Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta małego ucznia

Zapobiegnijmy otyłości naszych dzieci

To wina rodziców: nie dali dobrego przykładu i nie nauczyli dzieci zdrowo jeść, gdy był na to czas. Lekarze biją na alarm: rośnie liczba otyłych nastolatków. Pamiętajmy tylko prawidłowa, zbilansowana dieta uchroni dziecko przed nadwagą, popsutymi zębami i da energię do nauki i zabawy.
 

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

Fot. [email protected]

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

 

Zęby chorują, rodzice się nie przejmują

Z ankiety przeprowadzonej przez katowickie centrum stomatologiczne Dentim clinic wynika, że 68 proc. rodziców daje dzieciom kieszonkowe na przekąskę ze szkolnego sklepiku.

Jednocześnie 43 proc. twierdzi, że nie ma pojęcia, co dziecko w nich kupuje na przerwie.

32 proc. rodziców wie, że to menu składa się najczęściej z chipsów i słodyczy.

- Dieta szkolna, składająca się z chipsów, żelków, batonów, czekoladek i słodkich ciasteczek jest przyczyną wysokiego wskaźnika próchnicy wśród najmłodszych. Ten sięga dziś aż 95 proc. Zalegający na zębach cukier sprawia, że drobnoustroje przekształcają go w groźny dla szkliwa kwas. Po jedzeniu, na zębach pozostaje groźny dla szkliwa nalot, który powinien być natychmiast usunięty pastą i szczotką do zębów. Niestety u dzieci zalega on przez wiele godzin zajęć lekcyjnych. W efekcie spada dziecku poziom pH w ustach i rozwija się próchnica - mówi Wojciech Fąferko, stomatolog z Dentim clinic.

 

W USA myją zęby na przerwach

Inną przyczyną chorób zębów jest zaniedbywanie higieny jamy ustnej.

98 proc. rodziców przyznaje, że ich dziecko nie zabiera do szkoły szczoteczki do zębów.

W 54 proc. przypadków, dzieci myją zęby zaraz po powrocie ze szkoły.

W ponad 40 proc. dopiero przed snem - wynika z sondy Dentim clinic.

Zdaniem dentystów to zbyt rzadko. – Uczeń spędza w szkole często ponad 8 godzin, na każdej przerwie dokarmiając bakterie. Trzeba wiedzieć, że ponad 8-godzinna przerwa w szczotkowaniu sprawia, że nawet zdrowe soki owocowe, jogurty, owoce, mleko czy warzywa mogą być przyczyną próchnicy, bo każdy z tych produktów pozostawia na zębach nalot. Pamiętajmy, że owoce również zawierają cukry. Plus jest taki, że wiele z tych produktów, dostarcza organizmowi potrzebny wapń, który wzmacnia zęby – mówi dr Fąferko.
Zdaniem dentystów, sytuacja poprawiłaby się gdyby do szkół wróciły przerwy, podczas, których uczono mycia zębów. Wspólne szczotkowanie zębów pamięta dziś aż 78 proc. rodziców. To, że taka praktyka obecna jest jeszcze dziś w szkołach, deklaruje jedynie 5 proc. - W USA nikogo nie dziwi, szczoteczka do zębów zapakowana razem ze śniadaniem. W Polsce to wciąż rzadkość – mówi dr Fąferko.

 

*Sondę Dentim clinic przeprowadzono we wrześniu 2011 r. wśród 1000 osób w wieku 27-55 lat, mających dzieci w wieku szkolnym.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: cendrusia, b176210671, ojciec_chrzestny.

Komentarze

 • wojtaszek | 19-01-2015 21:49:20

  Pamiętam jak w czasach kiedy ja chodziłąm do podstawówki była akcja szkalnka mleka i na przerwie każde dzicko dostawało szklankę ciepłego pysznego mleka. U nas w szkole podgrzewała je urocza starsza pani która w na piec kaflowy kładła gałązkę jodły i pachniało jodłą lub świerkiem. Niestety dziś coraz więcej dzieci je na śniadanie drożdżówkę, kanapkę mleczną lub batonika a znam przypadki dzieci ...
 • donnavito | 31-01-2015 21:04:49

  A sa tak świetne pojemniki na śniadanie do szkoly, z wydzielonymi miejscami nawet na sos do sałatki.
 • Modzelka8 | 20-02-2015 19:16:19

  Kiedyś do szkoly dostawaliśmy zwykłą kanapkę z sałatą i wędliną i było dobrze. Ważne, żeby nie przesadzać ze słodyczami, można jedynie raz w tygodniu pozwolić dziecku zjeść na drugie śniadanie batonika
 • pasia24 | 21-02-2015 19:13:15

  Najwazniejszy pierwszy krok i postawa rodzica! Zamienilismy sok na wode sami mamy bidony, dzieci swoje. My pijemy one pija. Kolezance powiedzialam nie biore na pl zabaw slodyczy wezme jakbka, winogrona, joguty. Ona zrobila to samo i dziala- mamusie nakrecajcie sie, przychodza do Was maluchy dajdzie kawalki jablka, banana jogurty zapomna o cistkach, pomozcie im w tym. Do szkoly poniewaz nie ma...

Poczytaj również

Polecamy

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku.

Co warto wiedzieć o zapłodnieniu? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie?

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego wiele par ma problemy ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zapłodnienia, kiedy udało się począć dziecko.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj