowania, a także przyczynić się do powstania nadwagi.
 

W jadłospisie dzieci dziś coraz częściej brakuje błonnika, witamin, antyutleniaczy i cennych minerałów, bo rodzice zastępują regularne posiłki słodkimi przekąskami, lodami, batonikami lub fast foodami - mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk.
Dieta każdego ucznia powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, takie jak witaminy, węglowodany, białko, tłuszcze czy minerały, potrzebne do prawidłowego rozwoju. Trzeba też pamiętać, że im starsze dziecko, tym mniej rodzice kontrolują co jadło w ciągu dnia.

Aby większa swoboda nie oznaczała jedzenia byle jakich dań lub niezdrowych smakołyków ze szkolnego sklepiku, należy odpowiednio zaplanować jadłospis małego ucznia, ucząc go tym samym zasad zdrowego żywienia. - Niezwykle ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe rodziców. Jeśli chcemy uchronić dzieci przed chorobami, zwiększyć ich odporność i ułatwić przyswajanie wiedzy, musimy nie tylko przekazywać im zasady zdrowego odżywania, ale też być dla nich najlepszym przykładem - mówi Aleksandra Bigott, dietetyk z Centrum Naturhouse.

 

Codziennie mleko, warzywa i owoce

- Dzienne zapotrzebowanie energetyczne najmłodszych dzieci wynosi 80-90 kcal na 1 kg masy ciała, czyli ok. 1400-2000 kcal – informuje Aleksandra Bigott.

Codzienna dieta powinna składać się z pięciu lekkostrawnych dań. W menu powinny się znaleźć produkty mleczne i fermentowane, które są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, niezbędnego do prawidłowego kształtowania układu kostnego. Zaleca się, by każdego dnia dziecko wypijało szklankę mleka lub jadło jogurt, kefir albo maślankę (źle ukształtowany w dzieciństwie układ kostny, w życiu dorosłym bardziej narażony jest na osteoporozę!) .

W codziennych posiłkach nie może zabraknąć warzyw oraz owoców zawierających błonnik, witaminy i składniki mineralne. Na talerzu powinny znaleźć się węglowodany w postaci ryżu, makaronów czy ziemniaków oraz chude mięso lub ryby, dostarczające aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i cennych pierwiastków, m.in. magnezu, wapnia, jodu czy fosforu.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: cendrusia, b176210671, ojciec_chrzestny.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj