Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zasady zdrowego odżywiania się dla kobiet w ciąży

Uniwersalne menu

Produkty zbożowe, takie jak zboża, ziarna, nasiona i pestki powinny być głównym źródłem energii dla kobiet w ciąży.

Zalecane są tłuste, morskie ryby  śledź, makrela, łosoś, szprotki, sardynki, halibut.

Fot. iStockphoto

Zalecane są tłuste, morskie ryby śledź, makrela, łosoś, szprotki, sardynki, halibut.

Jesteś w ciąży? Jedz 4-6 pełnowartościowych posiłków dziennie.

W każdym powinno być białko zwierzęce i roślinne, węglowodany złożone i proste (zboża, ziarna, owoce, miód), naturalne witaminy w postaci warzyw i owoców oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, ziarna, oliwa z oliwek).

W jadłospisie kobiety w ciąży powinny być produkty mleczne (mleko, maślanka, kefir, jogurty naturalne). Należy unikać konserwantów i dodatków smakowych w produktach mlecznych. Zamiast tego dodawać naturalne, mrożone lub suszone owoce albo miód pszczeli.

2-3 razy w tygodniu kobieta w ciąży powinna jeść chude mięso, w pozostałe dni tłuste, morskie ryby. Polecany jest śledź, makrela, łosoś, szprotki, sardynki, halibut.

Jedz dziennie 5-6 porcji warzyw i owoców do każdego posiłku. To niezbędna porcja witamin i minerałów dla mamy i dziecka.

Pij dużo wody mineralnej, najlepiej między posiłkami (od 1,5 –3 litrów dziennie).

Kobieta w ciąży powinna całkowicie wyeliminować z codziennego jadłospisu bezwartościowe, konserwowane, wielokrotnie przetwarzane tłuste produkty.

Unikaj jedzenia złych, trans kwasów tłuszczowych, konserwantów, barwników, cukru rafinowanego w szczególności występujących w fast -foodach, słodyczach i napojach gazowanych.

Ogranicz jedzenie ciast, ciasteczek, czekolad i słodyczy. Zamień je na suszone i świeże owoce, miód, orzechy, pestki i ziarna.

Ogranicz solenie. Zastąp ją naturalnymi ziołami i przyprawami. Ogranicz ostre przyprawy.

Wyeliminuj napoje gazowane, soki owocowe konserwowane chemicznie, napoje energetyczne.

  
* konsultacja - Anna Lewitt dietetyk i trener żywienia oraz właścicielka Centrum Treningu Osobistego i Dietetyki Ego w Warszawie

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, halina2159.

Komentarze

  • mikaa997 | 09-02-2015 17:28:44

    Warto zwrócić też uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Polecam gotowanie warzyw na parze, unikanie smażonych i ciężkich potraw oraz zrezygnowanie z dodatków typu: zupa w proszku, przyprawa typu wegera, magi itp.
  • Doris85 | 04-04-2015 11:00:28

    Dobrze jest stosowac wlasciwa diete juz w momencie staran o dziecko. I zwrocic uwage nie tylko na eliminowanie produktow szkodliwych, ale i wlasciwy dobor skladnikow w naszym codziennym menu. I kontynuowac taki sposob odzywiania zawsze - a nie tylko w ciazy.
  • Adelajda04 | 17-08-2016 15:17:31

    A czy to prawda, że w ciąży nie można pić zielonej herbaty? Wiem, że ona w dużej ilości nie jest wskazana ogólnie, ale gdzieś obiło mi się o uszy, że w ciąży najlepiej nie pić jej wcale... to prawda?
  • pauliska | 08-02-2017 09:28:54

    częstsze ale mniejsze posiłki ogólnie dieta bardzo zróżnicowana, można poszperać w necie w poszukiwaniu jakichś jadłospisów dla ciężarnych, ja ostatnio polubiłam stronkę świadome macierzyństwo

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj