Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta małego ucznia

Zapobiegnijmy otyłości naszych dzieci

To wina rodziców: nie dali dobrego przykładu i nie nauczyli dzieci zdrowo jeść, gdy był na to czas. Lekarze biją na alarm: rośnie liczba otyłych nastolatków. Pamiętajmy tylko prawidłowa, zbilansowana dieta uchroni dziecko przed nadwagą, popsutymi zębami i da energię do nauki i zabawy.
 

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

Fot. BE@W

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

 

Śniadanie najważniejsze

Obowiązkowe jest pożywne śniadanie, zjadane przed wyjściem do szkoły i drugie śniadanie, które uczeń zabierze ze sobą. - Oprócz kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, powinien znaleźć się owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej woda – podpowiada Bigott.

Na przekąskę między posiłkami, dietetycy polecają np. orzechy, gorzką czekoladę lub migdały, które dodatkowo wpłyną korzystnie na pracę umysłu i wzmocnią koncentrację. Po powrocie do domu dziecko powinno zjeść podwieczorek oraz lekką kolację.

Zdecydowanie należy ograniczyć produkty przetworzone, białe pieczywo oraz słodycze, powodujące próchnicę zębów i otyłość. - Odpowiednio skomponowany jadłospis, oparty na regularnych i pełnowartościowych posiłkach sprawi, że dziecko będzie miało mniejszą ochotę na tuczące słodycze i fast foody – zapewnia dietetyk.

 

Coraz więcej grubych dzieci

Warto również sprawdzić jakie obiady oferuje szkolna stołówka, a także czy w szkolnym sklepiku dostępne są wartościowe produkty.

Przykładem szkoły, która dba o zdrowie swoich uczniów jest np. Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie pod Wrocławiem. W niej dzieci nie piją coli, tylko same wyciskają soki, zamiast batonów wybierają marchewki i robią kanapki. Wszystkie warzywa i część owoców pochodzą od dostawcy z sąsiedniej wsi. Na ścianach wiszą przepisy na krokodyla z ogórka, łódki z jajek i hasło „Jedz lokalnie, myśl globalnie”.

Przed niezdrowymi przekąskami z większości szkolnych sklepików przestrzegają lekarze, dietetycy i dentyści. W Polsce coraz więcej dzieci ma nadwagę lub jest otyła.

Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadziło projekt badawczy „Olaf”, dotyczący między innymi oceny masy ciała. Z badań wynika, że częstość występowania nadwagi i otyłości w grupie dzieci od 7-18 roku życia ocenia się na 18 proc. u chłopców i 14 proc u dziewcząt. -

Przyczyn otyłości możemy się doszukiwać już w okresie prenatalnym lub niemowlęcym. Nieprawidłowy sposób odżywania się kobiety w ciąży, karmienie sztuczne zastępujące naturalny pokarm czy przekarmianie noworodka mogą doprowadzić do poszerzenia objętości żołądka, co skutkuje nadmierną potrzebą jedzenia. Duże znaczenie mają także nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które wynosimy z domu, a następnie przekazujemy swoim dzieciom. Rodzice powinni stale kontrolować wagę dziecka. Do interpretacji wyniku niezbędne są siatki centylowe, dostępne u lekarza lub u nas. Na nadwagę należy reagować zawsze. Nie oznacza to, że mamy odchudzać 4- letnie dziecko, ale od początku warto starać się wprowadzać zasady zdrowego żywienia, by jadło ono smacznie i zdrowo. Trzeba pamiętać, że nadmierna waga obciąża wszystkie narządy i zakłóca ich prawidłowy rozwój. Co więcej, dzieci otyłe zmagają się z wieloma kompleksami, są wyśmiewane przez rówieśników, odstają od nich pod względem sprawności fizycznej - mówi Zofia Urbańczyk.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: cendrusia, b176210671, ojciec_chrzestny.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Tzw. pozycja żabki sprzyja przebudowie i rozwojowi stawów biodrowych.

Stawy biodrowe. Dysplazja

Na sto dzieci kilkoro rodzi się z dysplazją stawu biodrowego, czyli ze źle ukształtowanym stawem biodrowym. Polega to na tym, że główka kości udowej nie pasuje do panewki albo panewka jest zbyt płaska. USG bioderek robi się dzieciom już w drugim miesiącu...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

To w jaki sposób jemy i zachowujemy się przy stole jest wzorem dla dziecka.

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj