Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co powinno rodziców zaniepokoić, jeśli chodzi o rozwój ruchowy dziecka?

Twój Ekspert Ortopeda

Powodem do niepokoju jest każda zmiana w zachowaniu dziecka. Jeśli dziecko, dotychczas ruchliwe i towarzyskie, zaczyna stronić od rówieśników, nie chce biegać, bawić się na placu zabaw, grać w piłkę – nie powinniśmy tego lekceważyć.

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem.

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem.

Niechęć do biegania nie musi wynikać z lenistwa, ani z tego że dziecko nie lubi kolegów – ono może odczuwać ból czy dyskomfort przy poruszaniu, którego nawet nie umie nazwać. Dotyczy to zwłaszcza młodszych dzieci.

Natomiast rodzice dwu, czy nawet trzylatka nie powinni rwać włosów z głowy, że ich dziecko „nienormalnie” chodzi. Np. często chodzi na palcach, czy od czasu do czasu zdarzy mu się dziwnie ustawić stopy. Prawidłowy stereotyp chodu kształtuje się około 4-go, a według niektórych specjalistów nawet koło 6-7-go roku życia. Wcześniej dziecko uczy się chodzić i rolą rodziców jest, by uczyli je chodzić prawidłowo. Na przykład – jeśli dziecko często chodzi na palcach, warto przez zabawę zachęcać je do chodzenia na piętach, na krawędziach stóp. Umożliwiać bieganie boso po miękkim podłożu – piasku czy trawie. Przypominać: - Nie chodź na palcach. Tak samo, jak przypominamy dziecku: - Umyj zęby. Rodzice razem z dzieckiem pracują od początku nad prawidłowymi nawykami.

Ale jeśli dziecko od czasu do czasu przejdzie kawałek na palcach – nic złego się nie dzieje. Widocznie lubi.

Przy ocenie prawidłowości chodu dziecka ważny jest oczywiście moment, kiedy zaczęło ono chodzić. Inaczej chodzi dwulatek, który rozpoczął przygodę z chodzeniem, gdy miał roczek, a zupełnie inaczej ten, który zaczął chodzić pół roku wcześniej. Warto podkreślić, że jeśli ortopeda ma wątpliwości, co do prawidłowego rozwoju dziecka, nie musi w tej chwili polegać na swojej intuicji, doświadczeniu – choć ono jest bardzo ważne. Są metody, które pozwalają na obiektywną ocenę. Np. badanie biomechaniczne, przy użyciu kamery, która robi 400 klatek na sekundę (a nie 25, jak tradycyjny sprzęt), pomoże wychwycić najdrobniejsze zaburzenia w motoryce dziecka. Przy użyciu innej metody można ocenić pracę każdego mięśnia. Na szczęście – niewiele dzieci potrzebuje, aż tak specjalistycznej pomocy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rozwój ruchowy, ortopeda, chodzenie

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj