Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta małego ucznia

Zapobiegnijmy otyłości naszych dzieci

To wina rodziców: nie dali dobrego przykładu i nie nauczyli dzieci zdrowo jeść, gdy był na to czas. Lekarze biją na alarm: rośnie liczba otyłych nastolatków. Pamiętajmy tylko prawidłowa, zbilansowana dieta uchroni dziecko przed nadwagą, popsutymi zębami i da energię do nauki i zabawy.
 

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

Fot. [email protected]

Na drugie, szkolne śniadanie dziecko powinno dostać z domu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej wodę.

 

Śniadanie najważniejsze

Obowiązkowe jest pożywne śniadanie, zjadane przed wyjściem do szkoły i drugie śniadanie, które uczeń zabierze ze sobą. - Oprócz kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, powinien znaleźć się owoc, koktajl z musli oraz coś do picia, najlepiej woda – podpowiada Bigott.

Na przekąskę między posiłkami, dietetycy polecają np. orzechy, gorzką czekoladę lub migdały, które dodatkowo wpłyną korzystnie na pracę umysłu i wzmocnią koncentrację. Po powrocie do domu dziecko powinno zjeść podwieczorek oraz lekką kolację.

Zdecydowanie należy ograniczyć produkty przetworzone, białe pieczywo oraz słodycze, powodujące próchnicę zębów i otyłość. - Odpowiednio skomponowany jadłospis, oparty na regularnych i pełnowartościowych posiłkach sprawi, że dziecko będzie miało mniejszą ochotę na tuczące słodycze i fast foody – zapewnia dietetyk.

 

Coraz więcej grubych dzieci

Warto również sprawdzić jakie obiady oferuje szkolna stołówka, a także czy w szkolnym sklepiku dostępne są wartościowe produkty.

Przykładem szkoły, która dba o zdrowie swoich uczniów jest np. Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie pod Wrocławiem. W niej dzieci nie piją coli, tylko same wyciskają soki, zamiast batonów wybierają marchewki i robią kanapki. Wszystkie warzywa i część owoców pochodzą od dostawcy z sąsiedniej wsi. Na ścianach wiszą przepisy na krokodyla z ogórka, łódki z jajek i hasło „Jedz lokalnie, myśl globalnie”.

Przed niezdrowymi przekąskami z większości szkolnych sklepików przestrzegają lekarze, dietetycy i dentyści. W Polsce coraz więcej dzieci ma nadwagę lub jest otyła.

Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadziło projekt badawczy „Olaf”, dotyczący między innymi oceny masy ciała. Z badań wynika, że częstość występowania nadwagi i otyłości w grupie dzieci od 7-18 roku życia ocenia się na 18 proc. u chłopców i 14 proc u dziewcząt. -

Przyczyn otyłości możemy się doszukiwać już w okresie prenatalnym lub niemowlęcym. Nieprawidłowy sposób odżywania się kobiety w ciąży, karmienie sztuczne zastępujące naturalny pokarm czy przekarmianie noworodka mogą doprowadzić do poszerzenia objętości żołądka, co skutkuje nadmierną potrzebą jedzenia. Duże znaczenie mają także nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które wynosimy z domu, a następnie przekazujemy swoim dzieciom. Rodzice powinni stale kontrolować wagę dziecka. Do interpretacji wyniku niezbędne są siatki centylowe, dostępne u lekarza lub u nas. Na nadwagę należy reagować zawsze. Nie oznacza to, że mamy odchudzać 4- letnie dziecko, ale od początku warto starać się wprowadzać zasady zdrowego żywienia, by jadło ono smacznie i zdrowo. Trzeba pamiętać, że nadmierna waga obciąża wszystkie narządy i zakłóca ich prawidłowy rozwój. Co więcej, dzieci otyłe zmagają się z wieloma kompleksami, są wyśmiewane przez rówieśników, odstają od nich pod względem sprawności fizycznej - mówi Zofia Urbańczyk.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: cendrusia, b176210671, ojciec_chrzestny.

Komentarze

 • wojtaszek | 19-01-2015 21:49:20

  Pamiętam jak w czasach kiedy ja chodziłąm do podstawówki była akcja szkalnka mleka i na przerwie każde dzicko dostawało szklankę ciepłego pysznego mleka. U nas w szkole podgrzewała je urocza starsza pani która w na piec kaflowy kładła gałązkę jodły i pachniało jodłą lub świerkiem. Niestety dziś coraz więcej dzieci je na śniadanie drożdżówkę, kanapkę mleczną lub batonika a znam przypadki dzieci ...
 • donnavito | 31-01-2015 21:04:49

  A sa tak świetne pojemniki na śniadanie do szkoly, z wydzielonymi miejscami nawet na sos do sałatki.
 • Modzelka8 | 20-02-2015 19:16:19

  Kiedyś do szkoly dostawaliśmy zwykłą kanapkę z sałatą i wędliną i było dobrze. Ważne, żeby nie przesadzać ze słodyczami, można jedynie raz w tygodniu pozwolić dziecku zjeść na drugie śniadanie batonika
 • pasia24 | 21-02-2015 19:13:15

  Najwazniejszy pierwszy krok i postawa rodzica! Zamienilismy sok na wode sami mamy bidony, dzieci swoje. My pijemy one pija. Kolezance powiedzialam nie biore na pl zabaw slodyczy wezme jakbka, winogrona, joguty. Ona zrobila to samo i dziala- mamusie nakrecajcie sie, przychodza do Was maluchy dajdzie kawalki jablka, banana jogurty zapomna o cistkach, pomozcie im w tym. Do szkoly poniewaz nie ma...

Poczytaj również

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj